Στο τέλος πήρε το «τρίποντο» η ομάδα της Κηφισιάς

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΒΑΦΕΑ (90’+5) ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Δημοσίευση: 23 Μαϊ 2023 8:20

Ένα γκολ του Βαφέα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνει την Κηφισιά «αγκαλιά» με την άνοδο -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στη Super League.

Με το «χρυσό» τέρμα του 26χρονου αμυντικού, η ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας νίκησε 2-1 στην Πάτρα την Παναχαϊκή και, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Super League 2, διατηρεί διαφορά πέντε βαθμών έναντι της Καλλιθέας, στην κορυφή του Β’ ομίλου. Η Κηφισιά είχε προηγηθεί με τον Ταλάλ στο 9ο λεπτό, αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 32’ με τον Μπουρλάκη και έδειχναν ικανοί μέχρι λίγο πριν το φινάλε να «κόψουν» βαθμούς από τους πρωτοπόρους και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην «κούρσα» της ανόδου.
Η αυλαία της 26ης αγωνιστικής «έπεσε» με το ντέρμπι των «μικρών» στο Ρέντη, όπου η ΑΕΚ Β’ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ολυμπιακό Β’. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 41’ με τον Νίκολιτς και φάνηκε ότι θα έπαιρναν το «τρίποντο», αλλά η Ενωση ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Χριστόπουλο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. ΠΑΣΑ Ηρόδοτος    -11
*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League 2, 2022-2023. *Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League 2, 2022-2023. *Αφαιρούνται δεκαπέντε (15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ. *Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2, 2022-2023. *Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ ΟΦ Ιεράπετρας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

Εύκολη νίκη για τον Πανσερραϊκό

Ακόμη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πανσερραϊκός, στον Α’ όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, που έχει ήδη εξασφαλίσει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, επικράτησε 3-1 του Διαγόρα στις Σέρρες, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Κατσαντώνης (16’), Σοφιανός (54’) και Σαϊντ (76’), ενώ οι Ροδίτες μείωσαν στο 84’ με τον Μπούμπα.
Στις αναμετρήσεις για την 26η αγωνιστική στον Α’ όμιλο της Super League 2 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

15. Απόλλων Λάρισας    4
* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ. * Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ. * Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0. * Αφαιρείται ένας (-1) βαθμός από τη Νίκη Βόλου με απόφαση του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου για τον αγώνα της με την ΑΕ Λάρισα, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 18η αγωνιστική. * Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Αναγέννηση Καρδίτσας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ. * Αφαιρούνται προσωρινά επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Αναγέννηση Καρδίτσας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.