Παλικαρίσιος βαθμός για την Α.Ε. Κιλελέρ

*Εφερε 1-1 χθες στη Ζάκυνθο

Δημοσίευση: 06 Νοε 2023 12:30

Παλικαρίσιο βαθμό απέσπασε χθες η Α.Ε. Κιλελέρ στη Ζάκυνθο, όπου αναδείχθηκε με την τοπική ομάδα ισόπαλη με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κιλελέρ μπήκε πολύ δυνατά και είχε ευκαιρία με τον Βαγενά, αλλά ο Ραγιάς απέκρουσε δύσκολα. Στο 10’ ο Λιβέρης έπεσε εντός περιοχής, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει αρχικά την παράβαση. Η Ζάκυνθος διαμαρτυρήθηκε ιδιαίτερα έντονα, με τον γραμματέα του συλλόγου Σ. Κόκλα να αποβάλλεται από τα παράπονα που έκανε. Τελικά ο διαιτητής κ. Θωμάς συμβουλεύτηκε τον βοηθό και υπέδειξε πέναλτι. Ο Τσιμέλι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα γράφοντας το 1-0. Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε κάτι άλλο αξιόλογο, με τη Ζάκυνθο να υπερασπίζεται χωρίς πρόβλημα το υπέρ της σκορ.
Στο δεύτερο μέρος η λαρισινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 53’ στην περιοχή ο Αγκαράι ανέτρεψε τον Κατσαμάγκα, με τον ποδοσφαιριστή του Κιλελέρ να είναι αυτός που εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1 από τα 11 βήματα.
Στο 56’ η Ζάκυνθος προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά του Τσιμέλι από σέντρα του Γουσέτη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Λιβέρη πήγε στα σώματα, ενώ στη συνέχεια από σέντρα του Νικολακόπουλου, ο Κάρδαρης αστόχησε στην κεφαλιά.
Στο 63’ το Κιλελέρ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ μετά από ένα λάθος σε γύρισμα του Νικολακόπουλου, με τον Ραγιά αρχικά να αποκρούει και στη συνέχεια τον Βαγενά να σουτάρει στα σώματα.
Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Κατσαμάγκας μετά από μαρκάρισμα, είδε τη δεύτερη κίτρινη του διαιτητή.
Στο 78’ από ενέργεια και σέντρα του Σούρμπη, η κεφαλιά του Γουσέτη ήταν άστοχη.
Στο 94’ ο Τσιμέλι μετά από φάουλ του Λιβέρη σημάδεψε το δοκάρι για τη Ζάκυνθο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 1-1, αποτέλεσμα πολύ καλό για τους «κιτρινόμαυρους».
Διαιτητής ήταν ο Βασίλης Θωμάς από την Κεφαλονιά με βοηθούς τους Ανδριανό Μ. και Σωτηρόπουλο Δ. από την Αχαΐα.
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης Στ.): Ραγιάς, Λιβέρης Στ., Σούρμπης (82’ Ελέζι Ρ.), Γουσέτης Ντ., Κάρδαρης Κ. (66’ Κακολύρης Αν.), Αγκαράϊ (66’ Μεντής), Μούστα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (76’ λ.τρ. Ντούκας), Τσίγκρηλας, Τσιμέλι
Α.Ε. ΚΙΛΕΛΕΡ (Κατσαράς Κ.): Νισυρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Αντωνίου, Αλτάνης (92’ Κυρίτσης), Βαγενάς (82’ Παρασκευούδης), Παπαγεωργίου Αθ. (73’ Ελέζι), Κούκος (46’ Χατζής), Χατζησαββίδης (73’ Σούμπασι), Παπαγεωργίου Β., Κατσαμάγκας