ΧΘΕΣ ΣΤΑ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ

Πολύτιμες νίκες για Αμπελόκηπους, Πελασγιώτιδα

* «ΛΕΥΚΗ» ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΑ ΦΑΡΣΑΛΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευση: 16 Μαρ 2011 1:35 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:17
 Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στα Φάρσαλα ανάμεσα στον Αχιλλέα και τον Όλυμπο με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Μαχητή στους επτά βαθμούς. Στα Ταμπάκικα οι Αμπελόκηποι πήραν πολύτιμη νίκη απέναντι στον Αετό Αμυγδαλέας με 1-0, ενώ στο «Γ. Μητσιμπόνας» η λύτρωση για την Πελασγιώτιδα ήρθε στο 90’ με το «χρυσό» γκολ του Αποστόλου.
Αναλυτικά:

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ.           0
ΟΛΥΜΠΟΣ    0
Στο 0-0 «κόλλησαν» στα Φάρσαλα, Αχιλλέας και Όλυμπος Λάρισας με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο χαρακτηριστική για την ομάδα του Αχιλλέα ήταν η φάση του 31ου λεπτού όταν ο Νικούλι έχασε από πολύ κοντά την ευκαιρία του αγώνα με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.
Από την πλευρά του Αχιλλέα θα πρέπει να σημειωθεί ότι εκφράστηκαν παράπονα για τη διαιτησία του κ. Ζήλου με επίμαχη στιγμή τη φάση του 80ου λεπτού, όταν ο Νικούλι δέχθηκε μαρκάρισμα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και βρέθηκε στο έδαφος και για την ακύρωση γκολ ως οφσάιντ στις αρχές του α’ ημιχρόνου.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ: Κουτσοκέρας, Θεοδωρόπουλος, Στεργίου, Τσανάκας, Χρυσακόπουλος, Αετόπουλος (56’ Γκατζόγιας), Νικούλι, Αντωνιάδης, Γιαννακόπουλος (56’ Τασιόπουλος), Τρίγκας, Παπαδόπουλος (75’ Ζαφειρούλης).
ΟΛΥΜΠΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Τέρπος, Μπόλικα, Βησσαράκος, Παπαμάνος, Καπετάνιος, Βιλανάκης, Σιλά (75’ Αντώνης), Σαμπάνης Α., Μπούνα, Σφέτσος, Μούμος.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ      1
ΑΜΥΓΔΑΛΕΑ            0
Το γκολ του Κατσή στο 63ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Αμπελοκήπων και μαζί μια σημαντική βαθμολογική ανάσα. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι αφού και οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τους βαθμούς με τους γηπεδούχους να δημιουργούν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 12’ με τον Δ. Μπαρμπαγιάννη και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για μία κόκκινη κάρτα στον αντίπαλο τερματοφύλακα λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Ήταν το 45ο λεπτό όταν ο Πάνος βγήκε εκτός περιοχής για να διώξει μια προωθημένη μπαλιά στο ύψος του ημικυκλίου την οποία διεκδικούσε επιτιθέμενος των φιλοξενουμένων. Ο τερματοφύλακας όμως των Αμπελοκήπων δεν σημάδεψε σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στο χέρι του. Ο διαιτητής κ. Λάκης θεώρησε ότι το χέρι δεν ήταν εσκεμμένο και κατελόγισε φάουλ «κιτρινίζοντας» παράλληλα τον Πάνο παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για κόκκινη κάρτα.
Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς προκειμένου να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με τον Αετό να φτάνει πρώτος κοντά στο γκολ στο 46’ με τον Ανδριανόπουλο. Οι Αμπελόκηποι σ’ εκείνο το διάστημα απείλησαν κυρίως με στημένα και χαρακτηριστικό ήταν το δοκάρι που είχε ο Τριτάρης με φάουλ στο 52’.
Τελικά το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 63’ όταν ο Τριτάρης έστρωσε την μπάλα στον Κατσή που με δυνατό σουτ και αφού η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο και αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Αετού.
Από κει και μέχρι το τέλος δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο ενώ στο 86’ ο Παζάρας υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ σε μια φάση που κρίνεται αμφισβητούμενη.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Λάκη και των βοηθών του κ. Γεωργίου και Τέγου.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Πάνος, Ντιντής, Μπλάνας, Καρέλιας, Π. Μπαρμπαγιάννης (52’ Βρανάς), Κατσής, Μπίμπα, Βαγιούλης, Τριτάρης, Αναστασάκης (88’ Ντουρουντάκης), Δ. Μπαρμπαγιάννης (73’ Σαχπατζίδης).
ΑΕΤΟΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΣ: Παπαϊωάννου, Τσιούτσιας (85’ Σαλοκανάς), Μακρίδης, Παγκράτης, Καραμούτης, Σιούτας, Καραμπέτσος (70’ Σκούπρας), Μητράκας, Ανδριανόπουλος, Παζάρας, Ευαγγελούλης.

ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ        1
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Φ.     0
Μια πολύτιμη νίκη, στον αγώνα που δίνει με στόχο την παραμονή της στην Α1 κατηγορία, πέτυχε η Πελασγιώτιδα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας», επικρατώντας στην εκπνοή του παιχνιδιού (90’), με γκολ του Αποστόλου, της Αναγέννησης Φαρσάλων, με 1-0.
Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μέτριο, σ’ έναν ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ενώ στην επανάληψη η Αναγέννηση είχε την υπεροχή. Δύο - τρεις φάσεις είχαν οι δύο ομάδες σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αφού το παιχνίδι διεξαγόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου.
Το γκολ πέτυχε στο 90’ ο Αποστόλου με διαγώνιο σουτ, παρά την προσπάθεια του Ζέα, ενώ στο 70’ ο Ζαγγανάς από τη μικρή περιοχή σούταρε άουτ σε κενή σχεδόν εστία.
Άριστη η διαιτησία του Τζήλου και των βοηθών του, Νίκζα και Σάρρου.
ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ: Παπαγιαννόπουλος, Αβδουλάς, Τασούλης, Κατσιάβας, Γεωργίου, Τσέλα, Λαζαρίδης, Κουδουμάκης, Γελαλής (87’ Αποστόλου), Νικόπουλος (72’ Καρβούνης), Ραμάι (90’+1’ Κουτίνας).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Φ.: Ζέας, Κούρος, Μπόγκας, Τσιάμπας, Πατσιούρας, Ζητούνης, Βότσης, Διαμάντης, Ζαγγανάς, Λάμπρου (75’ Αζάς), Θανόπουλος.

Αμπελόκηποι -Τοξότης           (1-3)
Πελασγιώτιδα -Α.Ο. Ραψάνης            (1-2)
Παραπόταμος -Καλοχώρι       (3-2)
Αμυγδαλέα -Όλυμπος Λ.       (1-2)
Ροδιακός -Βερδικούσια          (2-0)
Σμόλικας -Αναγέννηση Φ.      (0-0)
* Σε παρένθεση τα αποτελέσματα του α’ γύρου.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ
Στους αγώνες της Α’ και της Α1 Ε.Π.Σ.Λ., που θα διεξαχθούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, ορίστηκαν οι παρακάτω παρατηρητές:
ΣΑΒΒΑΤΟ (15.30)
Α’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
Πλατύκαμπος - Μακρυχώρι, Λακερδάς Φραγγούλης.
Α.Ε.Δ. Νίκαιας - Φιλοκτήτης, Παπανικολάου Βασίλειος.
Βουκεφάλας - Λαρισαϊκός (γήπ. «Γ. Μητσιμπόνας» Α’), Κορέστης Γεώργιος.
Κίσσαβος - Δήμητρα Γιάνν., Παπαευθυμίου Γεώργιος.
Δευκαλίων - Αργυροπούλι, Κουνατίδης Ελευθέριος.
Δωτιέας Αγιάς - Φαλανιακός, Σιδηρόπουλος Νικόλαος.
Βλαχογιάννι - Δαμασιακός, Πίπιλας Μάκης.
Χάλκη - Αμπελωνιακός, Αγγελούλης Μάνθος.
ΚΥΡΙΑΚΗ (15.30)
Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
Πελασγιώτιδα - Α.Ο. Ραψάνης (γήπ. «Γ. Μητσιμπόνας» Β’), Λάνταβος Γεώργιος.
Σμόλικας - Αναγέννηση Φ., Βουλγαρούλης Θωμάς.
Ροδιακός - Βερδικούσια, Πόνηρος Γεώργιος.
Παραπόταμος - Καλοχώρι, Κανταρίνος Κων/νος.
Αμπελόκηποι - Τοξότης, Αντωνίου Δημήτριος.
Αχιλλέας Φ. - Δήμητρα Αγιάς, Καλφούντζος Γεώργιος.
Τερψιθέα - Σωτήριο, Πατσιούρας Κων/νος.
Αμυγδαλέα - Όλυμπος, Καλαμπούκας Νικόλαος.

Νίκησαν οι Καλαρρύτες

Σε εξ αναβολής αγώνα του 3ου Ομίλου της Γ’ ΕΠΣΛ οι Καλαρρύτες επικράτησαν χθες της Προοδευτικής με 1-0. Έτσι η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής:
Αιγάνη 73-17   47
Ίκαρος Νεάπολης       70-25   45