ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ:

Ο κακός δαίμονας του Απόλλωνα

* «ΕΣΠΑΣΕ» ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΩΝ «ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΩΝ» ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ (0-1)

Δημοσίευση: 15 Απρ 2011 3:23 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:26
Η Πελασγιώτιδα αποδείχθηκε φέτος ο κακός δαίμονας του Απόλλωνα Λάρισας αφού μετά τη νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα υποχρέωσε χθες τους «κυανόλευκους» στην πρώτη τους ήττα και στο παιδικό και μάλιστα εκ νέου μέσα στη Φιλιππούπολη και με το ίδιο σκορ δηλαδή 1-0.
Αν και ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε φλύαρος επιθετικά αφού δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε σε αντίθεση με την Πελασγιώτιδα η οποία ήταν πιο ουσιαστική.
Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή τους στην αντίπαλη περιοχή όταν μετά τη σέντρα του Μπράχου ο Καρβούνης με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Σρο 9’ ένα σουτ του Μπάρδα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 26’ ο Μπράχος έχασε μία ακόμα ευκαιρία για τους «κυανόλευκους».
Η Πελασγιώτιδα άρχισε να γίνεται πιο κινητική στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και στο 28’ είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Αγγελή, ενώ ένα λεπτό αργότερα μετά το φάουλ του Γελαλή ο Κουμπόλι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.
Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και είχε ένα ακόμα δοκάρι με το μακρινό σουτ του Μπάρδα (η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκών και κατέληξε άουτ). Καλές στιγμές είχαμε στο 41’ και στο 45’ με τους Κουμπόλι και Αγγελή για την Πελασγιώτιδα, ενώ για τους γηπεδούχους στο 44’ με τον Καλτσά, στο 67’ με τον Καρβούνη, στο 68’ με τον Σαμαρτζή και στις καθυστερήσεις με τον Μπάρδα.
Έτσι το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με την Πελασγιώτιδα να παίρνει μία νίκη γοήτρου αφού δεν είχε βαθμολογικά κίνητρα. Για τους «κυανόλευκους» η χθεσινή πρώτη τους ήττα δεν τους βγάζει εκτός στόχου καθώς παραμένουν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης και τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.
Τον αγώνα διηύθυνε με επιτυχία ο κ. Σκέτος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κατσίκας, Καψιώχας, Κωστόπουλος, Μπάρδας, Σαμαρτζής, Κολοβός, Καρβούνης, Στεφανίδης, Μπράχος, Καλτσάς, Μιχαλόπουλος (Καλλιώρας, Δημητρίου).
ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ: Τοπαλσάββας, Τατσέλος, Κοτσιανούλης, Γρηγοριάδης, Δαγκλής, Κωστούλας, Κουμπόλι, Μήτσιου, Σιακέι, Γελαλής, Αγγελής (Τσέλας, Βλησσαρούλης, Κουτσίδης, Θανασάρας, Αθανασίου).