Σκληρό μάθημα για τη Λάρισα KAE

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΤΙ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ 96-69

Δημοσίευση: 29 Σεπ 2019 22:00

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Basket League η νεοφώτιστη Λάρισα KAE, η οποία στο Κλειστό της Νεάπολης ηττήθηκε από τον πολύ δυνατό Προμηθέα, με σκορ 96-69.

Μια ήττα που ήταν θέμα ανωτερότητας, καθώς οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί και με 15/30 τρίποντα αποδείχθηκαν απροσπέλαστο εμπόδιο για τους άπειρους γηπεδούχους.

Για τους νικητές, που βλέπουν ψηλά, οι πόντοι μοιράστηκαν, με τον Κατσίβελη να ηγείται με 13 και τους Μπόγρη και Χολ να ακολουθούν με 12. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερές συνεργασίες μετρώντας 35 ασίστ για έχοντας μόλις 9 λάθη. Για τη Λάρισα ο Ρέινολντς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ και ο Παπαντωνίου πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο Προμηθέας ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, όμως δεν είχε μεγάλη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (+3) 19-22, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά πάλευαν φιλότιμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-27 «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς (32-49) και μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε μια τυπική διαδικασία.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιατρά ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (52-74), ενώ οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν απάντηση, με αποτέλεσμα το 55-74 να είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα Λάουερι και Κασελάκης «όπλισαν» έξω από τα 6.75 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +29 (55-84) με 10-0 σερί, στο 31'. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς είχαμε 60-87 στο 33.13, 65-90 στο 36'και ο Προμηθέας πανηγύρισε μία άνετη νίκη, ενώ η Λάρισα έδειξε πως χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα για να αποκτήσει συνοχή και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.

ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 4 (1), Ρέινολντς 20 (1), Μπερχανεσμέσκελ 10 (1), Τσιλούλης, Βαβάτσικος 6 (1 τρ.), Φλόιντ, Παπαντωνίου 16 (2), Μπέικερ 2, Παρκς 11.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (2), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι 8 (2), Καφέζας 1, Αγραβάνης 6 (1), Λόουερι 10 (2), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 13 (3), Μπόγρης 12, Ελις 8, Μαντζούκας 11 (2).

Λαύριο-Παναθηναϊκός

*Δυναμική ήταν η παρουσία της Περιφέρειας Θεσσαλίας στο Κλειστό της Νεάπολης. Επικεφαλής ήταν ο περιφερειάρχης Κώστας Αγοραστός, ενώ το ματς παρακολούθησαν και οι Νίκος Λιούπας, Κώστας Καλαμπάκας, Στέλιος Δημότσιος.

*Παρόντες στη Νεάπολη ήταν και ο πρόεδρος της EXALCO Γιάννης Καντώνιας με τους γιους του, ο διευθύνοντας σύμβουλος του ομίλου, Γιώργος Καντώνιας και ο Μιχάλης Αναστασίου, δημοτικός σύμβουλος, εντεταλμένος για θέματα αθλητισμού.

*Τις παλιές καλές στιγμές του λαρισινού μπάσκετ θυμήθηκαν οι Δημήτρης Ντούγκος, Αρης Ζώης, Δημήτρης Κουραμάς και Νίκος Πιτσίλκας, που παρακολούθησαν από τα επίσημα τη χθεσινή αναμέτρηση.

* Χειροκροτήθηκε στο τέλος της αναμέτρησης η ομάδα του Προμηθέα και ο προπονητής της Μάκης Γιατράς στις δηλώσεις του ευχαρίστησε τους Λαρισαίους φιλάθλους, ευχόμενος τα καλύτερα για την ομάδα της Λάρισας.