«Καθάρισε» εύκολα η Γιουνάιτεντ

Η ΤΣΕΛΣΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ

Δημοσίευση: 28 Δεκ 2022 8:09

Η επιστροφή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη... δράση μετά το Μουντιάλ συνοδεύτηκε με νίκη επί της προτελευταίας της βαθμολογίας, Νότιγχαμ Φόρεστ, με 3-0 στο προτελευταίο χρονικά ματς της 17ης αγωνιστικής της Premier League.
Ο Μάρκους Ράσφορντ με το 64ο του γκολ στο πρωτάθλημα («έπιασε» τον Ερίκ Καντονά) άνοιξε το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ» στο 19’ και τέσσερα λεπτά μετά ο Μαρσιάλ πέτυχε το δεύτερο γκολ των «μπέμπηδων».
Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Γέιτς σκόραρε για τη Φόρεστ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ κι έτσι το γκολ δε μέτρησε.
«Το κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βραζιλιάνος Φρεντ στο 87’, υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
«Τέλος» στο αρνητικό σερί των περίπου 2.5 μηνών χωρίς νίκη έβαλε χθες η Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου νίκησε με... συνοπτικές διαδικασίες την Μπόρνμουθ με 2-0 και θα κλείσει με θετικό πρόσημο το 2022, καθώς η επόμενη της υποχρέωση είναι προγραμματισμένη για την 1η Ιανουαρίου 2023 με αντίπαλο την Νότιγχαμ στο «Σίτι Γκράουντ».
Μετά από 3 συνεχόμενες ήττες και δύο ισοπαλίες και τελευταία νίκη στις 16 Οκτωβρίου επί της Λιντς, οι Λονδρέζοι επέστρεψαν στα «τρίποντα» με τα γκολ των Χάβερτς και Μάουντ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 25λεπτου, με τον πρώτο να μοιράζει και την ασίστ στο συμπαίκτη του στο 24ο λεπτό (2-0).
Τα «χαμόγελα» για την επάνοδο της Τσέλσι στις νίκες στην Premier League έπειτα από 2,5 μήνες (είχε 2 ισοπαλίες και 3 σερί ήττες μετά τις 16 Οκτωβρίου), «πάγωσε» ο νέος τραυματισμός του Ρις Τζέιμς στο 2-0 επί της Μπόρνμουθ.
Ο διεθνής Άγγλος δεξιός φουλ μπακ, που έχασε το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ λόγω επέμβασης που έκανε στο γόνατο μετά το ματς του Champions League με τη Μίλαν, χτύπησε ξανά στο ίδιο σημείο στο 53ο λεπτό του αποψινού και η ανησυχία στους «μπλε» είναι ήδη πολύ μεγάλη.
«Δεν είναι καλό, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για να δούμε... Είναι νωρίς για μένα να κάνω εκτιμήσεις, αλλά ότι κι αν βγει απ’ αυτόν τον τραυματισμό δεν θα είναι καλό» τόνισε ο τεχνικός της λονδρέζικης ομάδας Γκρέαμ Πότερ στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς και πρόσθεσε:
«Πρέπει να... σταυρώσουμε τα δάχτυλά μας και θα μάθουμε αναλυτικά στις επόμενες 1-2 μέρες μετά τις εξετάσεις που θα κάνει...».