Δημοσίευση: 26 Φεβ 2022 23:36

Μία αμφισβητούμενη φάση έκρινε το ντέρμπι κορυφής

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΕ 2-1
* ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΝΙΚΗΤΗΡΙΟ ΓΚΟΛ

Χιτσκοκικό φινάλε είχε το χθεσινό ντέρμπι κορυφής του 2ου Ομίλου στην κατηγορία Κ-16 ανάμεσα στη Δήμητρα Γιάννουλη και τον Απόλλωνα Λάρισας που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 2-1, οι οποίοι πέρασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Μπούντα (μετά από κόντρα) σε μία φάση την οποία αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι για το αν πέρασε ή όχι η μπάλα τη γραμμή του τέρματος.

Ανάλογη φάση είχε σημειωθεί και στο 51’ όταν σε κεφαλιά του Κεντερλίδη, ο Κοβούσογλου με εντυπωσιακή ενέργεια αποσόβησε τον κίνδυνο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος. Σ’ αυτήν τη φάση η διαιτητής κ. Κοσμέτου έκρινε ότι δεν υπήρξε γκολ και συνέχισε το παιχνίδι.
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν με πάθος τη νίκη (αφού κρίνονταν η πρωτιά στον Όμιλο) και δημιούργησαν τις δικές της καλές στιγμές η καθεμία.
Ο Απόλλωνας είχε προηγηθεί στο 33’ με το μακρινό σουτ του Διβανέ, ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά αργότερα από τον Αρσένη με ωραίο σουτ στο δεξί «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας. Η Δήμητρα είχε δοκάρι στο 29’ με τον Τάχο, ενώ πολύ καλές ευκαιρίες είχαν οι Μανάκας, Δαούλας. Από τους «κυανόλευκους» ευκαιρίες χάθηκαν από τους Κεντερλίδη, Γάκη, Κλεισιάρη και Αγριόδημο.
ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Αχ. Μανάκας): Κοβούσογλου, Τζήκας, Γκονέλας, Τσεκούρας, Δαούλας Ι, Αρσένης, Μανάκας, Τάχος, Δαούλας ΙΙ, Λάτσος, Ψαθάς (Ντόνας, Τσαναχτσίδης, Αγγελακόπουλος, Μπλιάμπλιας, Χαδούλης, Σκιαδόπουλος, Φίκης).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπαρλαγιάννης): Βαγενάς, Κωστόπουλος, Γάκης, Τερζούδης, Βαλδούμας Κ., Αγριόδημος, Κλεισιάρης, Κεντερλίδης, Βαλδούμας Θ., Διβανές, Κούρτι (Μπουρονίκος, Ντόβας, Μπούντας, Γεωργίου, Ξαφάρας, Γάτσιος).

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί…
Η ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΝΙΚΗΣΕ 3-1 ΤΗΝ ΑΕΛ (2)

Η πρωτοπόρος του 3ου Ομίλου Δήμητρα Γιάννουλης ήταν το φαβορί στη χθεσινή αναμέτρηση με την ΑΕΛ (2) και το επιβεβαίωσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο κερδίζοντας με 3-1. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Μπαμπάλη συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στη φετινή διοργάνωση.
Οι γηπεδούχοι μέσα σε δύο λεπτά κατάφεραν προβάδισμα δύο τερμάτων και να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη. Συγκεκριμένα στο 30’ ο υψηλόσωμος Καρκατσέλας έγραψε το 1-0, ενώ στο 32’ ο Δαούλας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τη σκυτάλη στο 40’ πήρε ο Παλάτζας (3-0), για να μειώσουν οι «βυσσινί» λίγο αργότερα με τον Βασιλείου που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Ι. Μπαμπάλης): Σβάρνας, Μπλιάμπλιας, Τσέκα, Γκανάβας, Κακάβας, Ζερδαλής, Καλογιάννης, Καραγκούνης, Δαούλας, Παλάτζας, Καρκατσέλας (Αντωνόπουλος, Μπαριώτας, Τάφα Ι, Τάφα ΙΙ, Χατζής, Καραγιάννης).
ΑΕΛ (Ι. Βασιλείου): Ζιώγας, Φετβατζής, Αγραφιώτης, Τσιανάβας, Αναγνώστου, Τσάρτας, Βασιλείου, Τσούμαρης, Παλίλης, Τζήμας, Γελατζόπουλος (Χρυσόπουλος, Αμίτσας, Κασιδούλης, Κρητικάκης, Γκέκας, Δαλέρας).

