Όρθιος στη Φαλάνη ο Αχιλλέας, «σκόνταψε» ο Απόλλωνας

Δημοσίευση: 05 Οκτ 2015 8:00

Πολλές συγκινήσεις επιφύλαξε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας η οποία ολοκληρώθηκε χθες.

Η Αστραπή Ν. Πολιτείας αν και δεν είχε την αναμενόμενη απόδοση ξεπέρασε με 2-0 και το εμπόδιο του μαχητικού Φαλανιακού και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων πέρασε από τη δυνατή έδρα του Σμόλικα Φαλάνης χάρη στο γκολ του Μαλάκου στο 47’, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα Λάρισας που δεν μπόρεσε στη Φιλιππούπολη να κάμψει την αντίσταση του Αετού Αμυγδαλέας και «κόλλησε» στο 0-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόλλωνας διαμαρτυρήθηκε για ένα γκολ που δεν μέτρησε στο 70’ όταν σε σουτ του Χαρούλη η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο έδαφος, όμως ο α’ βοηθός έδειξε ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Αναγέννηση Καλοχωρίου χάρη στο γκολ του Ταρταμπούκα στο 48’ επικράτησε της Δήμητρας Γιάννουλης με 1-0, ο Δαμασιακός νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο Αγ. Αναργύρων, η Δόξα Βλαχογιαννίου μετά από διπλή ανατροπή επιβλήθηκε του Αμπελωνιακού με 4-2, ενώ ο Αετός Μακρυχωρίου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη με 1-0 μέσα στο Αβέρωφ.

Εντυπωσιακή νίκη στη Νεάπολη επί του Ηρακλή Λάρισας πέτυχε η Δάφνη Γλαύκης με 3-0, σκορ που διαμορφώθηκε μέσα σε 20 λεπτά στο α’ ημίχρονο, ενώ στη Χάλκη, στο παιχνίδι με το οποίο είχε ανοίξει η αυλαία της αγωνιστικής το απόγευμα του Σαββάτου, ο ΠΟΕ πέτυχε την πρώτη του νίκη με 2-1 επί του τοπικού Ηρακλή.

Σμόλικας- Αχιλλέας Φ.    0-1

Αστραπή Ν. Π. – Φαλανιακός       2-0

Αβέρωφ – Μακρυχώρι    0-1

Ηρακλής Λάρ. – Γλαύκη  0-3

Απόλλων Λάρ. – Αμυγδαλέα         0-0

Δαμασιακός – Αγ. Ανάργυροι       2-1

Καλοχώρι - Δήμητρα Γιάνν.          1-0

Βλαχογιάννι – Αμπελωνιακός       4-2