Ο Περντρέου έστειλε την ΑΕΛ στην 4η φάση του Κυπέλλου

* Απέκρουσε δύο πέναλτι και οι «βυσσινί» επικράτησαν του Μακεδονικού με 3-1 (0-0 κ.α., παρ.)

Δημοσίευση: 15 Σεπ 2024 13:00

Η ΑΕΛ κατάφερε να περάσει στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας,

νικώντας στα πέναλτι χθες τον Μακεδονικό (0-0 κ.α., παρ.) με 3-1. Ήρωας για τη λαρισινή ομάδα ήταν ο Κλέτον Περντρέου - πρώην γκολκίπερ των γηπεδούχων-, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με ελάχιστες καλές στιγμές και από τις δύο ομάδες, οι οποίες ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος δίχως να πετύχουν κάποιο γκολ. Οι «βυσσινί» είχαν δύο καλές στιγμές με τους Μωραΐτη (6’) και Μούργο (10’), ενώ οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρία με ατομική ενέργεια και σουτ του Ζαφειράκη στο 31’.
Στο 32’ οι «πράσινοι» βγήκαν στην αντεπίθεση. Ο Κουιρουκίδης με ωραία κάθετη έβγαλε τον Σιχαρουλασβίλι σε θέση έξω δεξιά, αυτός πέρασε την μπαλιά στον Ραμίρεζ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά τον σταμάτησε ο Τριμμάτης.
Στην επανάληψη, η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερης κίτρινης κάρτας του Παναγιωτίδη στο 71ό λεπτό. Ο Μακεδονικός πίεσε για να βρει το γκολ της πρόκρισης και στο 82’ άγγιξε το 1-0, με την κεφαλιά του Καρτάλη να περνάει ελάχιστα έξω. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα ημίωρο δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο και μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα. ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ
ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σουτ του Μωραΐτη για την ΑΕΛ πάνω από τα δοκάρια στο 5ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Μούργου για την ΑΕΛ άουτ στο 10ο λεπτό.
Σουτ του Ζαφειράκη για τον Μακεδονικό μπλόκαρε ο Περντέου στο 30ό λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Μούργου για την ΑΕΛ άουτ στο 57ο λεπτό.
Επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά του Τοπαλίδη για τον Μακεδονικό πάνω από τα δοκάρια στο 64ο λεπτό.
Σέντρα από τα αριστερά για τον Μακεδονικό, κεφαλιά Καρτάλη άουτ στο 82ο λεπτό.
Σουτ του Στίνα για την ΑΕΛ μπλόκαρε εύκολα ο Ταλιχμανίδης στο 88ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Τοπαλίδη για τον Μακεδονικό άουτ στο 92ο λεπτό.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ κεφαλιά Βαφέα άουτ στο 109ο λεπτό.
Σουτ εκτός περιοχής του Σιχαρουλασβίλι άουτ στο 115ο λεπτό.Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ
Απέκρουσε ο Περντρέου την εκτέλεση του Τσουκάνη.
0-1 ο Φαταΐ
Απέκρουσε ο Περντρέου την εκτέλεση του Σιχαρουλασβίλι.
0-2 ο Ηλιάδης
1-2 ο Χερίδης
1-3 ο Ακόστα
Αστόχησε ο Πέδρο Λούκας και η ΑΕΛ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Διαιτητής ήταν ο κ. Κεχαγιάς (Κοζάνης), ενώ βοηθοί του οι κ. Μπογιατζόγλου (Ημαθίας) και Μαυρίδης (Κιλκίς).
Κίτρινες: Παναγιωτούδης (64’), Τσουκάνης (116’)-Πασάς (33’), Τριμμάτης (66’), Παναγιωτίδης (70’), Φατάι (106’)
Κόκκινες: -Παναγιωτίδης (71’)
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Στέλιος Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Τοπαλίδης (98’ Χασάνογλου), Σαραγιώτης, Λεωνιδόπουλος, Ραμίρεζ (98’ Γρηγοριάδης), Ζαφειράκης (76’ Καρτάλης), Σιχαρουλασβίλι, Περέιρα, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Κουιρουκίδης.
ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Περντρέου, Τριμμάτης (83’ Θ. Παπαγεωργίου), Βαφέας, Ηλιάδης, Κοσσονού, K. Παπαγεωργίου (91’ Στάμου), Μούργος (67’ Ακόστα), Παναγιωτίδης, Οικονόμου, Πασάς (83’ Φατάι), Μωραΐτης (46’ Γιαξής).ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΚΗΦΙΣΙΑ
ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ
Την πρόκρισή τους στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εκτός της ΑΕΛ πήραν, επίσης, Κηφισιά και Καμπανιακός.
Η Κηφισιά που επιβλήθηκε με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα. Ο 31χρονος Πορτογάλος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 20ό λεπτό. Ο Καμπανιακός χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Ηλιούπολης. Έπειτα από ένα «στείρο» 90λεπτο, ο σύλλογος από τη Χαλάστρα έφτασε στο γκολ με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 103’.
Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έχουν ως εξής:
Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ 4ης ΦΑΣΗΣ
Το μεσημέρι της Τρίτης 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 θα διενεργηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2024-25, στην οποία θα συμμετάσχουν οι νικητές της 3ης φάσης και 10 ομάδες της Super League.
Οι ομάδες οι οποίες θα συμμετάσχουν στην κλήρωση είναι οι Άρης, Αστέρας Τρίπολης, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Λαμία, Βόλος, Ατρόμητος, Καλλιθέα, Λεβαδειακός, Πανσερραϊκός και οι 14 σύλλογοι που θα προκριθούν από την 3η φάση της διοργάνωσης.