Στην τελική ευθεία ενόψει ΠΑΟΚ

Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΕΦΑΛΟ

Δημοσίευση: 04 Οκτ 2019 15:39

Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας η Λάρισα ΚΑΕ επιστρέφει σε ρυθμούς πρωταθλήματος έχοντας το βλέμμα της στραμμένο στο αυριανό εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κυανόλευκοι» που βρίσκονται από την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη προπονήθηκαν χθες το απόγευμα σε Κλειστό Γυμναστήριο της συμπρωτεύουσας και σήμερα θα ολοκληρώσουν την προετοιμασία τους. Ουσιαστικά προβλήματα για τον τεχνικό Βασίλη Φραγκιά δεν υπάρχουν, με εξαίρεση έναν μικροτραυματισμό του Σπυρόπουλου στο πόδι, ο οποίος δεν είναι ανησυχητικός, καθώς ο παίκτης αναμένεται να συμπεριληφθεί κανονικά στη αποστολή για το αυριανό παιχνίδι. Στο στρατόπεδο των «κυανολεύκων» γνωρίζουν τον βαθμό δυσκολίας της αυριανής αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, μία «γεμάτη» ομάδα που διαθέτει δυνατή έδρα, ωστόσο δηλώνουν πανέτοιμοι να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 16:15 και όχι στις 15:45, όπως αρχικά είχε οριστεί, καθώς η Λάρισα ΚΑΕ έκανε αποδεκτά τα αιτήματα της ΚΑΕ ΠΑΟΚ και του ΕΣΑΚΕ για τη μετάθεση της έναρξης του αγώνα και θα αγωνιστεί με τις λευκές εμφανίσεις, έτσι ώστε η οικογένεια του ΠΑΟΚ να τιμήσει τον άδικο χαμό των φιλάθλων της στα Τέμπη.

Εν τω μεταξύ, ανακοινώθηκαν χθες οι διαιτητές των αγώνων της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, οι οποίοι είναι οι εξής:

Σάββατο 5/10

15:45, Ρέθυμνο-Περιστέρι: Τσαρούχα-Διαμαντής-Ξενικάκης (Μαγγανάς)

15:45, Πανιώνιος-Ήφαιστος: Παναγιώτου-Τζαφλέρης-Τζιοπάνος (Τεφτίκης)

15:45, Προμηθέας Π.-Ιωνικός Ν.: Πιτσίλκας-Κάρδαρης-Ζαχαρής (Πίγκας)

16:15, ΠΑΟΚ-Λάρισα: Αναστόπουλος Π.-Παφίλης-Αναστόπουλος Αντ. (Γκούμας)

18:15, Ηρακλής-Άρης: Σχινάς-Παπαπέτρου-Μαλαμάς (Μήτσιου)

Κυριακή 6/10

17:00, ΓΣ Κύμης (Λαύριο)-Παναθηναϊκός: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Ζακεστίδης (Ορφανός Γ.)

17;00, ΑΕΚ-ΑΕ Χολαργού (Ρόδος): Συμεωνίδης-Κατραχούρας-Μπίκας (Βιδάλης)

ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ

ΦΕΤΙΝΗ ΝΙΚΗ

Η Λάρισα ΚΑΕ νίκησε εκτός έδρας το Ανατόλια με 77-67 στο Κύπελλο Ελλάδας (Β’ φάση, 1η αγωνιστική) και κατέγραψε στο ενεργητικό της την πρώτη επίσημη φετινή νίκη (είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League από τον Προμηθέα). Έτσι η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, στην οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Δάφνη Δαφνίου την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου.

Η λαρισινή ομάδα πήρε τη νίκη χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ και έχοντας διακυμάνσεις στην απόδοσή της, παίζοντας πιο ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο.

Αν και το ξεκίνημα ήταν καλό, 22-19 στο α’ δεκάλεπτο και 41-35 στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο την αστοχία των παικτών του Φραγκιά και πήραν προβάδισμα με 55-51.

Ο Τσιλούλης ανέλαβε δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας «3 στα 3» τρίποντα και έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στους «κυανόλευκους», που πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το 40λεπτο με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 55-51, 67-77

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 5 (1), Παπαδόπουλος 12 (1), Γαλανίδης 2, Καραποστόλου 7 (1), Ασημακόπουλος 6 (1), Ξενιτίδης, Τσιρογιάννης 13 (2), Καραγιαννίδης 6 (2), Μπρόζος 5 (1), Πιλκούδης 2, Τόζιος, Αμπατζάς 9 (1)

ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 3, Ρέινολντς 6 (1), Χείλαρης, Μπερχανεμέσκελ 14 (4), Τσιλούλης 9 (3), Σπυρόπουλος 4, Βαβάτσικος, Φλόιντ 7, Παπαντωνίου 6 (1), Μπέικερ 10 (2), Πάρκς 18, Λόλας.