Ηρακλής και ΝΠΣ Βόλος στη Β' εθνική κατηγορία

Δημοσίευση: 14 Μαϊ 2018 16:44

Ο Ηρακλής «σφράγισε» και μαθηματικά την άνοδό του στη Footbal League μετά τη νίκη με 2-1 επί του Τηλυκράτη για την 4η αγωνιστική (1ος όμιλος) των μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική. Την άνοδο εξασφάλισε και ο ΝΠΣ Βόλος, ο

οποίος επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Στον Β' όμιλο ο Αήττητος Σπάτων απέσπασε ισοπαλία χωρίς τέρματα εκτός έδρας από τον Εθνικό και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την άνοδο στη Footbal League, ενώ ο αγώνας στην Αμαλιάδα μεταξύ του Αστέρα και του Ηρόδοτου θα κριθεί από τον αθλητικό δικαστή, αφού διεκόπη στην ανάπαυλα λόγω σοβαρών επεισοδίων.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου:
1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΠ Ηρακλής-Τηλυκράτης    2-1
Απόλλων Παραλιμνίου- ΝΠΣ Βόλος    0-1ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)
ΑΕΠ Ηρακλής    12
ΝΠΣ Βόλος    9
Απόλλων Παραλιμνίου    1
Τηλυκράτης    12ος ΟΜΙΛΟΣ
Αστέρας Αμαλιάδας-Ηρόδοτος    Διεκόπη
Εθνικός-Αήττητος Σπάτων    0-0ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)
Αήττητος Σπάτων    8
Ηρόδοτος    4 -3αγ.
Αστέρας Αμαλιάδας    3 -3αγ.
Εθνικός    3
*Ο αγώνας Αστέρας Αμαλιάδας-Ηρόδοτος διεκόπη λόγω επεισοδίων στην ανάπαυλα.
* Την άνοδο στη Football League θα πάρουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στην 1η και στην 2η θέση κάθε ομίλου.
ΞΥΛΟΔΑΡΜΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΕΙ
Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ
«Εκτροχιάστηκε» η κατάσταση στην Αμαλιάδα στο ημίχρονο (το σκορ ήταν 0-0) της αναμέτρησης του Αστέρα με τον Ηρόδοτο. Η ομάδα της Κρήτης κατήγγειλε ξυλοδαρμό των ποδοσφαιριστών και του τεχνικού επιτελείου της από "μπράβους" των γηπεδούχων. Ο Ηρόδοτος δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι το ματς διεκόπη.
Όπως υποστηρίζουν από τον Ηρόδοτο χτυπήθηκε ο τεχνικός, Μανώλης Παπαματθαιάκης και οι ποδοσφαιριστές Μωραΐτης, Κανδηλάκης, Καραγκιόζι και Φραγκουλάκης.