ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ

Μετάλλια γένους θηλυκού

Χρυσό η Στεφανίδη και χάλκινο η Παπαχρήστου

Δημοσίευση: 11 Ιουλ 2016 7:58

Ένα χρυσό μετάλλιο με την Κατερίνα Στεφανίδη στο άλμα επί κοντώ και ένα χάλκινο με τη Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν ήταν ο απολογισμός των μεταλλίων για τον ελληνικό στίβο στο ευρωπαικό πρωτάθλημα που έγινε στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας..

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Κατερίνα Στεφανίδη κατά την 4η ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Άμστερνταμ με άλμα στα 4.81μ που είναι νέο ρεκόρ αγώνων, ενώ η Νικόλ Κυριακοπούλου κατετάγη στην 4η θέση με 4.55μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Λίζα Ρίζιχ με 4.70μ και το ασημένιο η Σουηδή Αντζέλικα Μπένγκτσον με 4.65μ.

Η Στεφανίδη υπερέβη με την πρώτη προσπάθεια τα 4.55μ, 4.65μ και 4.70μ, άφησε τα 4.75μ και πέρασε τα 4.81μ με την 3η προσπάθεια και κατέκτησε το χρυσό, που είναι το 2ο μετάλλιο της στη διοργάνωση μετά το ασημένιο το 2014 στη Ζυρίχη. Η Κυριακοπούλου ξεκίνησε από τα 4.35μ τα οποία πέρασε με την 2η, όπως και τα 4.45μ, ενώ υπερέβη με την πρώτη τα 4.55μ, αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 4.65μ.

«Είμαι εκστασιασμένη που κατάφερα να κατακτήσω το χρυσό και να βελτιώσω το ρεκόρ διοργάνωσης της Ισιμπάγεβα. Νομίζω πως αυτό είναι κάτι σπουδαίο. Ημουν έτοιμη να πηδήσω ακόμη υψηλότερα όμως οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καλές. Θεωρούσα πως το 4.45μ θα δώσει μετάλλιο και με το 4.70μ. ήμουν σίγουρη πως θα κερδίσω, ωστόσο δεν μου έφτανε αυτό ήθελα και το ρεκόρ», είπε η Στεφανίδη μετά τον αγώνα.

ΧΑΛΚΙΝΗ Η ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ

Το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στο 23ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, η αυλαία του οποίου έπεσε χθες στο Άμστερνταμ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 14.47μ κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό του τριπλούν κι έκανε δύο τα ελληνικά μετάλλια μετά το χρυσό της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Πατρίτσια Μαμόνα (Πορτογαλία) με 14.58μ, ενώ η κάτοχος του τίτλου Όλγα Σαλαντούχα (Ουκρανία) κατετάγη 6Η με 14.23μ.

ΣΠΟΥΔΕΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Μεγάλη επιτυχία για τον Μιχάλη Αναστασάκη αποτελεί η κατάκτηση της 4ης θέσης στη σφυροβολία ανδρών κατά την 5η και τελευταία ημέρα του 23ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Άμστερνταμ. Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 75.89μ στην πρώτη προσπάθειά του ( άκυρες οι άλλες 5 που ακολούθησαν) έφθασε στην μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ με 80.93μ.

*Το καλύτερο δυνατό έκανε για την συγκεκριμένη χρονικά στιγμή ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους ανδρών κατά την 5η και τελευταία ημέρα του 23ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Άμστερνταμ. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την 6η θέση με 2.24μ με τον Ιταλό Τζιανμάρκο Ταμπέρι να παίρνει το χρυσό μετάλλιο με 2.32μ. Πιο πίσω στην κατάταξη, αλλά με το ίδιο ύψος (2.24μ) έμειναν οι Κύπριοι άλτες Δημήτρης Χονδροκούκης (7ος) και Βασίλης Κωνσταντίνου (9ος), ενώ ακυρώθηκε ο Κυριάκος Ιωάννου. Το χρυσό μετάλλιο πήρε το φαβορί του αγωνίσματος ο Ιταλός Τζιανμάρκο Ταμπέρι με 2.32μ.

*Σπουδαία κούρσα πραγματοποίησε η Ουρανία Ρεμπούλη στον Ημιμαραθώνιο γυναικών του 23ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Άμστερνταμ, αφού τερμάτισε 6η σε 1 ώρα 11 λεπτά 52 δευτερόλεπτα, που είναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στην απόσταση. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Μαρία Πολύζου με 1:13:11 από το 1998 στην Ολλανδία (Έσεντε).

*H Σοφία Υφαντίδου ολοκλήρωσε την πολύ καλή παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Αμστερνταμ. Η πρωταθλήτρια του επτάθλου συγκέντρωσε 6.025 β. και κατέλαβε την όγδοη θέση, που είναι μια από τις σημαντικότερες διακρίσεις της καριέρας της.