ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΠΥΡΑΣΟ ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ (1-1)

Ισοπαλία παραχώρησε ο Απόλλωνας

* ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΚΟΛ

Δημοσίευση: 18 Ιαν 2010 2:45 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 10:13
Μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι, Απόλλων Λάρισας και Πύρασος Νέας Αγχιάλου, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.
Η λαρισινή ομάδα με λίγη τύχη θα μπορούσε να κατακτήσει ακόμη και τους τρεις βαθμούς, που θα της έδιναν το δικαίωμα να «αναπνεύσει» περισσότερο βαθμολογικά.
Οι 17 βαθμοί στον πρώτο γύρο αναμφισβήτητα δεν είναι και η καλύτερη συγκομιδή, όμως δίνεται η ευκαιρία στους παίκτες να δείξουν στον δεύτερο γύρο τις δυνατότητές τους και φτάσουν όσο το δυνατόν ψηλότερα.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
5’ Σε σέντρα του Νούσια, αμυντικοί του Απόλλωνα πρόλαβαν την τελευταία στιγμή πριν σκοράρει με το κεφάλι ο Δανόπουλος.
7’Ο Μπόντε βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιλίγκο που απέκρουσε στην έξοδό του, ενώ το δεύτερο σουτ του επιθετικού του Απόλλωνα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
28’ Σουτ επιχείρησε ο Πετρίδης μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
30’ Σε σουτ του Νούσια, απέκρουσε την μπάλα ο Μαγαζιώτης.
34’ Ο Τσιλίγκος απέκρουσε φάουλ του Πολύζου και στην εξέλιξη της φάσης, ο τελευταίος σούταρε εκ νέου και η μπάλα πέρασε άουτ.
47’ Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Νάστας, ο Γκάγκας στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, πέτυχε αυτογκόλ και έγινε το 1-0.
50’ Ο Μιχάλης Αποστολίδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).
55’ Ο  Αρσένος σούταρε λίγο άουτ.
65’ Σουτ επιχείρησε ο  Νούσιας και  απέκρουσε την μπάλα ο Μαγαζιώτης.
75’ Από πλάγια θέση, ο Πετρίδης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήρε ύψος από κόντρα στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα(1-1), κατά παράξενο τρόπο.
85’ Σε συρτό σουτ του Βαρσάμη μπλόκαρε την μπάλα ο Τσιλίγκος.
86’ Σουτ επιχείρησε ο Κωνσταντάκος και απέκρουσε την μπάλα ο Μαγαζιώτης.
88’ Ο Νούσιας ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο αμαρκάριστος Αρσένος δεν κατάφερε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.
89’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν σε σέντρα του Μπόντε ο Τανάγιας «έστρωσε» την μπάλα στο Νάστα που έπιασε το σουτ και ο γκολκίπερ Τσιλίγκος απέτρεψε το 2-1.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Αριστοτέλης Μάγειρας, που είχε βοηθούς τους κ. Μπουρίκα Ι. και Γκρινιάρη Χ., άπαντες του συνδέσμου Ευβοίας.
Κίτρινες κάρτες δέχθηκαν από τον Απόλλωνα οι Περήφανος, Σπυρόπουλος, Ιορδανίδης, Νάστας κι από τον Πύρασο οι Ρουκάς, Κωνσταντάκος, Φλάμος, Αρσένος. Κόκκινη αντίκρισε ο Μ. Αποστολίδης.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΑΠΟΛΛΩΝ:Μαγαζιώτης, Περήφανος, Γιαννακόπουλος (83’ Τανάγιας), Σκάκος, Πολύζος, Βαρσάμης, Μπόντε, Σπυρόπουλος, Ιορδανίδης (75’ Κώτσιος), Νάστας, Μπέης (60’ Καρκαντάς).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Μ. Αποστολίδης, Ρουκάς, Γκάγκας, Φλάμος, Δανόπουλος (56’ Κωνσταντάκος), Σπύρου, Κρεββατάς (62’ Τσάπι-86’λ.τ. Φραγκούλης), Αρσένος, Νούσιας, Πετρίδης.