Φιλική νίκη της ΑΕΛ στο Καρπενήσι

*ΚΕΡΔΙΣΕ ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Β’ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-1 *ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΩΝ «ΒΥΣΣΙΝΙ» ΠΕΤΥΧΑΝ ΟΙ ΟΓΚΜΠΟΕ (10’), ΠΕΝΤΡΟΣΟ (77’), ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕΙ Ο ΛΙΟΥΜΗΣ ΣΤΟ 54’

Δημοσίευση: 23 Αυγ 2023 12:40

Με νίκη συνδύασε την παρουσία της η ΑΕΛ στο Καρπενήσι, όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, κερδίζοντας χθες τον Παναθηναϊκό Β’ σε φιλική αναμέτρηση, με σκορ 2-1.

Η λαρισινή ομάδα είχε γενικά καλή παρουσία σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι απέναντι στους «Πράσινους» και κυρίως στην επανάληψη δημιούργησε ευκαιρίες για να δώσει μεγαλύτερη διάσταση στη νίκη της, ενώ δόθηκε η ευκαιρία στην τεχνική ηγεσία να χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή της, βγάζοντας τα πρώτα ουσιαστικά χρήσιμα συμπεράσματα, καθώς είχε προηγηθεί και η φιλική αναμέτρηση επί λαρισινού εδάφους με την Α.Ε. Κιλελέρ.
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Παναγιώτης Γκουτσίδης, παρέταξε την ομάδα στο αρχικό σχήμα, με σύστημα 4-3-2-1, ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βενετικίδης, αριστερά στην άμυνα ο Μαϊδανός, δεξιά ο Καλουτσικίδης, στόπερ Ηλιάδης και Στάμου, αμυντικά χαφ οι Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, ο Οτορμίν δεκάρι, έχοντας δεξιά τον Νίνο και αριστερά τον Κοσσονού, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίσθηκε ο Όγκμποε.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
2’: Σουτ του Οτορμίν και η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
8’: Σουτ για τον Παναθηναϊκό Β’ με τον Σαρδέλη και μπλοκάρει εύκολα την μπάλα ο Βενετικίδης.
10’: Κάθετη πάσα του Οτορμίν στον Όγκμποε που με σουτ έκανε το 1-0 για την ΑΕΛ.
11’: Σουτ του Σαρδέλη, μπλοκάρει εύκολα ο Βενετικίδης.
54’: Σουτ του Κυριόπουλου, απέκρουσε προσωρινά ο Σουλούκος και από κοντά ο Λιούμης σε κενή εστία έκανε το 1-1.
57’: Εκτέλεση κόρνερ του Αντράντα, κεφαλιά του Μαξιμένκο και η μπάλα καταλήγει άουτ .
64’: Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Σάρατε και η μπάλα περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.
71’: Σουτ του Μαυριά, σώζει με τα πόδια ο τερματοφύλακας Καρακασίδης.
73’: Σουτ του Μιλτιάδη και ο τερματοφύλακας Σουρδής του Παναθηναϊκού Β’, αποκρούει την μπάλα.
77’: Σέντρα του Μαυριά για την ΑΕΛ από δεξιά και ο Πεντρόσο με δεύτερη προσπάθεια με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
79’: Σουτ του Μαυριά, αποκρούει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Β’ .
87’: Μετά από σέντρα ο Χατζηιωάννου πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.
ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Βενετικίδης (30’ Σουλούκος, 61’ Αντωνόπουλος), Καλουτσικίδης (30’ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (46’ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης (46’ Μαξίμοβιτς), Στάμου (46’ Γιανναράκης), Κ. Παπαγεωργίου (46’ Θωμαϊδης), Πλέγας (46’ Πεντρόσο, 77’ Ρούσης), Οτορμίν (46’ Αντράντα, 77’ Ζησούλης), Νίνο (46’ Μαυριάς), Κοσσονού (46’ Μιλτιάδης), Όγκμποε (46’ Σάρατε, 78’ Νινίκας).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Λίλο, Φικάι, Μαρτίνης, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Αθανασακόπουλος, Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Λιούμης.
Έπαιξαν για τον Παναθηναϊκός Β’ και οι: Καρακασίδης, Σουρδής, Νταμπίζας, Συμεωνίδης, Βουτσάς, Κυριόπουλος, Μαντσίνι, Καλοσκάμης, Χατζηιωάννου, Βολάκης, Τσεβάς, Λάμψιας, Μπιλάλ
*Σημειώνεται ότι την Κυριακή η ΑΕΛ θα δώσει το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στο Καρπενήσι με αντίπαλο την ομάδα των Χανίων, που επίσης προετοιμάζεται στην Πρωτεύουσα της Ευρυτανίας.