Καλή για ένα δεκάλεπτο...

Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ 81-69 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ - ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΧΑΤΣΟΝ-ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ

Δημοσίευση: 10 Οκτ 2021 21:04

Επιμέλεια: Σωτ. Κέλλας
Μετά από 20 χρόνια παραδόθηκε το κλειστό γυμναστήριο των Ανω Λιοσίων στην ΑΕΚ (ήταν ο χώρος ο οποίος φιλοξένησε τα αγωνίσματα του τζούντο και της πάλης, κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων 2004 στην Αθήνα) και οι γηπεδούχοι συνδύασαν τα αγωνιστικά εγκαίνια με νίκη επί της ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΕ με 81-69.

Η λαρισινή ομάδα ήταν καλή μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 23-20 χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Χάτσον, Κρουμπάλι στο διάστημα αυτό, ενώ ο Καράμπελας ήταν πολύ καλύτερος του Θρητ που φορτώθηκε μόλις στο 4’ με δύο φάουλ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως επιθετικά η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ ήταν τραγική, αφού πέτυχε μόλις έξι πόντους και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι. Κακές επιλογές στην επίθεση, αφού δεν μπόρεσαν να πετύχουν εύκολο καλάθι, παρόλο που στην άμυνα ήταν καλοί (36-29 στο ημίχρονο το σκορ για τους γηπεδούχους.
Εκεί αναδείχθηκε η «αχίλλειος πτέρνα» της ομάδας, που είναι η έλλειψη ενός ψηλού που θα πάρει την μπάλα κοντά στο καλάθι, κάτι που είχε η ΑΕΚ με τον Γέλοβατς και τον Γκρίφιν.
Στο δεύτερο μέρος ο Ισπανός «εγκέφαλος» των γηπεδούχων ο Κονλόν και συνεπικουρούμενος από την εμπειρία του Παπά και του Γέλοβατς κατάφεραν να έχουν την ΑΕΚ μπροστά με διαφορά ασφαλείας (46-33 στο 24’.10’’). Ένα ξέσπασμα του Καράμπελα έφερε τη ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ στους έξι πόντους (56-50 στο 30’), αλλά δεν υπήρξε συνέχεια…
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά από το 32’ και μετά (64’-54’) ήταν σε διψήφιο αριθμό πόντων για να τελειώσει το παιχνίδι με 81-69, ενώ στο 36’ το αποτέλεσμα ήταν 76-59. Αδιανόητο στο 33’.50’’ που ήταν έξι παίκτες στο γήπεδο.
Στα αξιοσημείωτα ότι η ΑΕΚ είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (17/24) απ’ ό,τι στις βολές (14/26), ενώ η ΛΑΡΙΣΑ έχασε έχοντας 10 επιθέσεις περισσότερες και είχε συνολικά 15 επιθετικά ριμπάουντ. Πλήρωσε όμως τα 13 λάθη και την αστοχία στα τρίποντα (8/24).
Κορυφαίος των νικητών ο Κόλομ (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), αποτελεσματικός ο Γέλοβατς 4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές) και βοήθησε ο Παπάς (10/13 βολές).
Από τη ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ καλύτεροι οι Χάτσον (στο πρώτο δεκάλεπτο) και Καράμπελας. Αν ο Θρητ (1/5 σουτ, 4 λάθη) ήταν όπως στον προηγούμενο αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου θα βλέπαμε άλλο αγώνα. Ελαφρυντικό αποτελεί ότι φορτώθηκε νωρίς με φάουλ.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69
Δεν ήταν καλή η διαιτησία των Μάνου, Ζαχαρή, Καρπάνου που όλες τις φορές στα ριπλέι άλλαξαν τις αποφάσεις τους. Η ΑΕΚ στο 4ο λεπτό του αγώνα είχε κερδίσει πέντε φάουλ… Κανένα άλλο σχόλιο… Ας ελπίσουμε ότι η σωστή επιλογή Χριστοδούλου (νέος αρχιδιαιτητής) θα αλλάξει τη διαιτησία… Οι φωνές του ΠΑΟΚ στην Πάτρα για τον Προμηθέα δημιούργησαν εντυπώσεις αν και θεωρούμε ότι ο νέος πρόεδρος της ΕΟΚ μπορεί να φέρει σημαντικές αλλαγές.
ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16 (3), Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6, Γκρίφιν 7 (1), Βαουλέτ 11 (1), Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21 (4), Παππάς 12 (1).
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (2), Χάντσον 14 (2), Θρετ 4 (1), Κρουμπάλι 8, Ζάρας 10 (2), Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8 (2), Καράμπελας 11.

Σε αγώνες για τη 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ιωνικός Ν.-Άρης     93-83 -παρ. (77-77κ.α.)
Προμηθέας Π.-ΠΑΟΚ    84-77
ΑΕΚ-Λάρισα    81-69
Κολοσσός Ρ.-Απόλλων Π.    17:00
Ηρακλής-Περιστέρι    17:00
Λαύριο-Ολυμπιακός    20:00
ΡΕΠΟ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