Τα... χάλασε στο φινάλε ο Ολυμπιακός

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΜΕ 3-0

Δημοσίευση: 04 Νοε 2020 20:15

Το εμπόδιο της «λαμπερής» Μάντσεστερ Σίτι αποδείχθηκε... απροσπέλαστο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αν και παρουσίασε αρκετά καλή εικόνα από το 30’ έως το 80’, τα... χάλασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 3-0 από τους «Πολίτες» στο «Etihad», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Champions League.

Υποχώρησαν στην 3η θέση της βαθμολογίας του 3ου ομίλου οι περσινοί νταμπλούχοι Ελλάδας, μετά την άνετη νίκη της Πόρτο επί της Μαρσέιγ (3-0).
Οι Φεράν Τόρες (στο 12’), Γκαμπριέλ Ζεσούς (στο 81’) και Κανσέλο στο (90’) τα γκολ της αγγλικής ομάδας που έκανε το «3 στα 3».
Ο Φεράν Τόρες στο 12’ έκανε το 1-0 και από κει και πέρα δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο το πρώτο μέρος.
Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν ο Ολυμπιακός βγήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και με διάθεση να πιέσει ψηλά την άμυνα της Σίτι. Πίεση που λίγο έλειψε να αποδώσει καρπούς και... γκολ στο 54’, όταν από λάθος γύρισμα του Φόντεν, ο Βαλμπουενά μπήκε «σφήνα» στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε άουτ.
Στο 58’ από γύρισμα του Καμαρά ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε οριακά να βρει την μπάλα, ενώ στο 61’ η εξαιρετική κίνηση και το τελείωμα του Μαροκινού αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Στο 73’ ο Χολέμπας πέρασε σαν... σταματημένο τον Γουόκερ κι έκανε σέντρα-σουτ προς τη μικρή περιοχή, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα.
Η Σίτι, ωστόσο, βρήκε τον τρόπο στο φινάλε για να σημειώσει άλλα δύο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη της, στο 81’ με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς και στο 90’ με σουτ του Κανσέλο.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (82’ Κανσέλο), Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένκο, Φόντεν (69’ Ρόντρι), Γκιντογκάν, Ντε Μπράιν (86’ Ενμετσά), Μαχρέζ (69’ Ζεσούς), Στέρλινγκ (82’ Μπερνάντο Σίλβα), Φεράν Τόρες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (73’ Καμαρά), Μπουχαλάκης (46’ Πέπε), Βαλμπουενά (85’ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί (76’ Χασάν).

ΒΡΟΧΗ ΑΠΟ...ΓΚΟΛ
Με τον Ντιόγκο Ζότα να κάνει... πάρτι, η Λίβερπουλ πέρασε εντυπωσιακά από το Μπέργκαμο συντρίβοντας 5-0 την Αταλάντα και έκανε το «3 στα 3» στον 4ο όμιλο του Champions League. Με τους «κόκκινους» έκανε ντεμπούτο στη διοργάνωση ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντικαθιστώντας τον Βαϊνάλντουμ.