Αγωνιστικός περίπατος για την ΑΕΛ

*ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ ΜΕ 72-41 ΣΤΗΝ Α1 ΕΣΚΑΘ *ΝΙΚΗΣΑΝ Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΕΑΛ, ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΜΥΤΙΚΑΣ

Δημοσίευση: 08 Φεβ 2022 20:00

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ η οποία σε αγώνα για τη 17η ημέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ επιβλήθηκε του Φοίβου με 72-41. Οι «βυσσινί» ήταν εκ προοιμίου το φαβορί για τη νίκη και το απέδειξαν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο μέσα στο παρκέ, μετατρέποντας το παιχνίδι σε αγωνιστικό περίπατο.

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκανέτσα για προληπτικούς λόγους, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 31-27, 51-36, 72-41.
Διαιτητές: Γερακίνης, Αγορογιάννης.
ΑΕΛ (Σάκαρης-Αμδίτης): Ιωαννίδης 5 (1), Γκουντελάκης 6, Γκανέτσας, Δελής 13 (1), Κρικώνης 19 (3), Πολυχρονιάδης 9, Γκέκας, Κανάκης 2, Αναγνωστόπουλος, Γεωργόπουλος 6, Πάσχος 12 (2).
ΦΟΙΒΟΣ (Παπαϊωάννου): Τσιγκρίκης, Παζάρας 1, Καραδήμος, Κυριαζής, Ιωάννου, Οικονόμου 6 (1), Μπακαρός 15 (3), Λιούλης, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 10, Τρασάς 7.

ΝΙΚΗ ΤΟΥ Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΥ
Παρά το νωθρό ξεκίνημα που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ν. Κεραυνός πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό ντεμαράζ στο 2ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-13 έφερε τα πάνω κάτω, πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε στο β’ ημίχρονο και έφτασε δίκαια στη νίκη με 80-64 κόντρα στον Αιολικό.
Η λαρισινή ομάδα τέλειωσε το ματς έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήτοι Πολιτόπουλος 13 (1), Πλιάτσικας, Αντωνόπουλος 11 (3), Πανάγος 12 (4), Πάσχος 11 (3) και Γιακούλας 23 (4).
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 44-36, 63-58, 80-64.
Διαιτητές: Γερακίνης, Αγορογιάννης
Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Πολιτόπουλος 13 (1), Πλιάτσικας, Αντωνόπουλος 11 (3), Πανάγος 12 (4), Πάσχος 11 (3), Νταμπούρας, Μηνάς 2, Γιακούλας 23 (4), Τσουκανέλης, Δρυστέλλας 6, Κίτσιος 2, Λιάμπος.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καραγιώργος): Μανέ, Μπαϊράμης 2, Σαββίδης 2, Σαμαράς 12 (1) , Ζαρνακούπης 7 (1), Βόντζος 2, Μισαηλίδης 13 (3), Παρισάκης 12, Κολτσιδόπουλος 4 (1), Βαγιόπουλος 6, Θεοδωρόπουλος 4.

«3X3» Η ΕΑΛ
Συναρπαστική εκτός έδρας νίκη επί του Διμηνίου πέτυχε η ΕΑΛ με 61-60. Αυτή ήταν η τρίτη σερί επιτυχία της λαρισινής ομάδας που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπυρόπουλο 21 (1), ο οποίος σημείωσε τους μισούς πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Η ΕΑΛ αφιέρωσε τη νίκη της στους άτυχους της αναμέτρησης Καρπούζα και Τσακνάκη, οι οποίοι τραυματίστηκαν στην αρχή του β’ ημιχρόνου και αποχώρησαν από το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 28-31, 47-47, 60-61.
Διαιτητές: Μπουγλός Ι., Μπουγλός Π.
ΔΙΜΗΝΙ (Κατσαφούρης): Μόσιος, Δεσλής, Μπαβετσιάς, Ντίκας 33 (2), Ζήσης, Χαρχαρής, Βλάχος 3 (1), Κούστας, Κουτσομπόρης 9 (1), Θέος 15 (2).
ΕΑΛ (Τζίγκας): Τσιρέκας, Καρπούζας 5, Καφάσης 8, Γκαραγκούνης 12 (2), Σταυρόπουλος Γ., Σπυρόπουλος 21 (1), Βαλιώτης 2, Τσακνάκης 8 (2), Σταυρόπουλος Δ. 5 (1).

Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΤΗ Β’ ΕΣΚΑΘ
Σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ ΕΣΚΑΘ σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα: