Εχασε από το ξεκίνημα…

*Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ 81-63 *ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ 14-0 *ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΓΟΥΟΣΠΑΝ

Δημοσίευση: 07 Φεβ 2021 20:00

Το κακό ξεκίνημα στοίχισε χθες το απόγευμα στη Λάρισα ΚΑΕ, η οποία σε ματς της 14ης αγωνιστικής για την Basket League, γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα Πατρών, με σκορ 81-63.
Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» τον αγώνα ουσιαστικά από το πρώτο πεντάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με 14-0 στο πέμπτο λεπτό και από κει και πέρα, ήλεγχαν τη ροή του αγώνα.

Δύσκολο το πρώτο ματς χωρίς τον Τζέιμς Γουέμπ που πήγε στη Μούρθια για την ομάδα της Λάρισας, η οποία πέτυχε 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς.
Ο Προμηθέας πέτυχε την ένατη νίκη του σε 13 αγώνες στην Basket League, τρεις πόντους έβαλαν στην πρώτη περίοδο οι Λαρισαίοι και 17 μέχρι το ημίχρονο.
Η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 9-4 και στο 6-0 εντός έδρας, την ώρα που οι αντίπαλοί της έπεφταν στο 4-10 και στο 1-6 μακριά από το γήπεδό τους.
Από το πρώτο τρίλεπτο έβαλε ο Προμηθέας τις βάσεις για την άνετη επικράτησή του. Προηγήθηκε με 14-0 στο πέμπτο λεπτό, κράτησε τη Λάρισα χωρίς σκορ (0/6 σουτ - 4 λάθη) και την είδε να πετυχαίνει μόλις τρεις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (1/6 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη) με αποτέλεσμα ένα σπουδαίο +16.
Το τρίποντο του Αθηναίου στο 12’ (24-5) και το γκολ-φάουλ του Χριστοδούλου στο 18’ (33-13) δεν επέτρεψαν στους Λαρισαίους να βρουν ένα έστω μικρό καλό διάστημα και στο 38-17 του ημιχρόνου ο Παπανικολόπουλος έβλεπε τους γηπεδούχους να έχουν 2/9 τρίποντα και τη δική του ομάδα 3/21 σουτ και 11/12 βολές σε ένα από τα χειρότερα εικοσάλεπτα στη σύγχρονη ιστορία της Α1.
Πολύ καλύτερη η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους «κυανόλευκους», όπου σκόραραν με μεγαλύτερη άνεση, ενώ πληγωμένος ήταν ο εγωισμός κάποιων παικτών, όπως του Ρας αλλά και του Γουόσπαν (12 πόντοι), όμως η Λάρισα είχε μείνει ήδη πολύ πίσω. Μείωσε μέχρι τους 12 (49-37 στο 27’) με τον Αμερικανό, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της. Ο Λούντζης έγραψε το 60-49, ο Δημήτρης Αγραβάνης το 62-49 στο 33’ και από εκεί και πέρα κρίθηκε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προσθέτουν μία ακόμα σημαντική επιτυχία στο ενεργετικό τους, ενώ η Λάρισα προσπάθησε φιλότιμα για να έχει μια καλή εικόνα στο τέλος της αναμέτρησης.
Διαιτητές: Μάνος, Μαλαμάς, Λόρτος.
Δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας.
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ).
*Μετά τον αγώνα αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Λάρισας ΚΑΕ Νίκος Παπανικολόπουλος.
*Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/35 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη.
*Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/25 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη.
*Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (27/2 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα παίξει εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ (28/2 στις 17:00).

ΕΝΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ
Παράπονα για εις βάρος του διαιτητικά σφυρίγματα στη χθεσινή, εντός έδρας, αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League, με το Λαύριο, εξέφρασε ο Άρης.
Οι ιθύνοντές του, μάλιστα, κατέθεσαν ένσταση, με το τέλος του ματς στο Αλεξάνδρειο, για τρίποντο που πέτυχε στο 23’ ο Πέτρος Γερομιχαλός, «γράφοντας» το 47-57, υποστηρίζοντας πως το σουτ δε θα έπρεπε να μετρήσει ως εκπρόθεσμο. Φάση, για την οποία, οι διαιτητές επέλεξαν να μη δουν το instant replay.

Σε αναμετρήσεις για τη 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ιωνικός Ν.-Μεσολόγγι    100-85
Κολοσσός Ρ.-Ηρακλής    84-61
Άρης-Λαύριο    89-94
Προμηθέας Π.-Λάρισα    81-63
ΑΕΚ-Περιστέρι    91-59
17:00 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
Λαύριο    24 -14 αγ.
ΑΕΚ    24 -14 αγ.