Κέρδισε η Βέροια, «φωνάζει» ο Ηρακλής

ΣΤΟΝ Α’ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 2

Δημοσίευση: 31 Μαρ 2022 20:20

Συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της η Βέροια που επικράτησε 3-1 του Ηρακλή για την εμβόλιμη 27η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Ημαθιώτες επικράτησαν πάντως πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, με τον Γηραιό να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία και να είναι καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και δύο γκολ του -πρώτου σκόρερ της κατηγορίας- Πασά, στο 12’ με πέναλτι τραβηγμένο από τα μαλλιά, κάτι που έφερε και την αντίδραση του Ηρακλή στο ημίχρονο με σχετική ανακοίνωση και στο 44’, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν μειώσει ο «Γηραιός» στο 47’ με τον Γιουμπιτάνα, σε μια φάση που πριν το γκολ υπήρξαν διαμαρτυρίες και για πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.
Οι «κυανόλευκοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τη Βέροια να έχει παθητικό ρόλο, να μην μπορεί να απειλήσει και να μένει στο «μαξιλάρι» που απέκτησε στο πρώτο μέρος.
Μετά τα χθεσινά παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής, η Βέροια αύξησε σε έντεκα βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από τη δεύτερη ΑΕΛ και θα πρέπει να... αυτοκτονήσει πλέον για να πέσει από την κορυφή.
Στα υπόλοιπα ματς, ο ΠΑΟΚ Β’ ήρθε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με την ουραγό Καβάλα, ο Πιερικός με γκολ του Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις πέτυχε πολύτιμη νίκη (3-2) επί του Απόλλωνα Λάρισας στην Κατερίνη, ενώ σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία έκαναν ο Θεσπρωτός και ο Απόλλων Πόντου, που εκμεταλλεύθηκαν την έδρα τους απέναντι στα Τρίκαλα και τον Πανσερραϊκό αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός Βόλου απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τον Αλμωπό στην Αριδαία, αλλά παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στον Α’ Όμιλο της Super League 2:

ΣΤΟΝ Β’ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 2

Εύκολο απόγευμα ήταν το χθεσινό για Λεβαδειακό και Καλαμάτα -στην εμβόλιμη 27η αγωνιστική-, με τον πρωτοπόρο να «περνάει» (0-4) από τη Ρόδο και τη «Μαύρη Θύελλα» να κερδίζει με το ίδιο (4-0) σκορ στη Μεσσηνία τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, διατηρώντας την απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.
Τα Χανιά έδωσαν συνέχεια στη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’, επικρατώντας 2-1 στην Άρτα του Καραϊσκάκη και έφτασαν στη δέυτερη θέση, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με την Καλλιθέα, της οποίας το -εκτός έδρας- παιχνίδι με την ΑΕΚ Β’, αναβλήθηκε λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών γηπεδούχου στις Εθνικές Ομάδες Ανδρών και Ελπίδων.
Η πρωτοπόρος ομάδα της Λειβαδιάς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Ρόδο, σημείωσε τρία γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά στην επανάληψη και μάζεψε τρεις ακόμα βαθμούς, έχοντας ως σκόρερ τους Πολέτο (45’, 74’), Νίλι (55’) και Μουτίνιο 61’).
Έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες, χάρη στα γκολ των Φελίπε (20’), Τάτο (25’ πέναλτι), Γρίβας (29’) και Λουκίνα (50’).
Ο Κολλάς στο 81’ επέτρεψε στα Χανιά να πανηγυρίσουν (1-2) στην Άρτα, αφού ο Ντοαναλντόνι ισοφάρισε γρήγορα (26’) το γκολ του Βασιλόγιαννη (14’), με το οποίο άνοιξε το σκορ η ομάδα της Κρήτης.
Το αυτογκόλ του Καλύβα (84’) έκρινε την αναμέτρηση της Κηφισιάς με το Αιγάλεω (1-0), η ουραγός Ζάκυνθος υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) τον Παναθηναϊκό Β’ στην Αθήνα, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με γκολ του Νταρζίσιο, κι η Επισκοπή βύθισε (1-0) κι άλλο τον Ηρόδοτο.
Στο τελευταίο παιχνίδι της χθεσινής ημέρας, ο Διαγόρας του Λαρισαίου Γιάννη Προβίδα πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Εργοτέλη με 1-0, χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε στο 60’ ο Σινγκ, με σουτ.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:
Εργοτέλης-Διαγόρας     0-1Ρεπό: Αστέρας Βλαχιώτη
* Ο αγώνας ΑΕΚ Β’ - Καλλιθέα αναβάλλεται λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών της ΠΑΕ ΑΕΚ Β’ στις Εθνικές Ομάδες Ανδρών και Ελπίδων.