Με Αστρά δεν είχε… άστρο

ΕΧΑΣΕ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΕ 3-1

Δημοσίευση: 19 Μαϊ 2021 20:30

Είχε Αστρά κάτω από τα δοκάρια, αλλά δεν είχε «άστρα» ποδοσφαιριστές που θα διεκδικούσαν βαθμό ή βαθμούς στα Τρίκαλα κόντρα στη φερώνυμη ομάδα για τον Απόλλωνα Λάρισας που έχασε με 3-1 και έκλεισε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις με πικρή γεύση.

Τα γκολ πέτυχαν για τους γηπεδούχους οι: 40’ Σταματής, 44’ πεν. Ριζογιάννης, 79’ Ευθυμίου και για την ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας στο 42’ ο Τασιούλης με σουτ, ενώ ήρωας της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας Αστράς που δεν άφησε το αποτέλεσμα του αγώνα να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις σε βάρος της λαρισινής ομάδας. Στο 53’ ο Πέλκας έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Αστρά!
 Τα Τρίκαλα ήταν σαφώς ανώτερα του Απόλλωνα που έπαιξε με πολλά νέα παιδιά, αφού ο τεχνικός Κώστας Φραντζέσκος ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν είχε ολοκληρωμένη εικόνα ενόψει της νέας χρονιάς.
Με τη νίκη αυτήν τα Τρίκαλα παρέμειναν στην κατηγορία, αλλά ούτε οι γηπεδούχοι, ούτε ο Απόλλωνας Λάρισας ήταν ευχαριστημένοι από την πορεία τους φέτος, αφού είχαν υψηλότερες βλέψεις.
Τα Τρίκαλα είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα, αλλά παρά την υπεροχή δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να νικήσουν τον Αστρά που ήταν εξαιρετικός. Ο Απόλλων Λάρισας την πρώτη του ευκαιρία την είχε στο 20’, αλλά το φάουλ του Μπαλογιάννη απέκρουσε ο Περλέσι. Τελικά στο 39’ ο Σταματής με σουτ έκανε το 1-0 μετά από σέντρα του Νιάρου.
Η απάντηση όμως του Απόλλωνα ήταν άμεση. Στο 42’ και στην πρώτη ουσιαστικά σοβαρή επιθετική του προσπάθεια ο Τασιούλης με μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1!
Στο 44’ όμως τα Τρίκαλα πήραν και πάλι το προβάδισμα με 2-1, όταν ο Ριζογιάννης αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Ευθυμίου, το σουτ του οποίου βρήκε το χέρι του Λούκα.
Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας Λάρισας δεν πέρασε τη σέντρα και οι γηπεδούχοι έκαναν αγωνιστικό πάρτι.
Στο 53’ ο Πέλκας σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο 78’ ο Ευθυμίου έκανε το τελικό 3-1.
Γενικά ο Απόλλωνας Λάρισας φάνηκε ότι πήγε χωρίς να πιστεύει ότι μπορούσε να πάρει έστω και βαθμό από μια ομάδα που ήθελε μόλις έναν βαθμό για την παραμονή της. Τελικά πήρε τρεις… με τρία γκολ.

