ΓΑΛΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΝΩΡΙΜΟΣ ΣΕ... ΝΤΑΜΠΙΖΑ, ΣΟΛΑΝΟ

Ενδιαφέρον για Λορέν Ρομπέρ

Δημοσίευση: 26 Αυγ 2008 3:22 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 14:32
Σύμφωνα με πληροφορίες, η Α.Ε.Λ. κινείται για την απόκτηση του Γάλλου διεθνή (9 συμμετοχές, 1 γκολ) Λορέν Ρομπέρ, που είναι γνώριμος σε... Νταμπίζα, Σολάνο από την κοινή τους θητεία στη Νιουκαστλ.
Ο Ρομπέρ γεννήθηκε στις 21 Μαΐου 1975 και έπαιξε σε Μονπελιέ (124 συμμετοχές, 19 γκολ) την περίοδο 1994-1999, στην Παρί Σεν Ζερμέν (61 συμμετοχές, 24 γκολ) την περίοδο 1999-2001, στη Νιουκαστλ (129 συμμετοχές, 21 γκολ) την περίοδο 2001-2006 (για ένα εξάμηνο δόθηκε δανεικός στην Πόρτσμουθ), στην Μπενφίκα, στη Λεβάντε, στην Ντέρμπι και στην Τορόντο από την οποία έμεινε ελεύθερος.
Η μεταγραφή του από την Παρί Σεν Ζερμέν στη Νιουκάστλ κόστισε 9,5 εκατομμύρια ευρώ ενώ στον αγώνα Περί Σεν Ζερμέν – Ρόζενμποργκ 7-2 για το Τσάμπιονς Λιγκ το 2001 πέτυχε έξι γκολ.
Διακρίνεται για τα μακρινά του σουτ αλλά και την πολύ καλή ικανότητά του να μετατρέπει σε γκολ φάσεις από φάουλ, ακόμα και από... κόρνερ.
Του αρέσει να παίζει αριστερό μπακ και αριστερό χαφ.
Αν ο Λορέν Ρομπέρ αποκτηθεί από την Α.Ε.Λ. θα μιλάμε για μια σπουδαία μεταγραφή και μαζί με τον Σολάνο η λαρισινή ομάδα θα έχει δύο σπεσιαλίστες στα φάουλ.