ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΜΥΝΤΑ ΜΕ 68-63

Επραξε το καθήκον του ο Ερμής

Στ. Πέρκος: «Τα εύσημα ανήκουν στον προκάτοχό μου Γρ. Γιασάρη και στον Γ. Παππά που αυτός ήταν ουσιαστικά ο προπονητής κι εγώ ο βοηθός του»

Δημοσίευση: 05 Απρ 2018 22:05

Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της εξόδου από την επικίνδυνη ζώνη των πλέι άουτ πέτυχε ο Ερμής Αγιάς επί του Αμύντα με 68-63. Μία νίκη που συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του τεχνικού Στέφανου Πέρκου και είχε τη σφραγίδα του Νέστορα Κόμματου, καθώς ο φυσικός ηγέτης των «κυανολεύκων» πέτυχε για πολλοστή φορά νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (1ρ.) και 10 ριμπάουντ ενώ μοίρασε 7 ασίστ (άγγιξε το τριπλ-ντάμπλ) και έκλεψε δύο φορές την μπάλα. Ουσιαστική συμβολή είχε και ο Τριανταφύλλου, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους (3/5 τρίποντα).

Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και τα πολλά χαμένα ελεύθερα τρίποντα (6/21) καθώς επίσης και τα φάουλ στάθηκαν εμπόδιο στην προσπάθεια των παικτών του Ερμή Αγιάς, ωστόσο η πολύ καλή άμυνα και η κυριαρχία στα ριμπάουντ (40-28) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να φτάσει η ομάδα στη νίκη.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αμύντα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (5-9 στο 6’). Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση (11-9 στο 7’30’’), όμως τα άστοχα τρίποντα (0/6), αλλά και τα φάουλ (Λόλας, Τσιαμπαλής και Χρυσόπουλος έφτασαν πολύ γρήγορα στα δύο φάουλ) δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Αγιάς να «χτίσει» διαφορά. Αντιθέτως ο Αμύντας έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας ένα προβάδισμα 3 πόντων (11-14).
Η πολύ καλή άμυνα σε συνδυασμό με τις λύσεις που έδωσαν επιθετικά οι Κόμματος, Νταλός και Τριανταφύλλου άρχισε να αποδίδει καρπούς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 9-0 ο Ερμής μετέτρεψε το 11-17 σε 20-17, ενώ με ένα τρίποντο του Τριανταφύλλου και ένα καλάθι του Κόμματου η ομάδα του Στέφανου Πέρκου έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (28-20) 1’30’’ πριν το ημίχρονο.
Η καλή εικόνα των γηπεδούχων διατηρήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Τριανταφύλλου και Καλλέ να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά να πηγαίνει στο +10 (50-40 στο 28’20’’). Όμως τα φάουλ (Καλλές, Χρυσόπουλος και Λόλας συμπλήρωσαν από τρία, ενώ ο Τσούμας τέσσερα) ήταν συνεχής πονοκέφαλος για τον Στέφανο Πέρκο.
Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ερμής μπήκε στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τον Κόμματο να ανοίγει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα του σκορ (55-43, στο 31’), για να φτάσουμε στο +15 (60-45 στο 32’10’’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+15).
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ερμής ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Η αγωνιστική συνοχή χάθηκε, κάποια λάθη στην άμυνα, αλλά και ορισμένες άστοχες ενέργειες στην επίθεση έφεραν τα πάνω κάτω.
Ο Αμύντας με ένα επιμέρους 18-2 πέρασε οριακά μπροστά στο σκορ (62-63) 47’’ πριν το τέλος. Η ψυχραιμία του Τριανταφύλλου και το εύστοχο τρίποντο στα 30’’ διαμόρφωσε το σκορ σε 65-63. Ο Διαμαντόπουλος αστόχησε σε τρίποντο 17’’ πριν το τέλος, ο Ερμής πήρε την κατοχή της μπάλας και ο Τριανταφύλλου πήγε στις βολές 11’’ πριν το τέλος γράφοντας το 66-63.
Στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα ο Κερασοβίτης ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων στο 1’’, ο Μιλόγεβιτς πήρε το ριμπάουντ και μαζί κέρδισε το φάουλ για να λήξει ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι. Ο παίκτης του Ερμή ήταν εύστοχος στις δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 68-63.
Τα δεκάλεπτα: 11-14, 30-24, 52-43, 68-63.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Πέρκος): Βρέττας, Τσιαμπαλής 9 (1), Χρυσόπουλος 4 (1), Δεμερτζής 2, Καλλές 8, Τσούμας, Κόμματος 12 (1), Νταλός 6, Τριανταφύλλου 18 (3), Μιλόγεβιτς 7, Λόλας 2.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 13 (1), Πίνης, Τοπάλι 6 (1), Διαμαντόπουλος 22 (4), Βαρδιάνος 3, Κερασoβίτης 5, Κουκουνιας 14 (1), Μανσαράι, Καλδής, Καμπούρης.
ΣΤ. ΠΕΡΚΟΣ: ΗΜΑΣΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ
Αμέσως μετά το παιχνίδι ο νέος τεχνικός του Ερμή Αγιάς, Στέφανος Πέρκος δήλωσε τα εξής:
«Ήταν ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου. Ήρθα στην ομάδα πριν από δύο μέρες ουσιαστικά. Ακολούθησα ό,τι είχε κάνει ο προκάτοχός μου Γρηγόρης Γιασάρης, στον οποίο θεωρώ ότι ανήκουν τα εύσημα, άσχετα αν ήταν ο μεγάλος απών σήμερα και επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον πρωτεργάτη ίσως της σημερινής επιτυχίας, τον Γιώργο Παππά με τον οποίο ουσιαστικά αλλάξαμε ρόλους, γιατί αυτός ήταν ο πρώτος προπονητής κι εγώ ο βοηθός του.
Το ροτέισον άνοιξε και νομίζω ότι είναι επιτακτική ανάγκη να παίζουν 9-10 παίκτες, διότι σ’ ένα τόσο μεγάλο πρωτάθλημα, όπως είναι η Α2 και με δεδομένο ότι έχουμε κάποια παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, δεν μπορούμε να τα υπερφορτώσουμε. Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι σε δέκα μέρες έχουμε να παίξουμε τρία παιχνίδια. Αν δεν ανοίξει το ροτέισον νομίζω ότι στο τρίτο παιχνίδι θα ψάχνουμε να βρούμε τα πόδια και τα χέρια μας από την κόπωση.
Δεν παίζαμε με μία τυχαία ομάδα. Το παιχνίδι κρίθηκε στη μεγάλη διάθεση των παικτών μας, που αν και ήταν πολύ κακοί επιθετικά, παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί στον αμυντικό τομέα».
ΑΕΛ-Εθνικός    93-91
Μαρούσι-Δόξα Λευκάδας    81-85
Ηρακλής-Δούκας    91-82
Περιστέρι-Χολαργός    78-82
Αρκαδικός-Ψυχικό    83-82 παρ. (72-72 κ.α.)
Ερμής Αγιάς-Αμύντας    68-63
Καρδίτσα-Καστοριά    73-67
Παπάγου-Απόλλων Π.    75-77