ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Αποτελέσματα Champions League

Δημοσίευση: 05 Αυγ 2015 12:11

Αν και... καρδιοχτύπησε, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ του Champions League. Το κυπριακό συγκρότημα στον δεύτερο αγώνα για τον γ` προκριματικό γύρο που έγινε στο «ΓΣΠ» ηττήθηκε 1-0 από την Μίντιλαντ, ωστόσο πήρε την πρόκριση χάρη στο 2-1 του πρώτου αγώνα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 3ο λεπτό, έπειτα από κοντινή κεφαλιά του Σβιαντσένκο. Οι γηπεδούχοι από το 30ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Βινίσιους.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αστίθ, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Μοράις, Μακρίδης, Ντε Βινσέντι (90+1΄ Σωτηρίου), Λεάλ (84΄ Αρτυματάς), Πιατκόφσκι (46΄ Βάντερ).

Αντίθετα από τον ΑΠΟΕΛ, ο Άγιαξ... σκόνταψε στην Ραπίντ Βιένης. Η ομάδα του Πέτσου (σ.σ. αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά), πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης μετά τη νίκη 3-2 επί του «Αίαντα» στην Amsterdam Arena και το ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα.

Σε επαναληπτικές αναμετρήσεις για τον γ` προκριματικό γύρο του Champions League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Μόλντε (Νορβηγία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)               3-3 (1-1)

Αγιαξ (Ολλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)                         2-3 (2-2)

Μονακό (Γαλλία)-Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)                          4-0 (3-1)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Μίντιλαντ (Δανία)                                   0-1 (2-1)