Ξέ(Χ)ασε τη νίκη ο Π.Ο.Ε.

*ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ… ΑΛΛΑ «ΑΣΦΑΙΡΟΣ», 0-0 ΜΕ ΤΟΝ ΕΔΕΣΣΑΪΚΟ

Δημοσίευση: 28 Φεβ 2023 12:35

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»), Του Γιάννη Μουκίδη

Μετά από ένα ενδιαφέρον αγωνιστικά ματς, με δυνατές μονομαχίες και συνεχή κυκλοφορία της μπάλας (...ιδίως στο β’ ημίχρονο), ο «άσφαιρος» Π.Ο.Ε. παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στον Εδεσσαϊκό, προβληματίζοντας ξανά για …το ότι δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, «ξεχνώντας» για αρκετό καιρό το «τρίποντο» της νίκης.
Οι γηπεδούχοι, που παρουσίασαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο και κυκλοφορία της μπάλας, προσπάθησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, έχοντας να αντιμετωπίσουν έναν «επικίνδυνο» Εδεσσαϊκό, που το «πάλεψε» στην Ελασσόνα κυρίως με αντεπιθέσεις. «Όταν χάνεις ευκαιρίες και… «ξεχνάς» να σκοράρεις, αυτά παθαίνεις. Αναγκαιότητα για την ομάδα να γίνει αποτελεσματική και να βρίσκει δίχτυα. «Μαλωμένοι» με το γκολ οι παίκτες μας. Έχει ακόμη πολύ δρόμο το πρωτάθλημα και ο Π.Ο.Ε. θα βρει λύσεις και στο σκοράρισμα…». Αυθόρμητες και αληθινές κουβέντες προβληματισμένων, αλλά αισιόδοξων φιλάθλων μετά τη «λευκή» ισοπαλία. Οι κυριότερες φάσεις της αναμέτρησης, έχουν ως ακολούθως:
14’: Από καλή θέση ο Ιωάννου των φιλοξενούμενων, σουτ… απελπιστικά άουτ.
18’: Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του προωθημένου Περτζιόνι και η μπάλα φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Εδεσσαϊκού.
25’: Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για καταλογισμό πέναλτι σε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να συνεχίζει τον αγώνα.
33’: Διπλή ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, το σουτ εξ επαφής του Ιωάννου αποκρούεται σωτήρια σε κόρνερ από τον Γούπο. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Μωυσίδη αποκρούεται ξανά από τον Γούπο, και ακολουθεί νέο σουτ του Μελικιώτη, που φεύγει άουτ.
37’: Δυνατό σουτ του Κυρίτση βρίσκει έτοιμο τον γκολκίπερ Δομουκτσίδη, που μπλοκάρει.
38’: Ωραία συνεργασία των παικτών του Π.Ο.Ε., η μπάλα στα πόδια του Γκαμπέτα, που σουτάρει από καλή θέση, υποχρεώνοντας τον Δομουκτσίδη να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ.
41’: Πιέζει ο Π.Ο.Ε. και νέο σουτ του δραστήριου Κυρίτση φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
52’: Μακρινή μπαλιά στον Κωστούλα, που τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και διώχνει την μπάλα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
67’: Αντεπίθεση του Εδεσσαϊκού, με το σουτ από κοντά του Μεληκιώτη να μπλοκάρεται από τον έτοιμο Γούπο.
77’: Σέντρα του Νταμπώση βρίσκει τον νεοεισελθόντα Καραμούλα, που από ιδανική θέση για γκολ σουτάρει… ψηλά άουτ.
82’: Επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους, όταν ο «φρέσκος» Πρέτσι πασάρει στον Μεληκιώτη, που το σουτ πλασέ που επιχειρεί, αποκρούεται σωτήρια με εξαιρετική επέμβαση από τον έμπειρο Γούπο (…η απόκρουση των αγώνα), που «εισπράττει» το αυθόρμητο χειροκρότημα της κερκίδας, αφού γλίτωσε το διαφαινόμενο «έμφραγμα» για τους Ελασσονίτες.
85’: Εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο από τον Κοντοθανάση, με την μπάλα να φεύγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δομουκτσίδη.
90’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε. να κερδίσει το «τρίποντο», όταν από καλή θέση ο νεοεισελθών Ιγγλέζος με σουτ στέλνει την μπάλα… άουτ.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Τζάνης, Σακκος (Κοζάνης), Δρουδάκης (Γρεβενών).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Στέλιος Αρσένος): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης, Τσάτσος, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης, Γκαμπέτας (65’ Καραμούλας), Κυρίτσης Αθ., Κωστούλας (87’ Κούκος), Καραγκούνης (72’ Ιγγλέζος), Μουλτσιάς (65’ Αγγελούλης).
ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Δομουκτσίδης, Αναστασιάδης, Κεσίδης, Μωυσίδης, Ιωάννου (88’ Μαντώς), Σούκιας (88’ Λυρτζής), Μεληκιώτης, Κυζιρίδης, Καραγιάννης (63’ Πρέτσι), Μαγγίζης, Ξανθόπουλος.
ΑΕΠ Κοζάνης-Μακεδονικός Φούφας    5-0
Π.Ο.Ε-Εδεσσαϊκός    0-0
ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Σβορώνος    0-0
Αγγελοχώρι-Δωτιέας Αγιάς    3-0
Ολυμπιακός Β.-Εθνικός Κεραμιδίου    0-1
Πιερικός-Καστοριά    0-1