ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Δημοσίευση: 08 Ιαν 2023 8:20

Οριστική διακοπή χθες στο Ρέντη, στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό Β’ και την -πρωτοπόρο και απόλυτη- Κηφισιά, για τη 10η αγωνιστική της Super League 2 (Νότιος όμιλος), μετά την αποχώρηση των «ερυθρόλευκων».

Μια κόκκινη κάρτα έγινε αφορμή να δημιουργηθεί ένταση και να διακοπεί αρχικά προσωρινά η αναμέτρηση στο Ρέντη.
Ο διαιτητής της αναμέτρησης Βάτσιος έδειξε κόκκινη κάρτα στον πρώην παίκτη της ΑΕΛ Κωστή για τάκλιν στον Ταλάλ.
Μία απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των «ερυθρόλευκων», με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί στο 22′ και να φύγει ο ίδιος τα αποδυτήρια.
Οι παίκτες των δύο ομάδων έμειναν στο γήπεδο, μετά από σχεδόν 30 λεπτά ο Βάτσιος και οι βοηθοί του επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Ολυμπιακός Β’ αρνήθηκε να συνεχίσει το ματς, με αποτέλεσμα την οριστική διακοπή.
Οι Πειραιώτες κινδυνεύουν με αφαίρεση πέντε βαθμών από την τρέχουσα και πέντε βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και χρηματική ποινή από 20.000 έως 200.000 ευρώ.
Τι αναφέρει το άρθρο 21, παράγραφος 3.ΙΙ.δ): «Εάν μία ομάδα αποχωρήσει από έναν αγώνα μετά την έναρξή του, με αφαίρεση πέντε (5) βαθμών από την τρέχουσα και πέντε (5) βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο και χρηματική ποινή από είκοσι (20.000) έως διακόσιες χιλιάδες (200.000) Ευρώ για τις ΠΑΕ και έως δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ για τα σωματεία. Σε αυτή την περίπτωση, η υπαίτια ομάδα δεν δικαιούται μερίδιο από τις εισπράξεις του αγώνα, το οποίο περιέρχεται στη διοργανώτρια».
*Επίσης δεν διεξήχθη, η αναμέτρηση Ηρόδοτος-ΑΕΚ Β στο Ηράκλειο, αφού περισσότεροι από 10 παίκτες των Κρητικών «χτυπήθηκαν» από γαστρεντερίτιδα και νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο, με αποτέλεσμα ο Ηρόδοτος να μην έχει διαθέσιμους ποδοσφαιριστές για να αγωνιστεί.
Η ΑΕΚ Β πήγε κανονικά στην Κρήτη, παράταχθηκε στο γήπεδο, όμως, ο Ηρόδοτος εμφανίστηκε με έξι παίκτες και ο διαιτητής Σταυρουλάκης έκλεισε το φύλλο αγώνα.
*Με χατ - τρικ του Χρήστου Ρόβα η Καλαμάτα νίκησε 3-0 τον ΠΑΟ Ρουφ και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από 20 μέρες και τις διαδοχικές απώλειες βαθμών με Ηλιούπολη και Αιγάλεω.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. ΠΑΟ Ρουφ    9    0
*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC - Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική), ΠΑΟ Ρουφ - Επισκοπή (16η - μη θεωρημένα δελτία της Επισκοπής) και Κηφισιά - Ηρόδοτος (16η - με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες).