Σύντομες αθλητικές ειδήσεις

Δημοσίευση: 17 Οκτ 2023 10:20

Λευκή ισοπαλία  των γυναικών της ΑΕΛ
*ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΕΚ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΥ

Λευκή ισοπαλία απέσπασε η ΑΕΛ στην «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος, απέναντι στην ΑΕΚ του γνώριμου και πρώην προπονητή της ομάδας, Νίκου Γκαλίτσιου. Ο αγώνας διεξήχθη στο Σεραφείδιο, είχε πολύ καλό ρυθμό και δυνατές μονομαχίες, η ΑΕΚ είχε την υπεροχή των κινήσεων, χωρίς, όμως, να μπορεί απειλήσει ιδιαίτερα τους βυσσινί. Σε δύο περιπτώσεις όπου η άμυνα της ΑΕΛ αδράνησε, η Γαβριηλίδου κατέβασε τα ρολά.

Η ΑΕΛ προσπάθησε μετά το 30’ να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες, όμως η κόκκινη κάρτα στην Κούρια με 2η κίτρινη τής έκοψε τη φόρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο φυσικά ο αγώνας εκτυλίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους, με την ΑΕΛ να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις και μάλιστα, αρχικά έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία, ενώ στο 80’ η Παυλοπούλου αναγκάστηκε να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα, ώστε να μην επιτρέψει στην Yaneva να σκοράρει απέναντι στην τερματοφύλακά της.
Ευχαριστημένος εμφανίστηκε ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Βλάχος, τόσο από την εμφάνιση όσο και από το αποτέλεσμα, και ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε ο αγώνας.
ΑΕΛ (Δημήτρης Βλάχος): Γαβριηλίδου, Κόντου, Κούρια, Καπαρέλη, Νικολαΐδου, Yaneva, Ρουμελιώτη, Σκωτεινιώτη, Grivaz, Zheleva, Kioko.
Αγωνίστηκαν και οι Γιαννή και Μίσσια.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Σιβούδη, Μπάγκα, Ζαχείλα, Καραλεξίδου, Μπουλμπούλη και Στυμονιάρη.
*Η ΑΕΛ ευχαριστεί θερμά την ομάδα της ΑΕΚ για την άψογη φιλοξενία της και μάλιστα σε ένα γήπεδο στολίδι, με την παρουσία αρκετών φίλων της ΑΕΚ.
Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα ταξιδέψει στην Τρίπολη για να αγωνιστεί κόντρα στον τοπικό Αστέρα.

Αποτελέσματα αγώνων ΕΣΠΕΚΕΛ

Σε αγώνες των πρωταθλημάτων βόλεϊ κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα:K-18 (ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ) Α1

*ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΡΟΔΟΥ 79-76

Ντέρμπι έγινε στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Basket League, όπου το Λαύριο πήρε μία δύσκολη νίκη με 79-76 κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, χάρη σε κάποιες καλές επιλογές στο φινάλε.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76
ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 2 (9 ριμπάουντ), Χέλεμς 13 (2), Ντε Τζούλιους 11 (1), Καββαδάς 12 (7 ριμπάουντ), Θόρντον 4, Καστανέδα 15 (2), Γκρόμοβς 9 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 5 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4, Ουτόμι 6 (1), Μπραΐκοβιτς 26 (11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Πόλι 15 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Περάντες 3 (12 ασίστ), Κολοβέρος 6, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (1/5 τρίποντα), Χατζηνικόλας, Καμαριανός (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 2, Σίμονς 5 (1)

ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Διπλές αναμετρήσεις περιλαμβάνει αυτή η εβδομάδα, για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, στην Euroleague, στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου (2023-24). Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Ολυμπιακός αγωνίζονται εκτός έδρας, σήμερα Τρίτη, 17 Οκτωβρίου. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη Φενέρμπαχτσε στις 20:15 στην Κωνσταντινούπολη, ενώ ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι, στις 21:45. Για την 4η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Παρτιζάν Βελιγραδίου του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς την Πέμπτη (19/10, 21:15), ενώ οι «πράσινοι» υποδέχονται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ την Παρασκευή (20/10, 21:15).

*ΛΟΓΩ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΔΥΟ ΣΟΥΗΔΩΝ ΦΙΛΑΘΛΩΝ

Ο αγώνας για τα προκριματικά του Euro 2024 μεταξύ Βελγίου και Σουηδίας διεκόπη οριστικά στο ημίχρονο (1-1) μετά τη δολοφονία δύο Σουηδών, πιθανότατα φιλάθλων, στις Βρυξέλλες, όπως ανακοίνωσε η UEFA.
«Ο αγώνας διεκόπη στο ημίχρονο για λόγους ασφαλείας. Περισσότερες πληροφορίες θα ακολουθήσουν σύντομα», ανέφερε αρχικά η UEFA, ενώ λίγο μετά ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή του παιχνιδιού.
Οι Σουηδοί ποδοσφαιριστές ξεκαθάρισαν στην UEFA ότι δεν θα αγωνιστούν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βέλγους να συμφωνούν, όπως μετέδωσε το σουηδικό τηλεοπτικό δίκτυο TV6.
Το Βέλγιο έχει ήδη κλείσει τη θέση του στους τελικούς της Γερμανίας του χρόνου, ενώ η Σουηδία δεν μπορεί να προκριθεί.

«Καθάρισε» από νωρίς ο Διαγόρας, 3-1, τα Χανιά

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Διαγόρας επιβλήθηκε στη Ρόδο 3-1 των Χανίων, για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2, υποχρέωσε την κρητική ομάδα στην πρώτη βαθμολογική της απώλεια και την έπιασε στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 μόλις στο 7ο λεπτό, με τέρματα των Αντεσίνα και Λεσάι, και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λεσάι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν τα Χανιά, ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής λίγο πριν τη λήξη με τον Βουό.