ΧΘΕΣ ΣΕ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ 3-2 ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ

Νίκη για την Προοδευτική Βερδικούσιας

ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΧΩΡΙ-ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

Δημοσίευση: 13 Φεβ 2010 23:39 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 10:23
Σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας η Προοδευτική Βερδικούσιας επικράτησε χθες του Ατρομήτου Αγ. Αναργύρων με 3-2.
Σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι απειλώντας τον αντίπαλό τους με χαρακτηριστικότερη τη φάση του 9ου λεπτού όταν ο Σινάπαλος είχε δοκάρι.
Τελικά η Προοδευτική βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 24’ όταν μετά από φάουλ του Καφφέ ο Μπαρούτας με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ σε μια ανάλογη φάση στο 32’ με πρωταγωνιστές τους δύο προαναφερθέντες ο δεύτερος με πλασέ αυτή τη φορά διπλασίασε τα τέρματα για τη Βερδικούσια.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο γκολ του Κοτάκου στο 51’ με απευθείας φάουλ και στο 60’.
Στο 79’ ο διαιτητής κ. Ρεντόπουλος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Νανούλη εντός περιοχής υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κατίνας και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Στις καθυστερήσεις οι Αγ. Ανάργυροι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοτάκου εντός περιοχής όμως ο διαιτητής κ. Ρεντόπουλος είχε αντίθετη άποψη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 19λεπτη καθυστέρηση εξαιτίας της καθυστερημένης προσέλευσης των διαιτητών.
Παράπονα για τη διαιτησία του κ. Ρεντόπουλου εκφράστηκαν από την πλευρά του Ατρομήτου.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ: Γελαλής, Ζουρλαδάνης (70’ Γκουρνέλης), Παπαγεωργίου, Ιγγλέζος, Σινάπαλος, Αβδουλάς, Καφφές, Νανούλης, Λιάλιος (65’ Κατίνας), Μπαρούτας, Ζερδαλής (65’ Δίμκος Κ.).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: Κορδογιάννης, Γρίβας, Παπακωνσταντίνου, Ιλιάζι, Παπακώστας, Αμαρλαριώτης, Σαλγκάμης, Παναγιώτου, Ευαγγέλου (80’ Ακρίβος), Κοτάκος, Αγγλόπουλος.
Μετά το χθεσινό αποτέλεσμα στη Βερδικούσια η βαθμολογία στην Α1 Ε.Π.Σ.Λ. διαμορφώθηκε ως εξής:
ΣΤΗ Β’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
Σε αγώνες για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΛ σημειώθηκαν χθες τα παρακάτω αποτελέσματα:
Ν. Περιβόλι     16-39   6
* Ναρθάκι και Ζάππειο έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
ΣΤΗ Γ’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
Στα χθεσινά εξ αναβολής παιχνίδια της Γ’ Ε.Π.Σ.Λ. σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα:
Άρης Χαράς-Ακαδ. Φαρσάλων          1-6
Π.Ο.Μ.Ε.- Βουβάλα    8-7
Διογένης-Προοδευτική           1-0
Ομορφοχώρι-Ηρακλής Ομολίου        3-0
Αμυγδαλή-Α.Ε. Καστρίου      0-1
*Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο Νεάπολης στην αναμέτρηση του Διογένη με την Προοδευτική σημειώθηκε στο 90’ 3λεπτη διακοπή όταν ο αρχηγός των φιλοξενουμένων διαπληκτίστηκε με παίκτη των γηπεδούχων. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα.