Ροπαλιά στη ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ και έντονος προβληματισμός...

Τραγική εικόνα και ήττα από τον Ηρακλή με 70-55

Δημοσίευση: 01 Νοε 2021 21:15

Ροπαλιά μέσα στο «σπίτι» της δέχθηκε η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ από τον Ηρακλή με 70-55 και υπό κανονικές συνθήκες (αν δηλαδή δεν υπήρχαν οι αναμενόμενες αφαιρέσεις βαθμών) θα βρισκόταν στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος της Α1 εθνικής κατηγορίας.

Αυτός είναι και ο λόγος που η συγκεκριμένη ήττα έφερε έντονο προβληματισμό, αλλά προς το παρόν δεν θα παρθεί κάποια απόφαση από τη διοίκηση. Η εικόνα χθες της λαρισινής ομάδας ήταν τραγική και είναι χαρακτηριστικό ότι δύο φορές για ένα πεντάλεπτο δεν πετύχαινε καλάθι. Στις αρχές του β’ μέρους για 5.40 δεν πέτυχε καλάθι και το 28-30 έγινε 28-36 και η δεύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο που από το 30.50 (44-42) πέτυχε καλάθι στο 35.30 (44-56) και αυτό με βολές του Χάτσον.
Η ήττα είναι εύκολο να εξηγηθεί:
*Δεν υπάρχει δεινός σκόρερ στην ομάδα και χρειαζόταν από την αρχή του πρωταθλήματος, το είχαμε επισημάνει. Και δεν υπάρχει πολυτέλεια η ομάδα να παίζει με Αμερικάνους λιγότερους. Χθες δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Θριτ (αν και έκανε ζέσταμα) και ο Φόρτσουν έδειξε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.
*Δεν υπήρξε εύκολη διάσπαση του ζων-πρες του Ηρακλή σε όλο το γήπεδο στο δεύτερο μέρος.
*Με 12/19 βολές έναντι 18/19 του Ηρακλή και με επτά λάθη περισσότερα, δύσκολα κερδίζεις... Άρα πρέπει η ομάδα να είναι πιο εύστοχη στις βολές και πιο σίγουρη στις πάσες.
*Καθοριστικός παράγοντας στο 32ο λεπτό, όπου μέσα σε ένα λεπτό Τσαϊρέλης και Σπαν φορτώθηκαν με 4 φάουλ και ο Ντάγκλας με τρίποντα μετέτρεψε το εύθραυστο 44-47 σε 44-50.
*Ο ύψους 2.08 Λιντς είχε υπεροχή κάτω από το καλάθι με 5 κοψίματα.
*Έλλειψη οπαδών -μόλις 250 Λαρισαίοι-, ενώ οι εκατό του Ηρακλή το έκαναν σαν... Ιβανώφειο.
Αυτά σαν μια πρώτη εικόνα. Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ έχει ρεπό την ερχόμενη αγωνιστική και τον χρόνο να ηρεμήσουν όλοι πνευματικά και ίσως να προχωρήσει στην απόκτηση ενός δεινού σκόρερ (μόνο με τον Ζάρα από την περιφέρεια δύσκολα θα κερδίσει...).

Ο Ηρακλής ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε με 7-0, αλλά κάπου εκεί άρχισε ένα τρίποντο σερί για τη ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ με επικεφαλής τον Ζάρα, με αποτέλεσμα να τελειώσει το δεκάλεπτο με 19-7. Ο Ηρακλής για 7.30 λεπτά δεν έβαλε το καλάθι.
Οιωνοί νίκης που όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο διαψεύστηκαν, καθώς μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι οι γηπεδούχοι στο 14’ προηγήθηκαν με 22-16. Από ’κει και πέρα ο Ηρακλής έβρισκε πιο εύκολα τον τρόπο να πετυχαίνει καλάθι από τους γηπεδούχους και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 30-28.
Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ο ορισμός του αντι-μπάσκετ, αφού οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 4.20 (ούτε αγώνας μίνι μπάσκετ να ήταν...) και το 28-30 έγινε 28-33.
Ο Ηρακλής στη συνέχεια πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα μέχρι που ο Λιντς φορτώθηκε με τρία φάουλ (28’.30’’).
Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 42-42 και στο διάστημα 32-33 κρίθηκαν όλα, με τον Ηρακλή να έχει τρεις διαδοχικές κατοχές. Φορτώθηκαν με τέσσερα φάουλ, Τσαϊρέλης και Σπάν, ενώ ο Ντάγκλας με τρίποντο μετέτρεψε το 44-47 σε 44-50.
Στο 35’.30’’ ο αγώνας ήταν 44-56 και τελείωσε με 55-70.
Χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία τέσσερα λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πέτυχαν οι δυο ομάδες 25 πόντους από τους 125 συνολικά.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ
Ο 35χρονος Τόνι Ντάγκλας ήταν ο καλύτερος του αγώνα μαζί με τον Τζέρι Λιντς. Μας άρεσε ο 20χρονος νεαρός Γιώργος Φίλλιος.
Από τη ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ κανείς δεν ήταν καλός, με εξαίρεση τον Ζάρα στο πρώτο δεκάλεπτο..

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Οι διαιτητές Πουρσανίδης, Ζαχαρής, Τσιμπούρης άφησαν το σκληρό παιχνίδι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 7 (1), Χάντσον 8 (3/15 σουτ, 2/4 βολές), Κρουμπάλι 9 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζάρας 11 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Καράμπελας 6 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τσαϊρέλης 3, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Φόρτσουν 5, Σπαν 6 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Αγραβάνης 13 (2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντάγκλας 22 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Λιντς 12 (7 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Σκορδίλης 4, Φίλλιος 7 (1), Ντάνιελς, Τέρνερ 4 (2/7 σουτ), Παπαδάκης (0/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη).

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής στην Basket League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Άρης-Λαύριο    69-73
Απόλλων Π.-Προμηθέας Π.    59-71
Ιωνικός Ν.-ΑΕΚ    59-65
ΠΑΟΚ-Περιστέρι    86-87
Λάρισα-Ηρακλής    55-70
Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρ.    (Σήμερα 19:30)
ΡΕΠΟ: Ολυμπιακός