Άγγιξε την έκπληξη ο Εθνικός

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΚΑΘΩΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗ 12η ΤΟΥ ΝΙΚΗ

Δημοσίευση: 31 Ιαν 2011 2:49 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:03
Ρεπορτάζ: Κ. Γκιάστας
Λίγο έλειψε να έχουμε μια έκπληξη μεγάλου μεγέθους στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ (πρώτη του δεύτερου γύρου). Ο Εθνικός έφτασε μια ανάσα από τη νίκη στο Βόλο κόντρα στην Ανάληψη, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έτσι θα ψάξει αλλού τις νίκες που θα του δώσουν την παραμονή στην κατηγορία. Στην κορυφή ο Αστέρας έχει «χαλάσει» όλο το πρωτάθλημα καθώς δεν υπάρχει το παραμικρό ενδιαφέρον πλέον για την πρώτη θέση. Το μοναδικό ερώτημα είναι το αν θα καταφέρει να πάρει τον τίτλο αήττητος.
Στα άλλα ματς η Νίκαια με πολλές απουσίες έχασε ξανά στην έδρα της. Αυτή την φορά από τον ΓΣ Βόλου. Ο Κεραυνός με το νεαρότερο μέσο όρο αθλητών προσπάθησε όσο μπορούσε να κάνει την πρώτη του νίκη αλλά πάλι πλήρωσε την απειρία του στο τέλος. Ήττα που την αφήνει στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας υπέστη η ΕΑΛ. Έχασε στο κλειστό του Αλκαζάρ από την Καρδίτσα.
ΑΝΑΛΗΨΗ    64
ΕΘΝΙΚΟΣ      62
Τη μεγαλύτερη του ευκαιρία να κάνει ένα μεγάλο διπλό έχασε ο Εθνικός Λάρισας στην έδρα της δυνατής Ανάληψης, έχοντας όμως σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία. Η λαρισινή ομάδα κατάφερε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στους αντιπάλους της παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (11-26)! Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ρουκά, Σάκαρη και Χαχόπουλο και αμυντικούς στυλοβάτες τους Καραγιάννη και Πατσιάνη, κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας γύρω στους δέκα πόντους ως τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Από το σημείο εκείνο και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μένουν από… παίκτες, καθώς ήταν φορτωμένοι με φάουλ όλοι οι περιφερειακοί της, με συνέπεια ο Γιώργος Ζάχος να ρίξει στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα νεαρούς, ταλαντούχους μεν αλλά άπειρους για ένα τέτοιο κρίσιμο παιχνίδι, αθλητές.
Η Ανάληψη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 1:34’’ πριν το τέλος του αγώνα και η εμπειρία στις τελευταίες προσπάθειες της έδωσε τη νίκη.
Εν τω μεταξύ η ομάδα του Εθνικού «φωνάζει για κάποια σφυρίγματα που δεν δόθηκε στα τελευταία 40΄΄ όπως για παράδειγμα: «τεχνική ποινή στον πάγκο που πανηγύριζε μέσα στο γήπεδο σύσσωμος (αναπληρωματικοί, προπονητές, παράγοντες) καλάθι της ομάδας του και οι διαιτητές περίμεναν απλά να …καθίσουν για να ξαναρχίσει το παιχνίδι (!), αντιαθλητικό φάουλ, βήματα και αποκορύφωμα το φάουλ πάνω στον play maker της ομάδας που μετά από …σύγκρουση με αντίπαλο βρέθηκε με την μπάλα εκτός γηπέδου στα 2΄΄ πριν τη λήξη. Κανένα παράπονο ωστόσο δεν υπάρχει από τη φιλοξενία της γηπεδούχου ομάδας».
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 30-41, 44-53, 64-62
ΕΘΝΙΚΟΣ: Ρουκάς 18, Σάκαρης 10 (2), Χαχόπουλος 14, Καραγιάννης 4, Πατσιάνης 3, Τριανταφύλλου 8, Μανώλας 4, Μηλιώνης 1, Κούργιας.
ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 62
ΓΣ ΒΟΛΟΥ    78
Με αρκετές απουσίες υπέστη την ήττα η Νίκαια στην έδρα της. Χωρίς τους Νασίκα, Μαργαριτόπουλο αλλά και χωρίς τους Χατζόπουλο και Πράπα (σύμφωνα με την ομάδα ήταν αδικαιολόγητα απών), όπως και τον Πιτσαρή (η διοίκηση ανακοίνωσε τον τερματισμό της συνεργασίας τους) ο ΓΣ Νίκαιας έχασε από τον ΓΣ Βόλου με σκορ 62-78.
Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν καλά στον αγώνα (19-8). Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με 38-39.
Στην επανάληψη ο ΓΣ Βόλου εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την κούραση των παικτών της Νίκαιας και κρατώντας τον Ζουμπά μακριά από το καλάθι του, έκανε ένα σερί 6-27 και τελείωσε το 30λεπτο με διψήφια διαφορά πόντων 44-66. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα και ήρθε φυσιολογικά το τελικό 62-78.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 38-39, 44-46, 62-78.
ΝΙΚΑΙΑ : Σταυρόπουλος 8, Μπελαλίδης 6, Αμπντάλλα, Ζουμπάς 21 (2), Λέγκας 4, Χατζηνίκος 2, Άτσας 9, Μακρίδης, Νασίκας 12 (2).
ΓΣ ΒΟΛΟΥ: Άγκρης, Παλάσκας 1, Νάνος-Κωνσταντούλας 23 (3), Μαλισιόβας 11, Μακρυνάκης, Ζούρης 2, Παυλόπουλος 14, Κυρλίδης 10, Πολύζος, Σκαμάγκας 6 (1), Κόκκας 9.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ   48
ΙΚΑΡΟΙ           57
Λίγο έλειψε να κάνει την πρώτη της νίκη η ομάδα του Κεραυνού. Οι νεαροί παίκτες του λαρισινού συλλόγου απέδειξαν για μια ακόμα φορά πως έχουν πολλές ικανότητες και πως αν συνεχίσουν τη δουλειά αυτή σίγουρα θα λείψουν από την Α1 ΕΣΚΑΘ μόνο για ένα χρόνο. Το Σάββατο το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήταν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες χάρισε στους φιλοξενούμενους το ροζ φύλλο.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 28-31, 39-38, 48-57
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Αγαπίου 11, Ποταμιάνος 13, Θεοδοσίου 8, Οικονομίδης 3, Ντόνας 1, Χαμψάς 2, Καραβασώνης 7, Πάσχος 3, Καραβάκας, Λάμπρου, Καρατάσιος, Μίχας.
ΙΚΑΡΟΙ: Κουρμέτζας 11, Νικολακόπουλος 3, Ντούρβας 17 (2), Καβράκος 6, Μασούρας 3, Μπαλωμένος 3 (1), Καλλιάρας 12, Καραγκούνης 2, Πισμίσης, Γκαμπλιώνης, Σταυρόπουλος, Μπαρμπαρούσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ         63
ΑΣΤΕΡΑΣ       92
Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στην Καρδίτσα ο Αστέρας Λάρισας. Για μια ακόμα αγωνιστική οι παίκτες του Αντώνη Κυρατζή μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης από τους γηπεδούχους. Η διαφορά όσο περνούσε η ώρα όλο και μεγάλωνε για να αγγίξει τους 30 στο τέλος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 34-47, 46-69, 63-92
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ριζηνός 2, Αθανασόπουλος 4, Κυρίτσης 23 (4), Κουλιούμπας 10, Μυλωνάς 8, Λευκαδίτης 5, Κρικώνης 11 (1), Μπάρμπας 4, Νικόπουλος 8 (2), Σουλιώτης 17.
ΕΑΛ    71
ΚΑΡΔΙΤΣΑ     81
Τα πολλά λάθη πλήρωσε η ΕΑΛ και υπέστη άλλη μια ήττα στην έδρα της. Οι «κυανέρυθροι» που γενικά πραγματοποίησαν μια άσχημη εμφάνιση βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ και η προσπάθεια που έκαναν στο τελευταίο δεκάλεπτο τελικά δεν έφτασε. Πλέον η λαρισινή ομάδα κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό και πολλά θα κριθούν στο ματς με τον Ολυμπιακό Καρδίτσας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 27-41, 44-59, 71-81
ΕΑΛ: Αγγελίδης, Χατζητούρνος 15 (1), Κουκούλης 6, Μπιζάκης 11 (1), Γκόβαρης 16 (1), Σκύφτας 15, Παπαδόπουλος, Παλάσκας 4, Τριανταφυλλίδης 1, Γεμιτζάς 3.

Κεραυνός- Ίκαροι       48-57
Νίκαια- ΓΣ Βόλου       62-78
Ολυμπιακός Κ. – Αστέρας     63-92
ΕΑΛ- Καρδίτσα          71-81
Τιτάνες Π.- Αλμυρός 84-67
Ανάληψη- Εθνικός      64-62