ΚΕΡΔΙΣΕ ΓΙΑ ΤΗ Γ΄ ΕΠΣΛ ΤΟΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0

«Φωτιά» στην κορυφή με διπλό από το Καλαμάκι

*ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΧΕΙΜΑΔΙ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΝΟΥΛΙΑ *ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΣΚΟΡ ΣΤΟΝ 2ο ΚΑΙ 3ο ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Δημοσίευση: 20 Δεκ 2011 3:03 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 15:47
 Επιμέλεια: Χρ. Αρχοντούλης
Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Γ΄ τοπικής κατηγορίας, όπου και στους τέσσερις ομίλους γίνεται μεγάλη μάχη, για το ποιες ομάδες θα εξασφαλίσουν το εισιτήριο της ανόδου στη Β΄ΕΠΣΛ.
Ήδη τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα έχουν εξασφαλίσει μέχρι τώρα ο Ηρακλής Πλατανουλίων στον 2ο όμιλο και ο Ολυμπιακός Χειμαδίου στον 3ο όμιλο, ενώ στον 1ο όμιλο Ναρθάκι και Βούναινα προχώρησαν με νίκες και ο τίτλος θα κριθεί στο φινάλε του α΄ γύρου αλλά και στον 4ο όμιλο, Πρωτέας Αχιλλείου και Προοδευτική Ανάβρας βρίσκονται μια… ανάσα από τον πρωτοπόρο Ιπποκράτη, που έχασε στην έδρα του από το Καλαμάκι, με 1-0. Σ΄ αυτόν τον όμιλο ο πρωταθλητής χειμώνα θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής μεταξύ Πρωτέα - Ιπποκράτη.
Εντυπωσιακά σκορ είχαμε στον 2ο και 3ο όμιλο στα παιχνίδια Καρυά-Γεράνεια 7-2, Στεφανόβουνο-Δαμασούλι 8-0 και Δασοχώρι-Ελάτεια 3-6.
12. Αμπελιά  10-33 3
*Η Ζωοδόχος Πηγή ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

ΜΥΡΙΣΕ ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΑ ΜΥΡΑ

Μύρισε άνοδος για τον Πρωτέα Αχιλλείου, μετά την πολύ καλή εμφάνιση και τη νίκη στο Δίλοφο επί του γηπεδούχου Μυραϊκού, στο πλαίσιο του τετάρτου ομίλου της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Αν και υπολείπεται ολόκληρος ο δεύτερος γύρος και το παιχνίδι κορυφής με τον Ιπποκράτη, το συγκρότημα του Τάκη Τζίκα, αν συνεχίσει να αποδίδει τέτοιο ποδόσφαιρο, γίνεται το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο. Ο Πρωτέας μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, τον σταματούσε όμως ο πολύ καλός τερματοφύλακας του Μυραϊκού. Το γόρδιο δεσμό έλυσε στο 49’ ο εξαιρετικός Δημήτρης Πρασσάς που για ακόμη ένα ματς ήταν «όλα τα λεφτά». Από ‘κει και έπειτα, ο Πρωτέας απελευθερώθηκε και μέσα σε πέντε λεπτά, πέτυχε κι άλλο γκολ με τον Βασίλη Χατζόπουλο και «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλαν οι Μπικιώτης και Χρηστάκος με γκολ στο 72’ και 81’ αντίστοιχα. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Πρωτέας εξέφρασε τις ευχαριστίες του για την άριστη φιλοξενία που του επιφύλαξε η γηπεδούχος ομάδα.
ΠΡΩΤΕΑΣ: Τσαλής, Καψαλός, Νάκες (Μπασινός 78’), Τσικούρας, Χατζόπουλος Βασ., Χατζόπουλος Χρ., Μπικιώτης, Χρηστάκος, Νικολακούλης, Πρασσάς (75’ Ιμπραχίμα).

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΜΕ… ΚΑΛΑΜΑΚΙ

«Φωτιά» στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ΄ τοπικής κατηγορίας έβαλε η σημαντική νίκη του Π.Α.Ο. Καλαμακίου εκτός έδρας επί του πρωτοπόρου Ιπποκράτη με 1-0, επιβεβαιώνοντας την άποψη ότι αποτελεί ίσως τον πιο αμφίρροπο όμιλο της κατηγορίας, έχοντας τις πέντε πρώτες ομάδες λίγο πριν την λήξη του πρώτου γύρου να συνωστίζονται σε απόσταση μόλις τεσσάρων βαθμών.
Η ομάδα του πολύπειρου τεχνικού Βαγγέλη Τάχου, παρά τις πολλές και σοβαρές απουσίες εξαιτίας τραυματισμών, μπήκε στο παιχνίδι με ένα ψυχωμένο και αποφασισμένο σύνολο παικτών, καταφέρνοντας να αποκτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργήσει μερικές κλασικές ευκαιρίες για γκολ χωρίς στον αντίποδα να δέχεται αξιόλογη πίεση στα μετόπισθεν. Ο έλεγχος του κέντρου και η σιγουριά που ενέπνεε η τετράδα της άμυνας ήταν θέμα χρόνου να οδηγήσουν σε κάτι καλό στην επίθεση. Στο 30ό λεπτό ήταν που ο Osmari F. μετά από περίτεχνη ενέργεια στο κέντρο του γηπέδου έβγαλε πάσα διαβήτη στον επερχόμενο επιθετικό Τριχιά Δ., ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή «κρέμασε» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και έκανε το 0-1. Το ημίχρονο εξελίχθηκε χωρίς οι γηπεδούχοι να καταφέρουν να αντιδράσουν με αξιόλογη ευκαιρία σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρέθηκαν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος.
Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η προσπάθεια των δυο ομάδων να αποκτήσουν την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου και ήταν οι γηπεδούχοι που άρχισαν να πιέζουν προσπαθώντας για την ισοφάριση κυρίως με φάσεις από στημένα και των φιλοξενουμένων να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καλύτερα τους ανοιχτούς χώρους που άφηναν όσο περνούσε ο χρόνος, οι πρώτοι. Το τελικό 0-1 αν και φτωχό για την ποιότητα του παιχνιδιού και των δυο ομάδων έφερε την ομάδα του Καλαμακίου κοντά στην κορυφή του ομίλου ανανεώνοντας την πίστη διοίκησης, προπονητή και παικτών για κάτι καλό τη φετινή αγωνιστική περίοδο.
 ΚΑΛΑΜΑΚΙ: Βαρσάμης Ν, Παπακανάκης Β,Zeneli P,Καρανίκας Δ, Γαργάλας Δ, Ντικουλης Γ,Τζαβελας Κ,Σπανος Α,Τριχιας Δ,Osmari F,Γεωργιαδης Σπ. (Παπαδημητρίου, Πασιάς Αντ.)
 *Η διοίκηση, ο προπονητής και οι παίκτες του Π.Α.Ο.Καλαμακίου εύχονται χρόνια πολλά, με υγεία και ευτυχία το νέο έτος σε όλη την ποδοσφαιρική οικογένεια του Νομού Λάρισας, στους Καλαμακιώτες φιλάθλους, καθώς και στους ντόπιους και ξένους χορηγούς που στηρίζουν τον σύλλογο για ακόμα μια χρονιά.