Αθλητικές Ειδήσεις

Δημοσίευση: 20 Σεπ 2021 20:00

Απέκτησε τον γκολκίπερ Γραβάνη το Βλαχογιάννι

Ανανέωσαν Μπάκος και Λιάνος

Με τη μεταγραφή του έμπειρου τερματοφύλακα Γραβάνη Γιάννη από την ομάδα του Σμόλικα Φαλάνης ενισχύθηκε η ομάδα της Δόξας Βλαχογιαννίου, που είναι έτοιμη να ανταποκριθεί στις επίσημες υποχρεώσεις της.

Ανανέωσαν με την ομάδα και θα βοηθήσουν στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, ο κεντρώος Μπάκος Γιάννης και ο μεσοαμυντικός Λιάνος Κώστας.
Εν τω μεταξύ σε φιλική αναμέτρηση, η Δόξα Βλαχογιανίου επικράτησε της Ακαδημίας Ελασσόνας, με σκορ 2-1.

Αρης - Ολύμπια Γ.Σ. Λάρισας

Την Κυριακή για το Κύπελλο μπάσκετ γυναικώνΗ ΕΟΚ ανακοίνωσε το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής για την Α΄ φάση στο Κύπελλο μπάσκετ των γυναικών. Αυτό έχει ως εξής:
Ανθούπολη     17:45     ΑΕΚ Περιστερίου-Αθηναϊκός
* Το σωματείο Γ.Σ. Νίκη Βόλου δεν θα συμμετάσχει στο Κύπελλο Ελλάδας γυναικών, καθώς απέσυρε τη δήλωση συμμετοχής του. Έτσι, το σωματείο Α.Σ. Πανόραμα προκρίνεται χωρίς αγώνα στη 2η αγωνιστική της Α΄ φάσης.

Εκτακτη συνεδρίαση της Πειθαρχικής Επιτροπής

Της γαλλικής Λίγκα, για τα επεισόδια στη Λανς

Έκτακτη συνεδρίαση για σήμερα, της Πειθαρχικής Επιτροπής της, ανακοίνωσε η γαλλική Λίγκα (LFP), προκειμένου να εξετάσει τα επεισόδια, στην προχθεσινή αναμέτρηση για το πρωτάθλημα, μεταξύ Λανς-Λιλ (1-0).Η ανακοίνωση: «Η LFP καταδικάζει έντονα τα επεισόδια, την εισβολή στον αγωνιστικό χώρο και τη βία που συνέβη κατά τη συνάντηση Λανς-Λιλ. Λόγω της σοβαρότητας των γεγονότων, η Πειθαρχική Επιτροπή θα συνεδριάσει σήμερα Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου». Φίλαθλοι της Λανς εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο της αναμέτρησης, με κατεύθυνση τους φίλους της Λιλ. Επενέβη η αστυνομία, επέστρεψαν στις θέσεις τους και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση.

Ανετη νίκη της Τσέλσι στο ντέρμπι

Ο Ντε Χέα ήρωας για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Τσέλσι επιβεβαίωσε άνετα τα προγνωστικά και νίκησε στο ντέρμπι του Λονδίνου, μέσα στην έδρα της Τότεναμ με 3-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (49’), Καντέ (57’) και Ρούντιγκερ (90’), για να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ είχε την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα απέκρουσε το πέναλτι του Ναρκ Νομπλ, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-1. Να σημειωθεί πως ο Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε στο γήπεδο τον Νομπλ για να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά η έμπνευσή του δεν δικαιώθηκε.
Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με γκολ του Βαράν (30’), ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα και ο Τζέσι Λίνγκαρντ «εξιλεώθηκε» για το λάθος του στο ματς του Champions League κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 89ο λεπτό. Στο μεταξύ η Λέστερ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις χάνοντας στην έδρα της Μπράιτον με 2-1. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:
Μπράιτον-Λέστερ     2-1
(35’ πεν. Μοπέ, 50’ Γουέλμπεκ-61’ Βάρντι)
Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ.     1-2
(30’ αυτ. Βαράν-35’ Ρονάλντο, 89’ Λίνγκαρντ)

19:00    Novasports 5HD    Μπρίντισι - Αρμάνι Μιλάνο    Σούπερ Καπ Ιταλίας
19:30    COSMOTE SPORT 8 HD    ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Σπαρτάκ Μόσχας    Ρωσικό Πρωτάθλημα
21:00    COSMOTE SPORT 9 HD    Μπενφίκα - Μποαβίστα    Liga Portugal BWIN 2021-22
21:00    COSMOTE SPORT 6 HD    ATP 250 2021    Moselle Open
21:30    Novasports 4HD    Φροζινόνε – Μπρέσια    Serie B
21:45    COSMOTE SPORT 3    HD Ουντινέζε – Νάπολι    Serie A 2021-22
21:45    Novasports 5HD    Βενέτσια - Βίρτους Μπολόνια    Σούπερ Καπ Ιταλίας
21:45    COSMOTE SPORT 2 HD    Ουντινέζε – Νάπολι    Serie A 2021-22
22:00    Novasports 2HD    Μπούργος - Λας Πάλμας    Β’ Ισπανίας
22:00    Novasports 1HD    Μπαρτσελόνα – Γρανάδα    La Liga
23:15    COSMOTE SPORT 8 HD    Μπράγκα – Τοντέλα    Liga Portugal BWIN 2021-22