ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΠΣΛ ΠΗΡΑΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ (3-3)

Ξελάσπωσαν στο τέλος...

* ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 74’ ΕΧΑΝΑΝ ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1 ΙΣΟΦΑΡΙΣΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΩΔΟΥΣ ΒΡΟΧΗΣ

Δημοσίευση: 07 Οκτ 2010 3:18 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 9:28
Μέσα στη λάσπη του γηπέδου Φλαμουρίου η μικτή ομάδα παίδων της ΕΠΣ Λάρισας πήρε πολύτιμο βαθμό. Για τη δεύτερη αγωνιστική των πρωταθλημάτων ήρθε ισόπαλη με την αντίστοιχη των Τρικάλων με σκορ 3-3. Το παιχνίδι ως και ένα τέταρτο πριν τη λήξη έμοιαζε χαμένο αφού το σκορ ήταν 3-1. Όμως μέσα σε δύο φάσεις οι παίκτες του Δημήτρη Τσέτσιλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να φύγουν με χαμόγελα από τη γειτονική πόλη.
Το ματς διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και ο κίνδυνος τραυματισμών παραμόνευε σε κάθε φάση. Πριν την έναρξη έγινε μια συζήτηση ανάμεσα στα επιτελεία των Μικτών Τρικάλων και Λάρισας για να... προωθηθεί το σενάριο της αναβολής, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μανασής δεν δέχθηκε κάτι τέτοιο, έκρινε κατάλληλο και σε ικανοποιητικό επίπεδο τον αγωνιστικό χώρο κι έτσι το ματς έστω και με... πολλές λασπομαχίες πραγματοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Οι Παίδες της ΕΠΣ Τρικάλων ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο όταν σημείωσαν δύο γκολ ενώ πέτυχαν κι άλλο ένα που ακυρώθηκε με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Από την πλευρά τους οι παίκτες της Λάρισας ξαναμπήκαν χάρη στο τέρμα που σημείωσαν πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην και μάλιστα δύο φορές. Αρχικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-1 και απέκτησαν προβάδισμα για τη νίκη, όμως οι παίκτες της Λάρισας δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά (74’ και 76’) να ισοφαρίσουν και να σώσουν τελικά μια χαμένη παρτίδα.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο 8’ ο Χρηστίδης της ΕΠΣΛ είχε ένα σουτ με την μπάλα να αποκρούει ο Ζιώγας.
Στο 16’ ο Παϊτέρης της ΕΠΣΛ σούταρε στην εστία η μπάλα όμως κόλλησε και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.
Στο 19’ έγινε το 1-0. Ο Τσιώλης πάσαρε στον Οικονόμου και αυτός πέρασε ωραία την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ.
Στο 28’ ήρθε το 2-0. Ο Οικονόμου και πάλι σκόρερ και σχεδόν με τον ίδιο τρόπο μετά από πάσα του Μούτσιου.
Στο 34’ η ΕΠΣΛ μείωσε σε 2-1. Ο Γκατζούλης ξέφυγε μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο σκόρερ.
Στο 53’ η ΕΠΣΤ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Ο Γκουτζαμάνης εκτέλεσε φάουλ και ο Τσιώλης αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 57’ ο Χρηστίδης σούταρε δυνατά αλλά ο Ζιώγας έδιωξε σε κόρνερ σωτήρια.
Στο 69’ ο Τσίρκας για την ΕΠΣΤ έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς πλάσαρε στην εστία όμως πρόλαβε πάνω στη γραμμή αμυντικός και έδιωξε την μπάλα κόρνερ.
Στο 75’ η ΕΠΣΛ μείωσε σε 3-2. Ο Μπανάκας με απ’ ευθείας φάουλ χρίστηκε σκόρερ από μακρινή απόσταση και από πλάγια αριστερά με την μπάλα να ξεγελά αμυντικούς και τερματοφύλακα της ΕΠΣΤ.
Στο 77’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-3. Ο Κωστούλας δέχθηκε την μπάλα και απέναντι από την εστία πλάσαρε στα δίχτυα.
* Διαιτητές ήταν οι Μανασής-Τζοφώλης-Τζάνης.
ΕΠΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: Ζιώγας, Γκουτζαμάνης, Μπέντας (78’ Μπαούσης), Μούτσιος, Παλαύρας, Μπρέλλας (76’ Τζερεμές), Λαζαρίδης (63’Τσίρκας), Βασιλείου, Ράικος, Τσιώλης, Οικονόμου.
ΕΠΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Πατέντζος, Σεΐζης-Μανάκας, Μπίλλας, Μπάρδας, Κωστούλας, Καψιώχας (30’ Κίτσιος), Θεοχαρόπουλος, Θανόπουλος (62’ Στατίρης), Γκατζούλης (38’λ.τρ. Αλεξίου), Χρηστίδης, Παϊτέρης.

ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ
Λόγω της έντονης βροχόπτωσης το ματς των Νέων δεν πραγματοποιήθηκε. Πιθανότερη ημερομηνία διεξαγωγής φαίνεται να είναι η 13η Οκτωβρίου.