ΜΠΑΚΟΥ ΣΕB.- ΜΟΥΣΟΥΛΗΣ ΘΑΝ.-ΓΚΟΛΤΣΙΟΥ ΙΩΑN.

Στην Εθνική ομάδα για το Πανευρωπαϊκό

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Α.Ο. Tae Kwon Do Τυρνάβου

Δημοσίευση: 22 Απρ 2009 3:04 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 13:49
ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Γραφείο «Ε»)
Στην κορυφή της Ελλάδος κατάφερε να ανέβει ο Αθλητικός Οργανισμός Tae Kwon Do Τυρνάβου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων- νεανίδων (14-17) που πραγματοποιήθηκε στην Ηλιούπολη κατακτώντας 3 χρυσά, 2 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλλια.
Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν
-η Μπάκου Σεβαστή -63 κιλά η οποία ήταν σε πολύ καλή κατάσταση κερδίζοντας όλους τους αγώνες με διαφορά 7 πόντων χωρίς να αφήσει καμία ελπίδα στις αντιπάλους της,
- ο Μουσουλής Θανάσης -68 κιλά σε μια δύσκολη κατηγορία απέδειξε την ανωτερότητά του κερδίζοντας στον τελικό, σφραγίζοντας την ανοδική πορεία του.
- η Γκόλτσιου Ιωάννα -49 κιλά η οποία στον τελικό κέρδισε 8-1 την αθλήτρια από την Ηλιούπολη
Τα αργυρά μετάλλια κατέκτησαν
- η Ντιντού Θεοδώρα -59 κιλά η οποία αν και η μικρότερη σε ηλικία (14) παίζοντας στην ουσία με αθλήτριες που πρωταγωνιστούν και στην κατηγορία γυναικών έχασε μόλις για έναν πόντο στον τελικό.
- ο Παπαχρήστος Γιάννης -48 κιλά, κάνοντας πολύ καλούς αγώνες έχασε στις λεπτομέρειες την πρωτιά.
Τα χάλκινα κατέκτησαν
-Πορτέση Έλενα -49 κιλά η οποία έχασε στον ημιτελικό στον χρυσό πόντο.
-Παπαδόπουλος Ιορδάνης -63 κιλά κάνοντας πολύ καλούς αγώνες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στην απονομή των κυπέλλων όλο το στάδιο χειροκροτούσε τον προπονητή κ. Χρήστο Ντιντό, ο οποίος δέχτηκε τα συγχαρητήρια από συναδέλφους και διοικούντες για την εμφάνιση του συλλόγου και της δίκαιης κατάκτησης της πρώτης θέσης και τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος 2009.
Οι πρώτοι κάθε κατηγορίας θα απαρτίσουν την εθνική ομάδα (Μπάκου – Μουσουλής – Γκόλτσιου) η οποία τέλη Μαΐου θα συμμετέχει στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Σουηδία.
Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές για την κατάκτηση των μεταλλίων, καθώς επίσης και τον προπονητή κ. Χρήστο Ντιντό, ο οποίος οδήγησε τους αθλητές σ’ αυτή την επιτυχία και εύχεται οι αθλητές του, να φέρουν έναν ακόμη διεθνή τίτλο στον Τύρναβο.