«Κόλλησε» στην Τρίτη περίοδο ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Ηττήθηκε από τον Φίλιππο Βέροιας με 76-73

Δημοσίευση: 17 Δεκ 2018 22:05

Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ. Φαρσάλων στην έδρα του από τον Φίλιππο Βέροιας με σκορ 73-76.

Το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι στην επανάληψη, όταν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 19-0 αφήνοντας χωρίς πόντο τους γηπεδούχους για περισσότερο από έξι λεπτά.

Στην πρώτη περίοδο ο Γυμναστικός βρέθηκε σε θέση ισχύος, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 10 πόντους (24-14). Μία διαφορά την οποία αύξησε κατά 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο χωρίς να απειλείται από την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας.

Ενώ όλα έδειχναν ότι οι Φαρσαλινοί θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα, έχοντας ένα πλεονέκτημα 16 πόντων υπέρ τους στις δύο πρώτες περιόδους, στην τρίτη περίοδο κατέστρεψαν ότι “έχτισαν” στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 19-0 υπέρ τους, με το σκορ να διαμορφώνεται στα πρώτα 6 λεπτά σε 43 - 44, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Καντάρκου, ενώ την επιμέρους διαφορά ανέβασε ο Τσιακλαγκάνος με εύστοχο σουτ σε 43 - 46 στο 03:45. Τους γηπεδούχους “ξεκόλλησε” ο Δέσπος με έμμεσο τρίποντο κάνοντας το 46-46 στο 03:30. Οι παίκτες της Βέροιας ξανα-απέκτησαν μια διαφορά τεσσάρων πόντων με την τρίτη περίοδο να κλείνει σε 53-55.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο η αναμέτρηση πήγαινε πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες, με συχνές εναλλαγές στο σκορ, όπου τους βρήκε στο 1:45 πριν τη λήξη ισόπαλους σε 69-69. Εν τέλει στα τελευταία λεπτά ο Τοπουζίδης θα πετύχει τρίποντο 72-69 (01:39), θα απαντήσει ο Παραπούρας 72-72 (1:18), στην επόμενη επίθεση, οι Φαρσαλινοί δεν θα πετύχουν καλάθι, με τον Κοθρά να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ από τις βολές στα 21 δευτερόλεπτα, και στην επόμενη και πιο σημαντική επίθεση ο Γκιουλέκας θα βρεθεί στις βολές με το χρονόμετρο να δείχνει 7,4 δευτ. ευστοχώντας μόνο στη μία από τις δύο βολές. Οι παίκτες του κ. Φόρου θα κάνουν δύο γρήγορα φάουλ και θα στείλουν στις βολές ξανά τον Κοθρά, ο οποίος θα ανεβάσει το σκορ σε 73-76, όπου θα είναι και το τελικό καθώς στην τελευταία επίθεση με το χρονόμετρο να δείχνει 5,2 δευτ. οι Φαρσαλινοί δεν θα πετύχουν κάποιο καλάθι.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Παραπούρας με 21 πόντους και 5 τρίποντα ενώ για τους γηπεδούχους ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 19.

Δεκάλεπτα : 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9(3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 18, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιούπης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16(1), Σισμάνης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 5(1), Παραπούρας 21(5), Σουτζόπουλος 16(2), Καντάρκος 12(1), Καβαργύρης

Νίκη Βόλου-ΧΑΝΘ    66-90

Πεύκα-Γέφυρα         71-66

Φάρσαλα-Φίλιππος Βέροιας         73-76

Αγρίνιο-Ίκαροι Σερρών       64-57

Μακεδονικός-Ελευθερούπολη       81-82

Φαίακας -Ανατόλια  64-86

Στρατώνι-Ερμής Λαγκαδά  68-71

Έσπερος Λαμίας-Χαλκηδόνα        85-69