Δίκαιη μοιρασιά στο Μακρυχώρι

*Αετός και Κοζάνη αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2

Δημοσίευση: 24 Μαϊ 2021 21:05

Σε ένα παιχνίδι που είχε συχνές εναλλαγές στο σκορ και παρουσίασε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, Αετός και Κοζάνη αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, σε αγώνα της 17ης ημέρας στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21’ με τον Δινοβίτση και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 45’ με τον Κατσαμάγκα για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 57’ με τον Σέσι. Η Κοζάνη ισοφάρισε σε 2-2 στο 72’ με ωραίο σουτ του Ιωάννου, που ήταν και το τελικό.
Ένα αποτέλεσμα που όπως φάνηκε βοηθάει και τις δύο ομάδες να υλοποιήσουν τον φετινό στόχο της παραμονής στην κατηγορία.
*Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της χθεσινής αναμέτρησης, έχουν ως ακολούθως:
Στο 3' ο Μαυροματίδης τροφοδότησε τον Τσώτσο που από κοντά σούταρε άουτ, ενώ στο 9’ και στο 11’ ο Στόικος είπε... όχι στον Λεσάι.
Σε σουτ του Τσώτσου στο 16’ η μπάλα έφυγε άουτ και πέντε λεπτά αργότερα στο 21', οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Τσαγκαλίδης γύρισε την μπάλα στον Δινοβίτση, εκείνος έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.
Πάλι με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη, ο Τσαγκαλίδης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και στο σουτ ο Μισιρλής απέκρουσε την μπάλα.
Στο 44’ ο Παπαδόπουλος με μπαλιά τετ α τετ βρήκε τον Κατσαμάγκα ο οποίος πλάσαρε άουτ και στο 45’ από λάθος διώξιμο του Σερσέμη, η μπάλα κοντράρει στον Κατσαμάγκα και θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47’ σε σέντρα του Αλμασίδη, σε σουτ από κοντά του Μαυροματίδη, η μπάλα κατέληξε άουτ.
Δέκα λεπτά αργότερα στο 57’, σε φάουλ σέντρα του Λεσάι και με κεφαλιά από κοντά του Σέσι, ο Αετός περνάει μπροστά στο σκορ με 2-1.
Στο 72’ ο Μαυροματίδης τροφοδότησε τον Συρράκο αυτός βρήκε τον Ιωάννου, ο οποίος με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 για την Κοζάνη.
Σημειώνεται πως στο 89' ο Αετός έφτασε κοντά στο 3-2, όταν ο Καλόγηρος βγήκε τετ-α-τετ, όμως ολιγώρησε και έδιωξαν την μπάλα αμυντικοί της Κοζάνης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής κ. Γκουντέλας, που είχε συνεργάτες τους κ. Παπαλίτσα, Καλογριανίτη, όλοι από την Ένωση Καρδίτσας.
Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Σέσι (35'), Κατσαμάγκας (45'+1), Μαυροματίδης (82'), Μπακάλης (82' στον πάγκο για διαμαρτυρία), Μπίντσης.