ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΘΑΡΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (3-0)

«Ξέσπασε» ο Φιλαθλητικός

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ – ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΑΛ

Δημοσίευση: 26 Νοε 2012 2:01 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 21:34
 Ήταν η πρώτη νίκη της χρονιάς και ήρθε με έναν πεντακάθαρο και πανάξιο τρόπο. Ο λόγος για τον Φιλαθλητικό που στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του γυναικείου πρωταθλήματος βόλεϊ και όσον αφορά στον τρίτο όμιλο της Α2 Εθνικής κατηγορίας κέρδισε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Ιωαννίνων στο κλειστό της Νεάπολης. Ήταν πραγματικά ένα ξέσπασμα για τις αθλήτριες του Βασίλη Παπαδημητρίου που στα προηγούμενα παιχνίδια έδειχναν πολύ καλά στοιχεία αλλά δεν έπαιρναν αποτελέσματα.
Σημαντική νίκη σημείωσε και η Ελασσόνα που επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά από μια μικρή διακοπή. Άτυχη ήταν η ΕΑΛ που ενώ προηγούνταν στα Γιαννιτσά με 2-0 σετ ηττήθηκε τελικά στο τάι μπρέικ από την τοπική Αναγέννηση.
ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ
Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του ο Φιλαθλητικός που τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ.
Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-15)
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Παπαδημητρίου): Αθανασιάδου, Μπαλδώκα, Μπέλλου, Νικούλη, Τσαντοπούλου, Κεραμίδα, Αναγνωστοπούλου (λ), Χαραβελούλη, Κορώνα, Παραφέστα, Αργυροπούλου, Κότσιρα
ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Ζιώγος): Βούζα, Ασημακίδου, Κολέτση, Χατζηγιαννάκου, Χαμπηλομάτη, Φασούλή, Ζαβογιάννη (λ), Αδάμου, Καλαμαρίδου
ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Ελασσόνα. Οι γηπεδούχες αν και δεν ξεκίνησαν καλά βρήκαν τις δυνάμεις να συνέλθουν γρήγορα και να κερδίσουν τα άλλα τρία έχοντας… επιθετικά όπλα τη Σόφη Μπούσια, την Εύη Λίτσιου και τη Γιούλα Δίρβα. Συμμετοχή στον αγώνα πήρανε και οι δύο μικρές πασαδόροι _ Παπαιωάννου και Παπαδοπούλου - στις οποίες ο Σύλλογος πιστεύει στις δυνατότητές τους και θα πάρουν πολλές ακόμα ευκαιρίες αφού θεωρούνται οι δύο πασαδόροι των επόμενων χρόνων για την ομάδα. Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-15, 25-14, 25-11)
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Παναγιώτου): Μπούσια Χ., Πλιάκα, Λίτσιου, Μπούσια Σ., Δίρβα, Κατσαρέ, Ζιάκου (λ), Παναγιώτου, Παπαϊωάννου, Παπαδοπούλου
ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κούρτης): Εμμανούηλ Μ., Κούση Ε., Αϊτσίδου, Κουρκουλούκη, Μπίγγα Κ., Κούση Στ., Εμμανουήλ Α. (λ), Μπίγγα Ελ., Δημάκη, Κούση Π.
ΧΑΡΑΚΙΡΙ…
Πραγματική αυτοκτονία ήταν η ήττα της ΕΑΛ στα Γιαννιτσά καθώς είχε πολλές ευκαιρίες να φύγει με τη νίκη αλλά τελικά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ. Ουσιαστικά η λαρισινή ομάδα πλήρωσε την απειρία της. Τα σετ: 3-2 (16-25, 10-25, 25-21, 29-27, 15-09)
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Τζούρος): Βαλσάμη, Βούτου, Δόσπρα, Τόζογλου, Τσαβδάρη Κωφίδου, Χατζηβασιλείου (λ), Καβαλή, (λ), Μηνασίδου, Αλατσίδου,
ΕΑΛ (Πνάκας): Παπαστεργίου, Τίκκα, Μαδένογλου, Τουσιούδη, Καλαμάτα, Κολοβέτσιου, Καματσέλου (λ.), Κοντονάσιου, Τάση, Καμπέρη.

ΕΣΟΠ Επίκουρος – ΑΣ Άρης              3-1 (27-25, 25-20, 18-25, 25-21)
Φιλαθλητικός - ΑΟ Ηρακλής Ιωαν.    3-0 (25-15, 25-23, 25-15)
ΜΑΣ Νέα Γενεά - ΑΠΣ Αίας 3-1 (25-14, 25-21, 22-25, 25-20)
ΓΣ Ένωση Ελασσόνας - ΦΣ Αρίων    3-1 (23-25, 25-15, 25-14, 25-11)
ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος - ΕΑ Λαρίσης   3-2 (16-25, 10-25, 25-21, 29-27, 15-09)
Ερμής Δράμας - ΕΟ Σταυρούπολης  0-3 (18-25, 13-25, 16-25)