ΕΥΚΟΛΑ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΤΟΝ Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (71-44)

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη και κέρδισε

* ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Η ΑΜΥΝΑ ΤΩΝ ΛΑΡΙΣΑΙΩΝ

Δημοσίευση: 06 Φεβ 2012 2:39 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 21:57
Όταν πάτησε... γκάζι τότε ξέφυγε και κέρδισε. Ο λόγος για τον Φοίνικα που χθες στο κλειστό της Νεάπολης για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και όσον αφορά στον πρώτο βόρειο όμιλο, νίκησε τον Γ.Σ. Βόλου με σκορ 71-44.
Οι γηπεδούχοι ήταν λίγο μουδιασμένοι στο πρώτο μέρος και δεν βρήκαν τους τρόπους να φτάσουν το σκοράρισμά τους στα επίπεδα που ήθελαν. Αυτό επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο τέλος του α’ ημιχρόνου (32-28).
Στην επανάληψη όμως φαίνεται πως έπιασαν τόπο οι φωνές του Γρηγόρη Γιασάρη. Η άμυνα έγινε... σεμιναριακή και η ομαδικότητα πράξη στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ από 38-28 στο 22' έγινε 53-31 στο 26'.
Η συνέχεια ήταν μια απόλαυση για τους λιγοστούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο και ο Φοίνικας πήρε πανηγυρικά μια ακόμα νίκη που τον κρατάει κοντά στις πρώτες θέσεις.
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΤΕΛΙΚΟΙ
Αυτή τη στιγμή ο Φοίνικας ισοβαθμεί με Ηρακλή Κοζάνης, Αιγινιακό και Ανατόλια στην τρίτη θέση. Ακολουθούν δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Ηρακλή Κοζάνης και Αιγινιακό και γίνεται εύκολα πως πρόκειται για «τελικούς».
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 32-28, 55-38, 71-44.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Γιασάρης) Βλαχούλης 10 (1), Τσιαμπαλής 8, Μανώλας 2, Λιάκος 10 (2), Γλυκόπουλος 12, Τσακνάκης 4, Σπανούλης 14 (2), Παπαδόπουλος 2, Τσούμας, Γκουντελάκης, Λούβαρης, Δεληχρήστος 9.
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ: (Κοσμάτος) Αγκρής 2, Παλάσκας, Νάνος-Κωνσταντόπουλος 12 (1), Μαλισιόβας 3, Κουλουμπής 2, Καλιτζέος 5 (1), Παυλόπουλος 3 (1), Γεροκώστας 1, Κυρλίδης 12, Λουκίδης 2, Σκαμάγκας 2, Αχριάνης.