* ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ FMS ΑΣΤΕΡΑ MΕ ΣΚΟΡ 77-59 ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΑΛΚΑΖΑΡ * ΣΑΡΙΜΠΑΛΙΔΗΣ ΚΑΙ ΤΣΙΑΜΠΑΛΗΣ «ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΑΝ» ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Δημοσίευση: 19 Νοε 2012 2:59 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 21:32
Του Κ. Γκιάστα
Φωτ. Ν. Σιούμκας

Δίκαια και πανηγυρικά αναδείχθηκε νικητής του λαρισινού ντέρμπι για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ο Φοίνικας Morena. Στο κλειστό του Αλκαζάρ και μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους κέρδισε τον γηπεδούχο και συμπολίτη FMS Αστέρα με σκορ 77-59. Το παιχνίδι επί της ουσίας είχε ενδιαφέρον μονάχα στο πρώτο μέρος καθώς οι δύο ομάδες βρισκόταν πόντο - πόντο για ένα ημίχρονο. Από κει και μετά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στόχο από τη γραμμή των τριών πόντων και κατάφεραν παράλληλα να εκμεταλλευτούν τα χαμένα ριμπάουντ των γηπεδούχων και την αδυναμία τους κάτω από τη ρακέτα. Ο νικητής κρίθηκε από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και για το μόνο που υπήρχε ενδιαφέρον ήταν για την τελική διαφορά.
Τώρα πλέον οι «μελανόλευκοι» αρχίζουν και εδραιώνονται στις πρώτες θέσεις και αν συνεχίσουν με νίκη επί των Τιτάνων Παλαμά θα βρίσκονται συνέχεια σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Αργοναύτη. Από την άλλη οι ηττημένοι βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και το μόνο που θα πρέπει να κάνουν πλέον είναι να ταξιδέψουν στα Γιάννενα την Κυριακή και να επιστρέψουν με τους βαθμούς της νίκης για να ανασάνουν ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
ΑΓΧΟΣ, ΧΑΜΕΝΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΝΤΑ
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Θανάση Μπουλιάκη να έχει στην πεντάδα τους: Χαιρετίδη, Κυριακόπουλο, Τσιαβέ, Γούλα και Μίχο ενώ από την άλλη ο Γρηγόρης Γιασάρης έριξε στον αγώνα τους: Σαριμπαλίδη, Βλαχούλη, Τσιαμπαλή, Αθανασόπουλο και Γκαγκανάσιο. Το κύριο χαρακτηριστικό στα πρώτα λεπτά ήταν το άγχος. Ο μεν γηπεδούχος το εξέφραζε με τα χαμένα ριμπάουντ ο δε φιλοξενούμενος με την αστοχία από τα μακρινά σουτ.
Αυτός που έκλεψε την παράσταση στο ξεκίνημα ήταν ο νεαρός Χαιρετίδης του FMS Αστέρα και επί της ουσίας κράτησε κοντά την ομάδα του σε όλο το πρώτο μέρος.
Στην επανάληψη όμως ενώ οι δύο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ ένα τρίποντο σερί από τους Τσιαμπλαλή και Σαριμπαλίδη και καλή άμυνα ήταν τα στοιχεία που απομάκρυναν τους φιλοξενούμενους από τους γηπεδούχους. Ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε το κενό στη ρακέτα του Αστέρα και αφού δεν μπορούσε να απειληθεί έκανε το παιχνίδι του. Αποστολάκης, Γκαγκανάσιος και Αθανασόπουλος συνέβαλαν τα μέγιστα και έτσι ήρθε η μεγάλη διαφορά.
Από την άλλη ο FMS Αστέρας δεν μπορούσε να περιμένει και τίποτα έχοντας μόνο τον Χαιρετίδη να σώζεται από την άσχημη αυτή συνολική παρουσία της ομάδας του. Λάππας και Μηλιώνης δεν μπόρεσαν να δώσουν αυτά που θα ήθελαν ενώ ο Μίχος δεν τα έβγαλε πέρα με τους ψηλούς του Φοίνικα. Ο Γούλας φαινόταν επίσης πως δεν ήταν σε καλή μέρα.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της κ. Αργυρού και του κ. Μελανίδη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ - ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4-6, 8-8, 11-8, 12-10, 16-14, 19-4, 19 - 17 (10’), 19-20, 23-28, 23-31, 28-34 (ημίχρονο), 30-39, 32-46, 35-57, 37-59, 39-62 (30’), 41-67, 50-73, 59-77 (τελικό)
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ - ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΚΤΩΝ
FMS ΑΣΤΕΡΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 5 (2/3 διπ, 0/2 τρ., 1/1 βολ., 4 ριμπ.), Μηλιώνης 3 ((0/2 διπ., 1/4 τρ., 3 ριμπ.), Κυριακόπουλος 2 (1/4 διπ., 2 ριμπ), Χαιρετίδης 15 (1/3 διπ., 3/4 τριπ., 4/9 βολ.), Γούλας 8 (0/2 διπ., 2/3 τριπ., 2/3 βολ., 5 ριμπ.), Μίχος 9 (4/9 διπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 8 (4/5 διπ., 0/1 βολ., 3 ριμπ.), Πάντος, Λάππας 7 (0/3 διπ., 1/5 τριπ., 4/4 βολ., 5 ριμπ.), Γαλάνης 2 (2/2 βολ.).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA (Γιασάρης): Αποστολάκης 6 (3/5 διπ., 5 ριμπ.), Σαριμπαλίδης 20 (5/6 διπ., 3/6 τριπ., 1/2 βολ., 6 ριμπ.), Λούβαρης, Τσούμας (0/1 τριπ.), Παπαβασιλείου 2 (1/1 διπ.), Τσιαμπαλής 11 (1/3 διπ., 3/6 τριπ., 6 ριμπ.), Βλαχούλης 6 (1/2 διπ., 1/2 τριπ., 1/2 βολ., 1 ριμπ.), Αθανασόπουλος 13 (3/4 διπ., 1/4 τριπ., 4/10 βολ., 6 ριμπ.), Μανώλας (0/1 διπ.), Λιάκος 7 (2/2 διπ., 1/4 τριπ., 3 ριμπ.), Γοργόλης (0/2 διπ., 0/2 τριπ., 0/2 βολ., 2 ριμπ.), Γκαγκανάτσιος 12 (6/7 διπ., 3 ριμπ.).