ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σκόνταψαν» οι πρωτοπόροι

*Μεγάλο «διπλό» του Αμπελωνιακού στην Αμπελιά (1-4)

Δημοσίευση: 01 Μαρ 2017 11:27

Σε ισόπαλα αποτελέσματα υποχρεώθηκαν οι πρωτοπόροι της Α1 ΕΠΣΛ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα στη Νεάπολη ο Ηρακλής Λάρισας αν και προηγήθηκε νωρίς στο 4ο λεπτό με το γκολ του Μπάμη, δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» τη νίκη και δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 44’ από το πέναλτι του Ι. Μαυρουδή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στην επανάληψη με τον Γ. Τσιάμη, ενώ στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι η φάση του 29ου λεπτού, στην οποία το Ελευθεραί ζήτησε πέναλτι στον Γ. Μέκρα, εκφράζοντας παράπονα για την απόφαση του διαιτητή Ι. Ντελέζου να συνεχίσει το παιχνίδι.

Πολύτιμο έδαφος (και μάλιστα ενόψει του ντέρμπι κορυφής με τον Ηρακλή) έχασε ο Κίσσαβος Συκουρίου που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ μέσα στο Αβέρωφ και αρκέστηκε στην ισοπαλία. Με τον Χρ. Γραβάνη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων, το Αβέρωφ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κουτσάκη για να ισοφαρίσει στο 14’ ο Χατζηλιάδης.

Στο 50’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με το γκολ του Πουρνάρα, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 66’ με τον Κάτσα. Το Συκούριο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή στο 75’ όταν ο Μαυρομάτης σημάδεψε το δοκάρι.

Στην προνομιούχο τριάδα μπήκε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας που χάρη στο γκολ του Καπετάνιου στο 82’ επικράτησε με 1-0 του Δαμασιακού (οι γηπεδούχοι είχαν ένα δοκάρι με τον Μυλωνά και μία αποβολή με τον Κατσιώτη), ενώ στην Αμπελιά, ο Αμπελωνιακός πέτυχε τη νίκη της ημέρας με 4-1 επί της τοπικής ομάδας και μπαίνει σιγά-σιγά σε τροχιά ανόδου. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ψύρρας (4’), Βούκιας (10’), Ιωαννίδης (22’) και Κωτούλας (50’), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε σε 1-4 ο Λ. Δενελάβας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν τα συγχαρητήριά τους για τη διαιτησία της κ. Τσιοφλίκη.

Στα Βούναινα η ομώνυμη ομάδα πήρε τη νίκη κόντρα στην Ολύμπικ/Ν. Καρυές χάρη στο γκολ του Σπανού (55’), στους Γόννους, Όλυμπος και Νεάπολη «κόλλησαν» στο 0-0, ενώ το Κιλελέρ πέτυχε την έκτη σερί νίκη (στα τελευταία οκτώ παιχνίδια μετρά επτά νίκες και μία ισοπαλία) με 2-0 επί της Ραχούλας. Για τους νικητές σκόραραν οι Κουσιώρας (55’) και Ζιόμπουρα (77’).

Τέλος στο ντέρμπι των «ουραγών» Πουρνάρι και Αγ. Ανάργυροι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3, σ’ ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με 3-1 δεν μπόρεσαν να σιγουρέψουν τη νίκη (είχαν και τρία δοκάρια) και ως εκ τούτου οι φιλοξενούμενοι όχι απλά ισοφάρισαν, αλλά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν ακόμα και το «διπλό». Τα γκολ πέτυχαν οι Νεμπεγλέρας (10’), Ζιούστης (22’) και Νικούλης (66’) για το Πουρνάρι και οι Μπακαρτζής (44’ πέν., 88’ ), Ρουμελιώτης (73’) από τους Αγ. Αναργύρους. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μούμος, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια με τους Κρητικό Μ., Ζαϊρέ, και Νικούλη.

Κιλελέρ – Ραχούλα   2-0

Ηρακλής Λάρ. – Ελευθεραί 1-1

Γόννοι- Νεάπολη      0-0

Βούναινα – Ολύμπικ/Ν. Καρυές     1-0

Αμπελιά – Αμπελωνιακός   1-4

Φιλοκτήτης – Δαμασιακός  1-0

Αβέρωφ – Συκούριο 2-2

Πουρνάρι – Αγ. Ανάργυροι  3-3