ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΣΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ

Αυτή η ΕΑΛ έχει μέλλον...

ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗ

Δημοσίευση: 23 Νοε 2009 2:55 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 12:47
Με τέτοιες εμφανίσεις και τέτοιες επιτυχίες το λαρισινό βόλεϊ δικαιούται να ελπίζει σε ένα καλύτερο μέλλον, γεμάτο επιτυχίες και διακρίσεις. Η γυναικεία ομάδα της ΕΑΛ ακόμα μια φορά φέτος κάνει την υπέρβαση και αποδεικνύει περίτρανα πως η φυσική της θέση δεν είναι απλά στην κορυφαία κατηγορία αλλά και στις υψηλές θέσεις αυτής. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 νίκησε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή Κιφησιάς και πλέον έφυγε έξι ολόκληρους πόντους από τον προτελευταίο Άρη (εκεί θα κριθεί αν δεν μπει στα πλέι άουτ). Πλέον η λαρισινή ομάδα κοιτάζει το επόμενο ματς που είναι με το Μαρκόπουλο στη Λάρισα και της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε ακόμα μια επιτυχία.
Στο προχθεσινό ματς τώρα η ΕΑΛ που έπαιζε χωρίς την Τουσιούδη κατάφερε να αιφνιδιάσει την Κηφισιά με τον καλύτερο τρόπο. Με το «καλημέρα» πήρε... κεφάλι στο σκορ και πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενες να καταλάβουν τι έγινε βρέθηκαν πίσω με 22-11. Το πρώτο σετ έληξε με 25-15 και οι φωνές του αντίπαλου τεχνικού προσπάθησαν να ξυπνήσουν τις ακριβοπληρωμένες παίκτριες της Κηφισιάς. Φευ...
Και στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Αποστόλη Οικονόμου, αν και έπαιζαν αρκετές έχοντας μόνο μία ή δύο προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα λόγω ίωσης κατόρθωσαν να κρατήσουν αμείωτο το πάθος τους. Η Ραντόγιεβιτς στον επιθετικό τομέα και η Δίρβα στα μπλοκ (αν και είχε πολύ δυνατές παίκτριες πάνω της) έδιναν μια άλλη ποιότητα στη λαρισινή ομάδα. Γι’ αυτό και η διαφορά όταν πήγαινε να μειωθεί τότε ενεργοποιούνταν αυτόματα ένας... μηχανισμός αντίδρασης και στο τέλος πάντα η ΕΑΛ βρισκόταν μπροστά.
Η κούραση όμως έκανε την εμφάνισή της στο τρίτο σετ. Αν και οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 5-3 γρήγορα οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά με 7-13 κάτι που δεν μπόρεσε να αλλάξει μέχρι το τέλος. Ανάλογο (αλλά ελαφρώς βελτιωμένο για την ΕΑΛ) ήταν το σκηνικό στο τέταρτο σετ καταφέρνοντας η Κηφισιά να κάνει το 2-2. Στο τάι – μπρέικ όμως η ΕΑΛ χτύπησε το χέρι στο... τραπέζι και έστω με μικρή διαφορά διατήρησε το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος. Αυτό της έδωσε και τη σπουδαία νίκη.
Στα άλλα ματς τώρα, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα επέστρεψε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες είχαν εύκολο έργο στο κλειστό του Ρέντη, εξασφαλίζοντας το «τρίποντο» επί του ουραγού Απολλώνιου με 3-0. Νικηφόρο το πέρασμα της Κερατέας από τη Θεσσαλονίκη επί του Άρη με το ίδιο σκορ. Σπουδαίο «διπλό» του Πανιωνίου στα Μεσόγεια επί του Μαρκόπουλου με 3-1
Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΣΕΤ
1ο σετ: 7-5, 14-9, 22-11, 25-15
2ο σετ: 8-4, 15-11, 18-16, 25-23
3ο σετ: 5-3, 7-13, 15-20, 20-25
4ο σετ: 7-5, 16-12, 19-21, 21-25
τάι-μπρέικ: 7-6, 11-8, 14-12, 15-13
ΕΑΛ (Οικονόμου): Τρικάλη 16 (15/38 επ., 1 μπλ., 88% υπ.), Κοβτούν 6 (2 άσοι, 2/2 επ., 2 μπλ.), Δίρβα 17 (13/24 επ., 2 μπλ.), Μοναστηριώτη 13 (7/19 επ., 5 μπλ.), Παπαδοπούλου 4 (2/9 επ., 1 μπλ.), Ραντόγεβιτς 17 (13/34 επ., 3 μπλ., 60% υπ.), Λίτσιου (λ- 70%) / Ζαφειρίου, Νούσια, Πίκα.
ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Σιμάνκοβα, Κούκου, Γιακουμή, Γιώτα, Ιβάνοβα, Ούτλα, Μαγγίνα (λ) / Κουντουρά, Νομικού, Καραγκούνη, Λαμπρούση, Βαρουδάκη.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: «ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ»
Μιλώντας στην «Ε» λίγο μετά τη λήξη του αγώνα ο τεχνικός της ΕΑΛ, Αποστόλης Οικονόμου, ανέφερε τα εξής: «Η νίκη αυτή ήταν πραγματικά μεγάλη. Προερχόμασταν από μια εβδομάδα γεμάτη απουσίες και κούραση. Καταφέραμε να κερδίσουμε δίκαια έναν αντίπαλο πολύ ισχυρό. Πλέον δείχνουμε χαρακτήρα και αυτό είναι που μου αρέσει από τα κορίτσια. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας αλλά αν συνεχίσουμε έτσι τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Στις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 εθνικής κατηγορίας των Γυναικών, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:
Παναθηναϊκός-Ηρακλής        3-0 (29-27, 25-22, 25-23)
Ολυμπιακός-Απολλώνιος     3-0 (25-19, 25-12, 25-17)
Μαρκόπουλο-Πανιώνιος       1-3 (15-25, 25-15, 23-25, 18-25)
ΕΑΛ-Ηρακλής Κηφ.      3-2 (25-15, 25-23, 20-25, 21-25, 15-13)
Άρης-Κερατέα     0-3 (12-25, 19-25, 21-25)
Πανελλήνιος-Ανατόλια 3-0 (25-21, 25-17, 25-20)