Εντονο σασπένς  στα πρώτα 25 λεπτά…
ΙΣΟΠΑΛΟΙ 2-2 ΜΠΑΡΑΖ ΠΗΝΕΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠ. ΡΑΠΤΟΥ

Μετά από ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο Μπαράζ Πηνειός και Εκπαιδευτήρια Ράπτου αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Το ενδιαφέρον διατηρήθηκε αδιάπτωτο στο πρώτο μέρος, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων και έδειξαν ότι είχαν ανοίξει τον δρόμο προς τη νίκη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και ισοφάρισαν. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε.
Το 1-0 για το Μπαράζ Πηνειός πέτυχε ο Ντάμος (1’) και το 2-0 ο Δερβίσι (5’), ενώ από τα Εκπαιδευτήρια Ράπτου ο Μακρής μείωσε σε 2-1 (17’) και ο Μήλιος ισοφάρισε σε 2-2 (25’). Ένα δοκάρι είχε στο 19’ ο Μακρής.

«Πολυβόλο» ο Προμηθέας με τους αδελφούς Αρσενίου
ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΥ 9-2

Κεφάτη παρουσιάστηκε χθες η ομάδα του Προμηθέα, η οποία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αμπελωνιακό κερδίζοντας με το ευρύ 9-2 (σκορ ημιχρόνου 5-1). Η νίκη σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα ήταν υπόθεση των αδελφών Αρσενίου που πέτυχαν τα 7 από τα 9 γκολ της ομάδας τους. Συγκεκριμένα ο Ορέστης σκόραρε 4 φορές και ο Βασίλης 3, ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Νταναβάρας και Μπασδέκης. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Δαλακώνης (5-1) και Τεκούσης (8-2).

Αστραπή «έπεσε» στο… α’ ημίχρονο
Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Ν. ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 5-0 ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ

Η Αστραπή Ν. Πολιτείας φιλοξένησε στην έδρα της την Ακαδημία Τυρνάβου και φρόντισε όπως φάνηκε να… δικαιολογήσει το όνομά της. Αστραπή λοιπόν έπεσε χθες στο α’ ημίχρονο του αγώνα καθώς οι «πορτοκαλί» νίκησαν με 5-0 σκοράροντας όλα τα γκολ στο πρώτο 30λεπτο. Συγκεκριμένα σκόραραν οι Στεργιούλας, Τάξος, Γιάκας, Τσακμάκης και Βασιλείου.

Οι αδυναμίες δεν κρύβονται…

Πανταχού παρών ο Παναγιώτης Δοξόπουλος. Σε κάθε παιχνίδι του Απόλλωνα Λάρισας. Όχι μόνο στην ανδρική ομάδα, αλλά και στις μικρότερες. Και όπως είπε με έμφαση «ο Απόλλωνας έχει ταλεντάρες». Πάντως ο ίδιος έχει κάποιες αδυναμίες που δεν κρύβονται. Όπως για παράδειγμα τους (από αριστερά) Κ. Βαλδούμα, Τερζούδη, Διβανέ και Κεντερλίδη, για τους οποίους οι πληροφορίες αναφέρουν ότι σκέφτεται να μιλήσει στον Θωμά Γράφα, για να τους τσεκάρει. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί. Ο Παναγιώτης ξέρει ότι υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι παίκτες στους «κυανόλευκους» που πρέπει να προσεχτούν.

Στα χνάρια του πατέρα του

Ο Δημήτρης Καρκατσέλας είναι ο ιθύνων νους των «μικρών» πρωταθλημάτων της ΕΠΣΛ, ως πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Υποδομής. Η παρουσία του ωστόσο στα γήπεδα δεν έχει να κάνει μόνο με αυτήν την αρμοδιότητα. Καμαρώνει παράλληλα τον γιο του Λάζαρο που αγωνίζεται με την Κ-14 της Γιάννουλης και ο οποίος τα καταφέρνει καλά, αφού χθες άνοιξε το σκορ στο 3-1 των «πρασίνων» επί της ΑΕΛ (2).