ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΜΕ 70-64

Το πάλεψε μέχρι τέλους η Ολύμπια

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΣΟΥΛΤΣΕ ΜΕ 26 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 5 ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Δημοσίευση: 10 Ιαν 2009 23:59 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 13:11
 Με ψηλά το κεφάλι «έπεσε» στο Ελληνικό (το οποίο ήταν σχεδόν άδειο λόγω της τιμωρίας του Πανιωνίου στο ματς με το Αιγάλεω) η Ολύμπια. Η λαρισινή ομάδα στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου έχασε από τον Πανιώνιο με σκορ 70-64 πραγματοποιώντας μάλιστα πολύ καλή εμφάνιση κυνηγώντας τη νίκη ως το τέλος.
Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ολύμπια είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας κάτι που τους εδωσε τη δυνατότητα να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (18-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έγιναν και αυτοί πιο εύστοχοι από τα σουτ τριών πόντων και ενισχύοντας παράλληλα τη φροντ λάιν (Ντικούδης, Μπάξτερ) πήραν με τη σειρά τους προβάδισμα και το ημίρχονο έληξε 35-30.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν ένα νεκρό διάστημα στην επίθεση. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος κάνοντας ένα σερί 9-0 και στο 24' ανέβασε τη διαφορά στο +14 (44-30).
Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΖΕ
Κάπου εκεί όμως άρχισε να... παίρνει μπρος ο Σούλτσε. Ο Γερμανός διεθνής φόργουορντ έδειχνε ασταμάτητος (τελείωσε την αναμέτρηση με 26π., 5/7 τρίποντα) και με ένα επιθετικό ρεσιτάλ έφερε πάλι την Ολύμπια σε απόσταση βολής (48-44). Μάλιστα δύο φορές η Ολύμπια έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Κινγκ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στις ελεύθερες βολές (51-50, 53-52)
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και είναι χαρακτηριστικό πως στο 37' η Ολύμπια απείχε μόλις ένα τρίποντο (57-54). Σε εκείνο το σημείο όλα πήγαν στραβά για τη λαρισινή ομάδα. Ο Καλαμπόκης σημείωσε τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Έπειτα έκανε ένα κλέψιμο και πέτυχε ένα τρίποντο ο Μάιλς και το σκορ έγινε 64-54 για να λήξει το παιχνίδι με 70-64.
Διαιτητές: Μουζάκης, Καρακατσούνης, Αφεντουλίδης
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 48-44, 70-64
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 3, Τσβέτκοβιτς 9 (1), Ζορόσκι, Γεωργαλής, Μπάξτερ 18, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 11 (1), Μάιλς 17 (1), Ραϊτσεβιτς 1, Κένταλ.
ΟΛΥΜΠΙΑ (Μπαρτζώκας): Καστλ 5 (1), Κινγκ 18 (1), Σούλτσε 26 (5), Κούρτοβιτς, Σιγκούνας 2, Μπέλσερ 2, Μπατής, Αριγκμπάμπου 2, Κολώκας 2, Καραποστόλου 3, Παπαϊωακείμ 4.