ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΠΡΑΚΑΤΕΣ ΣΤΟ 29’

Δημοσίευση: 04 Σεπ 2009 3:37 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 11:23
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Μετά από ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι, χθες το απόγευμα, η ομάδα της Ελασσόνας επικράτησε των Μετεώρων με 1-0.
Το παιχνίδι δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας», με μοιρασμένη την υπεροχή των δυο αντιπάλων, με ένα όμορφο γκολ από την Ελασσόνα, αλλά και με ένα χαμένο πέναλτι από τα Μετέωρα.
Οι γηπεδούχοι, παρά τη νίκη, δεν ικανοποίησαν σαν σύνολο με την απόδοσή τους, ενώ κάποιες ωραίες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της χειροκροτήθηκαν από την κερκίδα, που έδειξε σε ένα ακόμη αγώνα πως «διψάει» για καλό και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο.
Οι φιλοξενούμενοι, ιδίως στο β΄ ημίχρονο, απείλησαν την Ελασσόνα με ισοφάριση, αλλά ήταν άστοχοι στην τελική τους προσπάθεια.
Το γκολ, που έκρινε και τον αγώνα, μπήκε στο 29΄. Έγινε μία πολύ ωραία προσπάθεια από τα αριστερά του Καπρινιώτη, που αφού ντρίπλαρε τους αμυντικούς έδωσε την μπάλα υποδειγματικά στον Πρακατέ, που με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.
Φάσεις:
21΄ Δυνατό σουτ του Φασούλα υποχρεώνει τον τερματοφύλακα Νούσια να πέσει στη γωνία και να μπλοκάρει.
32΄ Σουτ του Πράπα φεύγει άουτ.
40΄ Δυνατό σουτ του Φλώρου της Ελασσόνας και την τελευταία στιγμή πέφτει ο Πάπαρης και σώζει την εστία του.
52΄ Ανατροπή του Αγγελάκη των Μετεώρων μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτελεί ο Κεραμάς και αποκρούει υπέροχα ο Νούσιας, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
72΄ Σουτ του Καραΐσκου από τα αριστερά, σε πελονεκτική θέση, φεύγει ψηλά άουτ.
73΄ Σουτ του Τσούκα φεύγει άουτ.
75΄ Ο Μάτος δίνει μπαλιά στον Αγγελάκη, που σουτάρει άουτ.
79΄ Σουτ του Καραΐσκου των Μετεώρων φεύγει άουτ.
Τον αγώνα διηύθυναν οι κ. Βαλιώτης, Κεραμίδας, Σουλιώτης.
Χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω ποδοσφαιριστές:
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γκάτας): Νούσιας, Σουγλής, Κοντοδήμος, Φλώρος, Γιοβανόπουλος, Τσιουτσιούμης, Τιούτιος, Πρακατές, Παγκαρλιώτας, Ταχτιντής, Καπρινιώτης (α΄ ημίχρονο), Γούπος, Τζιόλας, Νάνος, Γεωργούλας, Αναστασιάδης, Φώλλας, Αρσένης, Τζήκας, Καζάκης, Χάμος.
ΜΕΤΕΩΡΑ (Γκούμπλιας): Πάπαρης, Κεραμάς, Ζαχαράκης, Ανδρέου, Χαϊταλής, Πράπας, Κοντός, Γκαρνάρας, Φασούλας, Ζήνωνος, Σκόνδρας (α΄ ημίχρονο), Τσούκας Ευαγ., Αγγελάκης, Κεχαγιάς, Τσούκας Ανδρ., Καραϊσκος, Γκατζολάρι, Μητσιάδης, Μάτος, Κουτλής, Γούλας, Αυγέρος.