ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΙΝΔΡΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΥ (88-85)

Νέα σπουδαία νίκη του Φοίνικα

ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση: 20 Φεβ 2012 2:07 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 22:02
 Νέα σπουδαία επιτυχία σημείωσε χθες ο Φοίνικας. Στο κλειστό του Κολινδρού παίζοντας με πολύ έξυπνο τρόπο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κερδίσει τον Αιγινιακό με σκορ 88-85 και πλέον δείχνει πως είναι έτοιμος να πάρει ακόμα και την απευθείας άνοδο (καταλαμβάνοντας τη μια από τις δύο πρώτες θέσεις).
Το παιχνίδι που ξεκίνησε με άλλο διαιτητή (Παφίλης στη θέση του Τσιαφλή γιατί τραυματίστηκε) είχε τη μορφή ντέρμπι. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Στο δεύτερο όμως ο Φοινικας πήρε μια μικρή διαφορά εφτά πόντων κάνοντας το 37-44. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν καλό ρυθμό και έκαναν το 56-46 στο 28΄.
Στο 4ο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα από την απόδοση των παικτών του Φοίνικα. Ενώ το σκορ ήταν 67-57 ακολούθησε μια σειρά από καλές άμυνες, κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και εύστοχα τρίποντα και έτσι έγινε το 67-66. Από κει και πέρα έπαιξε ρόλο και η καλή ψυχολογία των φιλοξενουμένων.
Κατάφεραν δύο λεπτά πριν τη λήξη να πάρουν μια διαφορά έξι πόντων (72-78) και να δείξουν πως θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με συνεχόμενα φάουλ να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν τα κατάφεραν.
ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΑΤΣ
Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη και πέμπτη συνολικά και μάλιστα επί ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους. Με αυτή τη νίκη παρέμεινε στην τρίτη θέση και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής από τη Μεταμόρφωση. Πολλά λοιπόν θα παιχτούν στον αγώνα του Βόλου (Μεταμόρφωση - Φοίνικας) και εκεί αν οι «μελανόλευκοι» καταφέρουν και πάρουν νίκη (παραπάνω από πέντε πόντους κι όλας) τότε θα γίνουν το μεγάλο φαβορί. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να περιμένουν άλλα αποτελέσματα.
Ο «πονοκέφαλος» της τεχνικής ηγεσίας και συγκεκριμένα του Γρηγόρη Γιασάρη είναι το γεγονός πως μέχρι την 1η Απριλίου θα δώσει ο Φοίνικας ένα μόλις ματς αυτό με την Αλεξάνδρεια στις 3 Μαρτίου.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:16-17, 35-38, 63-57, 85-88
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Μπάγκι 20 (4), Μαυρίδης 15, Τσαϊτουρίδης, Μιχαηλίδης 7 (1), Σαραφίδης, Λάφης 17, Βουλτσίδης 16 (4), Αλβανός, Καραΐσκος 10 (1).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Βλαχούλης 4, Τσιαμπαλής 19 (2), Λιάκος 6, Γλυκόπουλος 4, Τσούμας, Τσακνάκης 6 (1), Σπανούλης 11, Παπαδόπουλος 14, Δεληχρήστος 24 (2).