ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟ / ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕ 81-55

Μια φυσιολογική ήττα...

* ΓΙΑ ΤΗΝ 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευση: 12 Απρ 2010 3:46 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 10:40
Μια ακόμα φυσιολογική ήττα υπέστη χθες ο Γυμναστικός / Ολύμπια. Η λαρισινή ομάδα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 Εθνικής έχασε στο «Αλεξάνδρειο» από τον Άρη με σκορ 81-55. Αυτήν η ήττα δεν αλλάζει κάτι στην ουσία αφού ούτως ή άλλως η Λάρισα είναι υποβιβασμένη στην Α2 Εθνική εδώ και κάποιες αγωνιστικές.
Ωστόσο η εμφάνιση του Γυμναστικού / Ολύμπια δεν ήταν και άσχημη... απέναντι σε έναν Άρη που έχει σαν στόχο για ένα καλό πλασάρισμα στο βαθμολογικό πίνακα ενόψει των πλέι οφ.
Στο ξεκίνημα οι παίκτες του Θρασύβουλου Λιάγκα (ήταν και πέρυσι στο ίδιο ματς ως πρώτος τεχνικός) μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 14-9 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν τη συγκεκριμένη περίοδο στο +3 (25-22), ενώ με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 37-24 στο 19΄, χάρη σε τρίποντο του Ουόλς (με λαρισινό παρελθόν αφού αγωνιζόταν στην Ολύμπια).
Ο Γυμναστικός / Ολύμπια μείωσε σε 37-26 (Φοντενέτ) σπάζοντας ένα αρνητικό σερί 8.5 λεπτών χωρίς καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως σε εκείνη τη χρονική περίοδο η Λάρισα είχε μέχρι 0/14 σουτ εντός πεδιάς.
Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί η διαφορά να αυξήθηκε αρχικά όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους οκτώ πόντους (47-39). Αν και προσπάθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο δεν τα κατάφεραν. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο το ματς και βρήκαν τις λύσεις τόσο στη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια. Η Λάρισα δεν μπόρεσε να αντιδράσει περισσότερο και έτσι το 81-55 θεωρείται φυσιολογικό.
Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Μητσόπουλος, Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 25-22, 42-29, 60-47, 81-55.
ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 6 (2), Μάιλς 4, Μπετς 17, Ουόλς 12 (3), Ρίτσαρντσον 11 (3), Χατζηβρέττας 13 (3), Ντικούδης 12, Σκορδίλης, Πάουνιτς, Κακιούζης 4, Μπάρλος 2.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ / ΟΛΥΜΠΙΑ (Θρασύβουλος Λιάγκας): Τζακόπουλος 3, Αβράμοφ 3 (1), Γκριν 11 (2), Παπαχρήστος 11 (3), Μπόγδανος 6 (1), Καραβανάς 3, Παπακώστας, Παπαϊωακείμ 4, Αγγελακόπουλος 6 (2), Φοντενέτ 8.
* Δεν αγωνίστηκε ο Στέφον Τζάκσον καθώς ήταν άρρωστος και αποφασίστηκε πως θα ήταν προτιμότερο να μην ταλαιπωρηθεί.
** Τραυματίστηκε στο γόνατο ο Αβράμοφ. Η κατάσταση του Βούλγαρου πλέι μέικερ θα εκτιμηθεί σήμερα.