«Λύγισε» στο β’ μέρος ο Ηρακλής

*Ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ Β’ με 3-0 *Ικανοποιητική η εικόνα της λαρισινής ομάδας στο α’ ημίχρονο που έχασε ευκαιρίες

Δημοσίευση: 12 Δεκ 2022 11:00

Παρά την αξιόλογη εικόνα που πραγματοποίησε στο γήπεδο Μακεδονικού, ο Ηρακλής Λάρισας υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ Β’. Η λαρισινή ομάδα αν και ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, τελικά «λύγισε» στην επανάληψη και γνώρισε την πέμπτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Αν και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν ευνοούσε το δημιουργικό ποδόσφαιρο, ο Ηρακλής Λάρισας έφτασε κοντά στο γκολ στο 8’, όταν ο Τασιούλης βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ στο 22’ ήταν η σειρά του Λεσάι να χάσει μία ακόμα σημαντική ευκαιρία για γκολ με εκτέλεση φάουλ.
Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ Β’ προσπάθησε να απειλήσει με τους Νινούα και Σμυρλή, χωρίς, ωστόσο, να σημειωθεί κάτι το ιδιαίτερο.
Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με τον ΠΑΟΚ Β’ να δείχνει πιο αποφασιστικός. Σ’ αυτό συνετέλεσε και η τριπλή αλλαγή που πραγματοποίησε ο Γκαρσία στο ημίχρονο, κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική. Έτσι, στο 52’ ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γρόσδη έκανε το 1-0, στο 86’ ο Δαρέλας με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ στο 89’ ο Γρόσδης -που ευνοήθηκε από κόντρα- με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ο Ηρακλής θα μπορούσε είχε βρει δίχτυα στο β’ μέρος με τον Λεσάι, ωστόσο οι αμυνόμενοι έδιωξαν την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος στο πλασέ που επιχείρησε.
ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου (46’ Τασιούρας), Γιαξής, Μιχαηλίδης, Μορικέλι, Μελετίδης, Νινούα (46’ Γρόσδης), Μπράντονιτς (59’ Σπυράκος), Σμυρλής, Χατζηστραβός (75’ Δαρέλας), Πανίδης (46’ Τζίμας).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Διλμπέρης): Κουτζαβασίλης, Λαγωνίδης, Καψάλης Σ., Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης (68’ Μπάντροβιτς), Μπάμης, Τασιούλης, Δοδοντσάκης, Τσιμίκας, Λεσάι (75’ Χριστίδης), Ευθυμιάδης (58’ Συρεγγέλας).