ΦΑΣΕΙΣ…ΓΚΟΛ
4’: Από κεφαλιά του Ευθυμίου μετά από σέντρα του Τάχατου η μπάλα καταλήγει άουτ.
8’: Μετά από ασίστ του Σταματή ο Τάχατος βγήκε μόνος απέναντι στον Αστρά, αλλά πλάσαρε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της λαρισινής ομάδας.
15’: Χλιαρό σουτ του Σταματή από καλή θέση, μπλοκάρει ο Αστράς.
20’: Εκτέλεση φάουλ από τον Μπαλογιάννη, ο Περλέσι έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε με γροθιές.
22’: Χλιαρό σουτ του Ευθυμίου από καλή θέση, μαζεύει την μπάλα ο Αστράς.
23’: Σουτ του Πέλκα από καλή θέση, η μπάλα καταλήγει πάνω στον Αστρά.
29’: Υπέροχη πάσα του Πέλκα, ο Αστράς έπεσε και μάζεψε την μπάλα προ του Σκόνδρα.
32’: Μετά απο κόρνερ του Νιάρου ο Σουλιώτης πρόλαβε την έξοδο του Αστρά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.
35’: Σουτ Ριζογιάννη από μακριά διώχνει σε κόρνερ ο Αστράς.
40’: Μετά από σέντρα του Νιάρου ο Σταματής από κοντά με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
42’: Με μονακόμματο σουτ ο Τασιούλης μέσα από τη μεγάλη περιοχή κάνει το 1-1.
44’: Ο Ευθυμίου σουτάρει και η μπάλα βρίσκει το χέρι του Λούκα με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Ριζογιάννης και κάνει το 2-1.
45’: Σέντρα σουτ του Σταματή διώχνει σε κόρνερ ο Αστράς.
45’: Φοβερό σουτ του Παπαγεωργίου η μπάλα καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
53’: Ο Πέλκας από εξαιρετική θέση σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αστρά.
59’: Ο Σκόνδρας ανατρέπεται από πίσω, ενώ ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Αστρά και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι…
64’: Εντυπωσιακή απόκρουση του Αστρά σε σουτ του Ευθυμίου.
66’: Σουτ του Σιλβάνο από καλή θέση, η μπάλα φεύγει άουτ.
78’: Με ωραία προσωπική ενέργεια ο Ευθυμίου κάνει το 3-1.

Ο Γιώργος Αλάμπεης απο την Αθήνα δεν είχε καθόλου προβλήματα και έβγαλε όλο το παιχνίδι χωρίς να δείξει μία κίτρινη κάρτα. Βοηθοί του ήταν οι κ. Βιτσεντζάτος (Ανατ. Αττικής), Τσολακίδης (Αθηνών) και 4ος ο κ. Πουλόπουλος (Πειραιά)

Α.Ο. Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλέσι, Νιάρος, Τάχατος (46’ Ελευθεριάδης), Σουλιώτης (86’ Ντιαλόσι), Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Σταματής (72’ Ζησόπουλος), Πέλκας (57’ Σιλβάνο), Πιαστόπουλος, Ευθυμίου (86’ Κλεμέντε).
Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Γεωργακόπουλος, Καλούσης (38’ Ενγκό), Καμπέρης, Σκούπρας, Μπαλογιάννης (72’ Ντα Κάμπο), Μπάλλας (46’ Λίταινας), Λουκάς, Χατζής, Παυλής, Τασιούλης (76’ Αθανασιάδης).

ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ Η Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ
Η Α.Ε. Καραϊσκάκης είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τον Ο.Φ. Ιεράπετρας στη Football League. Η ομάδα από την Άρτα ηττήθηκε χθες 3-0 εντός έδρας από τους -ουραγούς και υποβιβασμένους- Κρήτες, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής για τα πλέι άουτ της Super League 2, και «αποχαιρέτησε» την κατηγορία, καθώς κατετάγη 11η (και προτελευταία) στη βαθμολογία. Από την πλευρά τους, η Δόξα Δράμας και τα Τρίκαλα που επίσης διεκδικούσαν την παραμονή, πανηγύρισαν τη νίκη στην «αυλαία» των πλέι άουτ, με αποτέλεσμα να βρίσκονται και τη νέα σεζόν στη Super League 2.
Στις αναμετρήσεις για την 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 2 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
*Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας     1-2
 17’ Μπρους σουτ – 33’, 58’ πεν και κεφ. Μαυριάς
*Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας     3-1
40’ Σταματής σουτ, 44’ πεν. Ριζογιάννης, 79’ Ευθυμίου σουτ – 42’ Τασιούλης σουτ
*Α.Ε. Καραϊσκάκης – Ο.Φ. Ιεράπετρας     0-3
32’ Γκίνη κεφ, 37’ Κούστα κεφ, 62’ Τσιλιγγίρης σουτ