ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ Η 15ΧΡΟΝΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΤΙΚΑ

Νίκησε το Μαρκόπουλο, κέρδισε και την… Τίκα

ΕΠΑΙΞΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΑΛ (3-1)

Δημοσίευση: 30 Νοε 2009 2:33 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 12:50
 Διπλό κέρδος για την ΕΑΛ στο ματς του Σαββάτου. Νίκησε από τη μία το Μαρκόπουλο με 3-1 σετ ενώ από την άλλη κέρδισε και μια παίκτρια που ήταν πραγματική αποκάλυψη, τη Νικολέτα Τίκα. Μια 15χρονη αθλήτρια που είναι η μικρότερη στην κατηγορία. Με την παρουσία της στο τέλος του τέταρτου σετ η νεαρή παίκτρια κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα της σε μια ακόμη επιτυχία και να κερδίσει το χειροκρότημα όλων. Η χρησιμοποίηση της Τίκα ήταν ένας άσος που έκρυβε στο μανίκι του ο προπονητής, Αποστόλης Οικονόμου σε αυτό το πολύ δύσκολο ματς.
Οι «κυανέρυθρες» με αυτήν τη νέα επιτυχία τους κατάφεραν να μπουν στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα και αυτό είναι πολύ σπουδαίο, τη στιγμή μάλιστα που ακολουθούν δύο δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και ΠΑΟ.
Για να φτάσει η ΕΑΛ σε αυτήν τη νίκη όμως δεν έφτανε μόνο η θετική παρουσία της Τίκα. Για να ακριβολογούμε, αυτή ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Μια τούρτα που με κόπο έφτιαξαν οι υπόλοιπες παίκτριες.
Η Νούσια (που δείχνει να απορροφά τις εμπειρίες σαν πραγματικό «σφουγγάρι» και να γίνεται αγώνα με τον αγώνα ακόμα καλύτερη), η Τρικάλη που ήταν πραγματική αρχηγός το Σάββατο, η Δίρβα με τα μπλοκ της, η Ραντόγιεβιτς που είναι ουσιαστική εγγύηση, η Λίτσιου με το καλό ποσοστό υποδοχής αλλά και η Κοφτούν με την αποτολεσματικότητά της.
Η ΕΑΛ που φάνηκε ορεξάτη στο πρώτο σετ κατόρθωσε να αιφνιδιάσει τις αντιπάλους της και να πάρει μια διαφορά που δύσκολα θα γυρνούσε το Μαρκόπουλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το κερδίσει σχετικά εύκολα με σκορ 25-21. Στο δεύτερο σετ η ΕΑΛ δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Τόσο στα αμυντικά καθήκοντα όσο και στον τομέα της επίθεσης δεν υπήρχε πουθενά και φυσιολογικά έγινε το 1-1. Αυτό ήταν ένα πολύ κρίσιμο σημείο γιατί η ψυχολογία των παικτριών έμεινε ανεπηρέαστη στη συνέχεια από αυτό το άσχημο σημείο.
Ο πλουραρισμός που υπήρχε στη επίθεση της ΕΑΛ έκανε τον αντίπαλο τεχνικό Λυκούδη να ψάχνει να βρει λύσεις χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Οι Λαρισαίες πήραν και το τρίτο σετ έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ στο τέλος.
Στο τέταρτο σετ και ενώ όλα κυλούσαν ομαλά η ΕΑΛ άρχισε να χάνει την πρωτοπορία στο σκορ και τότε ήταν που η Τίκα με τα σερβίς της πήγε το ματς στο 23-19 βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα ανατροπής των φιλοξενουμένων.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΣΕΤ
1ο σετ: 8-4,15-12, 24-18, 25-21
2ο σετ: 5-7, 8-13, 13-20, 17-25
3ο σετ: 8-5, 17-11, 20-20, 25-23
4ο σετ: 7-7, 13-12, 20-19, 25-22
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΕΑΛ (Οικονόμου): Κοβτούν 7π. (1 άσος, 4/4 επ., 2 μπλ.), Νούσια 11 (10/25 επ., 1μπλοκ) Δίρβα 13 (6/15 επ., 5 μπλ.), Μοναστηριώτη 5 (4/9 επ., 1 μπλ.), Τρικάλη 9 (8/21επ., 1 μπλ., 46% υπ.), Ραντόγεβιτς 13 (10/31 επ., 3 μπλ., 33% υπ.), Λίτσιου (λ- 71%) / Τίκα 1, Τοσίδη 1 (1 άσο, 1/6 επ.), Παπαδοπούλου 2 (2/4 επ.).
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Λυκούδης): Σαλούστρου 5π. (2 άσοι, 2/5 επ., 1 μπλ.), Δρούγκα 12 (1 άσος, 5/8 επ., 6 μπλοκ), Καβαθά 12 (6/9 επ., 6 μπλ.), Τσίμα 9 (8/16 επ., 1 μπλ., 55% υπ.), Κρνιέσεβιτς 14 (11/40 επ., 40% υπ., 3 μπλ.), Κόστιτς 17 (1 άσος, 15/44 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ- 55%) / Κουτσιβίτη 1, Λαγουδάκη, Τσαπράλη.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σε αγώνες για την 8η ημέρα της Α1 βόλεϊ των γυναικών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Κερατέα-Πανελλήνιος           0-3 (13-25, 10-25, 23-25)
Πανιώνιος-Ολυμπιακός        0-3 (17-25, 18-25, 22-25)
Απολλώνιος-Παναθηναϊκός 0-3 (12-25, 15-25, 18-25)
Ηρακλής Κηφ.-Ανατόλια       3-2 (25-20, 25-22, 15-25, 16-25, 15-5)
Ηρακλής Θεσ.-Άρης              3-2 (25-20, 25-19, 16-25, 11-25, 15-9)
ΕΑ Λαρίσης-Μαρκόπουλο  3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-22)
ΤΙΚΑ: «ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΑΛ»
Η πρωταγωνίστρια έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς Τίκα δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενη που συνδύασα μια καλή εμφάνιση με μια τόσο σημαντική νίκη της ομάδας μου. Θέλαμε αυτή τη νίκη και παλέψαμε όσο μπορούσαμε. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για αυτό. Πλέον κοιτάμε τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε για το πρωτάθλημα»
Αναφερόμενη στα όνειρά της για το μέλλον είπε: «Εγώ έχω σαν στόχο να παίζω όσο καλύτερα μπορώ έτσι ώστε να βοηθάω την ομάδα μου την ΕΑΛ».
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: «ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ ΜΟΥ»
Ευχαριστημένος τόσο από το τελικό αποτέλεσμα όσο και από την απόδοση των παικτριών του ο προπονητής της ΕΑΛ, Αποστόλης Οικονόμου δήλωσε τα παρακάτω: «Ήταν μια σπουδαία νίκη και τα κορίτσια μου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Παλέψαμε γι΄ αυτό και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Ο στόχος μας είναι πάντα η παραμονή και αυτό δεν αλλάζει».
Μιλώντας για την έκπληξη της παρουσίας Τίκα ανάφερε: «Ήταν κάτι που δουλεύουμε στις προπονήσεις και τελικά βγήκε και στον αγώνα. Η Τίκα, η Νούσια και τα άλλα κορίτσια μας είναι η απόδειξη πως η ΕΑΛ έχει βάσεις και μάλιστα γερές για το μέλλον».