Αθλητικές Ειδήσεις

Δημοσίευση: 21 Αυγ 2023 9:00

Πρόκριση... «θαύμα» για την ΑΕΚ στα play off
*Στις καθυστερήσεις πήρε την πρόκριση από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην OPAP Arena, η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αποκλεισμένη από τη συνέχεια. Όμως, με ανατροπή που ανάγεται στη σφαίρα του... εξωπραγματικού, ισοφάρισε 2-2 και πήρε την πρόκριση στα play off του Champions League, καθώς στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 2-1. Ο Αραούχο στο 92’ και ο Ντομαγκόι Βίντα στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή. Η Ντιναμό είχε «αγγίξει» την πρόκριση με τέρματα των Σούταλο (45+1’), Λιούμπιτσιτς (65’). Επόμενος αντίπαλος της Ένωσης η Άντβερπ.
Με δύο αλλαγές παρατάχθηκε η ΑΕΚ σε σχέση με το ματς του Ζάγκρεμπ, καθώς ο Αλμέιδα διαφοροποίησε τη δεξιά πτέρυγα. Έτσι, ξεκίνησαν οι Ρότα, Άμραμπατ (αντί των Σιντιμπέ, Ελίασον). Αντίθετα, οι Κροάτες εμπιστεύτηκαν ακριβώς τους ίδιους 11.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (67’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76’ Μάνταλος), Πινέδα (76’ Γαλανόπουλος), ‘Αμπραμπατ (67’ Ελίασον), Τσούμπερ (67’ Αραούχο), Γκαρσία
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμιπισιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Μπούλατ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86’ Μάριν), Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς
* Η φωτογραφία του αδικοχαμένου Μιχάλη δέσποζε στο κέντρο του πέταλου όπου βρίσκονται οι οργανωμένοι της ΑΕΚ. «Μακάρι και οι άλλοι να σου έμοιαζαν Μιχάλη» ανέφερε το πανό της Original Ελευσίνας, όπου διέμενε ο 29χρονος οπαδός της Ένωσης.
* Μετά την επίτευξη του γκολ της «λύτρωσης» ο Αραούχο πήρε μία φανέλα της ΑΕΚ με το όνομα «Μιχάλης» στην πλάτη και τη φίλησε.