ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΧΑΣΕ ΜΕ ΣΚΟΡ 68-65

«Λύγισε» η Ολύμπια στη Ρόδο

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ ΧΘΕΣΙΝΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δημοσίευση: 20 Δεκ 2008 23:20 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 15:09
Με έναν άδικο - έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι - τρόπο ηττήθηκε χθες η Ολύμπια στη Ρόδο. Η λαρισινή ομάδα ενώ ήταν μπροστά στο σκορ καθόλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα έχασε με σκορ 68-65. Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο για την Ολύμπια στην περίπτωση που ήθελε να κάνει κάτι παραπάνω από την περσινή όγδοη θέση.
Από τα πρώτα λεπτά οι «πορτοκαλί» έχοντας τον Σβεν Σούλτζε σε εκπληκτική ημέρα κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ. Ο Γερμανός με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα έδειχνε ικανός να οδηγήσει την ομάδα του σε μια νέα νίκη (34-40) έχοντας για συμπαραστάτες τους Κινγκ και Παπαϊωακείμ (οι οποίοι είχαν πολύ καλή απόδοση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά).
Στο δεύτερο ημίχρονο όλα φαινόταν ευνοϊκά για την Ολύμπια που έδειχνε να ελέγχει και το ρυθμό αλλά και το σκορ (41-47). Μάλιστα μόλις ξαναμπήκε και ο Σούλτζε στον αγώνα το σκορ έφτασε στο 54-55.
Στο τελευταίο δεκάλεπτό όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν τα πάνω - κάτω. Άρχιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά και κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν το προβάδισμα (62-20). Η Ολύμπια πέρασε πάλι μπροστά με 64-62, αλλά το τρίποντο του Παπανικολόπουλου έκανε το 65-64 για τον Κολοσσό. Ο Χάρις με 2/2 βολές και ο Χαρίσης με 1/2 έγραψαν το 68-64, αφού προηγουμένως Καστλ και Σούλτζε αστόχησαν σε τρίποντα. O Κινγκ με μία βολή μείωσε σε 68-65, η Ολύμπια έκλεψε στη συνέχεια την μπάλα, αλλά ο Αμερικανός προτίμησε δίποντο αντί για τρίποντο αλλά το οποίο και πάλι ήταν άστοχο.
Τα δεκάλεπτα: 24-25, 34-40, 54-55, 68-65
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χάρις 12 (4/5 βολ., 4/4 δίπ., 0/2 τρ., 4 ριμπ., 3 λάθ., 1 ασίστ., 4 κλεψ.), Παντελιάδης 1 (1/2 βολ.), Παπανικολόπουλος 10 (2/2 βολ., 1/4 δίπ., 2/4 τρίπ., 1 ριμπ., 1 λάθ., 1 κλ.), Βασιλίεβιτς 4 (2/2 δίπ., 0/3 τρίπ., 2 ριμπ., 4 λάθ., 3 ασίστ, 2 κλ.), Ασημακόπουλος (1 ριμπ.), Σμιθ 25 (6/8 βολ., 5/9 δίπ. 3/4 τρίπ., 5 ριμπ., 2 λάθ., 4 ασίστ., 1 κλ.), Χαρίσης 3 (1/2 βολ., 1/2 δίπ., 3 ριμπ., 1 λάθ.), Τσάμης (1 ριμπ.), Τσέρανιτς 13 (3/4 βολ., 5/9 δίπ., 2 ριμπ., 2 λάθ.)
ΟΛΥΜΠΙΑ: Καστλ 1 (1/2 βολ., 0/3 τρίπ., 4 ριμπ., 1 κλ.), Κινγκ 17 (3/4 βολ., 4/8 δίπ., 2/6 τρ., 5 ριμπ., 3 λάθ., 7 ασίστ., 2 κλ.), Σπανός 5 (1/1 δίπ., 1/2 τρίπ., 1 ριμπ.), Μπατής 2 (1/2 βολ., 0/2 δίπ., 4 ριμπ., 4 λάθ., 3 ασίστ.), Αριγκμπάμπου 7 (5/6 βολ., 1/3 δίπ., 2 ριμπ., 3 λάθ.), Κολώκας 2 (1/3 δίπ., 0/2 τρ., 3 ριμπ., 1 λάθ.), Καραποστόλου 3 (1/6 τρίπ., 2 ριμπ., 1 λάθ.), Παπαϊωακείμ 13 (3/4 βολ., 5/5 δίπ., 3 ριμπ., 1 κλ.), Σούλτζε 15 (0/1 δίπ., 5/9 τρίπ., 2 ριμπ., 2 λάθ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.).
Μπαρτζώκας: «Έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και λάθη...»
Ο προπονητής της Ολύμπια, Γιώργος Μπαρτζώκας λίγο μετά τη λήξη του αγώνα δήλωσε τα εξής: «Αξίζουν συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη. Για 39 λεπτά ήμασταν καλύτεροι και είχαμε σχεδόν πάντα το προβάδισμα στο σκορ, στηριζόμενοι στο σετ παιχνίδι. Δυστυχώς κάναμε 14 λάθη, αρκετά εκ των οποίων καθοριστικά μόλις πίεσε ο Κολοσσός. Η έλλειψη συγκέντρωσης σε συνδυασμό με την κούραση και την απουσία τριών αθλητών, μας στοίχισαν στο παιχνίδι. Κάναμε αβίαστα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους μας να βγάλουν 7 στους 7 αιφνιδιασμούς και να πάρουν το παιχνίδι. Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους».
Από την πλευρά του ο τεχνικός του Κολοσσού Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε: «Ήταν από τα πολύ δύσκολα εντός έδρας παιχνίδια της σεζόν, κάτι που γνωρίζαμε πολύ καλά πριν από το ξεκίνημα του ματς. Η Ολύμπια είναι μία ποιοτική ομάδα, με βάθος και τον τελευταίο καιρό ψάχνει μία εκτός έδρας επιτυχία. Ξέραμε ότι ο αγώνας θα ήταν δύσκολος και αμφίρροπος. Οι αντίπαλοί μας ξεκίνησαν πολύ δυνατά και επέβαλαν τον ρυθμό μας, καθώς εμείς είχαμε προβλήματα στην άμυνα. Ήταν ευτύχημα για μας που παραμείναμε κοντά στο σκορ, αφού η Ολύμπια ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι κρίθηκε στην επανάληψη, όταν περιορίσαμε αμυντικά την Ολύμπια και την αναγκάσαμε να κάνει πιο πολλά τρίποντα παρά δίποντα. Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα μου, αλλά και στον κόουτς Μπαρτζώκα για την πολύ καλή δουλειά που κάνει στην Ολύμπια».