«Κιτρινόμαυρο» ναυάγιο στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 2-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE

Δημοσίευση: 26 Αυγ 2019 15:03

Ο κατήφορος της ΑΕΚ δεν έχει τελειωμό. Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν για πρώτη φορά ως γηπεδούχοι από την Ξάνθη με 2-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League και αποδοκιμάστηκαν έντονα από περίπου 5.000 οπαδούς τους στο ΟΑΚΑ. Τα γκολ των θριαμβευτών σημείωσαν οι Ντε Αμορίμ (68΄) και Μπαριέντος (78΄), ενώ μείωσε στο 90΄ ο Νέλσον Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 34ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Φρανσίσκο Ζεράλντες με 2η κίτρινη κάρτα.

AEK (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (74΄ Γαλανόπουλος), Σιμόες (83΄ Αλμπάνης), Βέρντε (58΄ Λιβάγια), Ζεράλντες, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41΄ λ.τρ. Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίτσκοβιτς (61΄ Ντε Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Στάρτζεον, Μπαριέντος (80΄ Ντε Λούκας), Τερκί, Ρενέλα.

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΠΑΟΚ

ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Νικηφόρα εντός έδρας πρεμιέρα πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα της Super League καθώς επιβλήθηκε του αξιόμαχου Παναιτωλικού με 2-1, κερδίζοντας έτσι τους πρώτους του βαθμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας και κάποιες σημαντικές ευκαιρίες από τις οποίες αξιοποίησαν τις δύο, μια σε κάθε ημίχρονο. Τα γκολ πέτυχαν οι: Σφιντέρσκι (27') και Μίσιτς (76'), ενώ ο Παναιτωλικός μείωσε με τον Ντάλσιο στο 90'+2.

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέϊρα): Πασχαλάκης. Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος Ντούγκλας, Εσίτι, Μπίσεσβαρ (61' Μίσιτς), Λημνιός, Πέλκας (79' Ζαμπά), Σφιντέρσκι (67΄Ακπομ)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουϊς Κάστρο): Κνετ, Λιάβας Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο (75' Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρομάν (68' Ντουάρτε), Φυτόπουλος (46' Mπιάϊ), Ντίαζ, Μπαΐροβιτς.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ

Ενθαρρυντικό ντεμπούτο στη Super League πραγματοποίησε ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 2-1 και πέτυχε την παρθενική του νίκη στη μεγάλη κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουνίθ που σημείωσε και τα δύο τέρματα (38' και 70'). Το γκολ για τους "κυανέρυθρους" πέτυχε στο 90+3' ο Αραμπούλι. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο γκολ του Βόλου ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, ενώ αρχικά ο επόπτης είχε υποδείξει τον Μουνίθ σε θέση οφσάιντ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ακης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκεζ, Κόρμπος, Μανιάτης (55' Μαξίμοβιτς), Άρσε, Τσιλούλης (55' Εμμανουηλίδης), Καμαρά, Δούμτσιος.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Μπασόνγκ, Ατιγιάτ (34' Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Μυστακίδης (78' Μαξ), Ζοάο, Μουνίθ (82' Σαρμιέντο), Γέντρισεκ.

ΜΕ ΑΓΧΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

1-0 ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε γρήγορα, αλλά πέτυχε αγχωτική νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Πασαλίδη μέσα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε εύστοχα. Στη συνέχεια του αγώνα ήταν καλύτεροι και είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν, με κορυφαία το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 69΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Σεμέδο, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς (66' Μασούρας), Σουντανί (66' Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (92' Γκερέρο).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας (83' Καπίγια), Άντριαν, Λουίς Φερνάντεθ (67' Σίτο), Μαρκ Φερνάντεθ (79' Μοράλες).

ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ «X»

ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΟΦΗ

Άρης και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Η ομάδα της Κρήτης, αφού γλίτωσε στη φάση του 11', με τον Νίκο Μαρτίνες να σημαδεύει το δοκάρι, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18' με τον Μιγκέλ Μεγιάδο.

Δεύτερο δοκάρι για τον Άρη στο 51', αυτή τη φορά από... στραβοκλωτσιά του Ιντέγε, αλλά και χαμένο πέναλτι -άσχημα εκτελεσμένο- από τον Ντιγκινί έξι λεπτά αργότερα, μαζί με αρκετές ακόμη χαμένες ευκαιρίες για τους "κίτρινους" συνέθεταν το σκηνικό του δευτέρου ημιχρόνου. Μέχρι το 69', που ήρθε η ισοφάριση από το σουτ του Λούκας Σάσα, έπειτα από ενέργεια του Φετφατζίδη!

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Μαρτίνες (63' Λάρσον), Φετφατζίδης (81' Τόνσο), Ντιγκινί (87' Γιουνές), Ιντέγε.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα (89' Μπράουν), Τσιλιανίδης, Ναμπί (81' Σακόρ), Σεμέντο (71' Σάσι), Μάνος.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΧΩΡΙΣ

ΝΙΚΗΤΗ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο χρονικά παιχνίδι της φετινής Super League, καθώς Λαμία και Παναθηναϊκός έμειναν στο 1-1. Τα γκολ πέτυχαν οι: Ρόμανιτς (20') και Μακέντα (35', πέν.). Για την υπόδειξή του ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας (90+3' Τσούκαλος), Βύντρα, Αντέτζο, Σκαρντοβέλι, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Πλιάτσικας, Ρόμανιτς (76' Σκόνδρας), Καραμάνος, Τουράμ (62' Βασιλόγιαννης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (82' Μπουζούκης), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (60' Μολό), Κολοβός, Μακέντα.