ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟ ΜΕ 3-0

Ήττα γνώρισε ο Οικονόμος

* Στο πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα * «Φωνάζει» για πέναλτι ο Οικονόμος σε ανατροπή του Καμπέρη στο 85’

Δημοσίευση: 05 Νοε 2015 10:40

Την ήττα γνώρισε χθες ο Οικονόμος Τσαριτσάνης στην έδρα του από τον Αιγινιακό με 3-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο ημίχρονο καλές στιγμές για να πετύχουν κάποιο τέρμα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό και στην επανάληψη ο Αιγινιακός πιο ουσιαστικός κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα και να πετύχει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί ως εικόνα τη συνολική προσπάθεια των παικτών του Τάσου Μπεριτζά που θα μπορούσαν, απέναντι σε μια καλή ομάδα να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα της Πιερίας, με παίκτες έμπειρους στη σύνθεσή της, κατόρθωσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και να πάρει τελικά τους τρεις βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Μετά από μακρινό διώξιμο του Κορομηλά ο Βουζάς θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Τόλιο, αλλά δεν θα καταφέρει να τον νικήσει.

8’ Δυνατό σουτ του Καρακατσάνη στο οριζόντιο δοκάρι.

18’ Σουτ του Βούζα μπλόκαρε ο Τόλιος.

25’ Δυνατό σουτ του Σενκάι από το ύψος της περιοχής, αναγκάζει τον Τόλιο σε μια καταπληκτική απόκρουση σε κόρνερ.

26’ Μετά το δυνατό βολέ του Τόλιου ο Ντίτακ θα βρεθεί απέναντι από τον Γούπο θα κάνει το πλασέ χωρίς επιτυχία.

27’ Σουτ του Γκούρτσα μπλόκαρε ο Γούπος.

31’ Πολύ καλή πάσα του Γιαζιτζόγλου στον Καρακατσάνη που με σουτ στην κίνηση θα κάνει το 0-1

34’ δυνατό σουτ του Καρακατσάνη, μπλοκάρει σταθερά ο Γούπος.

35’ Ο Σενκάι τροφοδοτεί τον Βούζα με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό στο σουτ που επιχείρησε και να καταλήγει στα χέρια του Τόλιου.

38’ Μετά από σέντρα του Αγρόδημου, ο Σενκάι από πολύ κοντά, χάνει μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα

43’ Γύρισμα του Καμπέρη από αριστερά αποκρούει ο Τόλιος και στη συνέχεια προ του Βούζα διώχνει σε κόρνερ ο Λιόλιος.

51’ Σουτ του Ντίτακ ασθενή απόκρουση του Γούπου και στη συνέχεια ο Γκούρτσας την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας όμως φάουλ στον τερματοφύλακα του Οικονόμου.

67’ Σουτ του Κώστα Αχαλινόπουλου από κοντά μετά από πάσα του Πέντα, αποκρούει ο Γούπος.

72’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σενκάι, πρώτη κεφαλιά του Σιάτρα, δεύτερη του Βούζα με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τόλιου.

75’ Σέντρα του Πέντα από δεξιά κεφαλιά του Γκούρτσα άουτ.

83’ Σέντρα από δεξιά του Αραμπατζή, κεφαλιά του Γκούρτσα από κοντά με την μπάλα να περνάει παράλληλα της εστίας και να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γούπου και στη συνέχεια να διώχνουν οι αμυντικοί του Οικονόμου.

88’ Ο Καμπέρης ανατρέπεται από τον Λιόλιο, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη στον ποδοσφαιριστή της Τσαριτσάνης για «θέατρο».

90’+1’ Σουτ του Μπαλή από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

90’+2’ Αντεπίθεση για τον Αιγινιακό με τον Δερμιτζόγλου να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ και να νικάει τον Γούπο κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

90’+4’ Παράλληλη σέντρα του Δερμιτζόγλου από δεξιά, με τον Γκούρτσα να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Διαιτητές: Γκορτσίλας, Τυριακίδης, Παπαδοπούλου (Μακεδονίας)

*Τον αγώνα παρακολούθησε και ο βοηθός του προπονητή της ΑΕΛ Ράτκο Ντόστανιτς και πρώην προπονητής του Οικονόμου Τσαριτσάνης, Κώστας Κατσάρας.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Τάσος Μπεριτζάς): Γούπος, Καραγιάννης, Μαχαίρας (77’ Κωστόπουλος), Κορομηλάς, Μπαλής, Σιάτρας, Σενκάι, Αγρόδημος, Βούζας, Καμπέρης, Καραγκούνης.

Αιγινιακός (Παντελής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιατζιζόγλου, Λιόλιος, Δήμου, Σαββίδης, Αντωνιάδης, Καρακατσάνος (64’ Αχαλινόπουλος Κώστας) Γκούρτσας, Πέντα (89’ Ζούρκος), Ντίτακ (72΄Δεμηρτζόγλου).